Všetko o bábätkách, deťoch a ich rodičoch

21.02.2015

Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?

MikSa

Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?

čítaj viac...viac...

20.02.2015

Prečo mamy nemôžu NIČ dokončiť (video)

kika/redakcia

Poznáte ten pocit, že celý deň robíte niečo, ale na sklonku dňa to "niečo" vyzerá ako úplne nič? Ja mam takých dní v týždni skoro sedem, kedy to vyzerá tak, že len "zmetkám." Ale tuším v tom nebudem sama :) Toto video mi pohladkalo moje "zmetkacie" ego.

čítaj viac...viac...

19.02.2015

Zdravie dieťaťa sa dá naprogramovať

Anna Kalúsová, TS

Zdravie dieťaťa v dospelosti ovplyvňujú až z 80% okolité faktory, najviac výživa, a iba 20% je predurčených jeho génmi. Výživou sa dá pozitívne ovplyvniť riziko civilizačných ochorení akými sú napr. obezita, cukrovka typu II, alergia, astma, kardiovaskulárne ochorenia.

čítaj viac...viac...

19.02.2015

Tvoríme s deťmi: papierové maňušky

Zuzana Špačková

Deti milujú divadlo a rozprávkové postavičky. Tie nové neuveriteľné príbehy, pri ktorých sa im rozvíja reč a fantázia... Stačí dať deťom do ruky (alebo na ruku) maňušku, najlepšie vlastnoručne vyrobenú, a nestihnete sa čudovať, akú veľkú predstavivosť ukrývajú v sebe detské hlavičky.

čítaj viac...viac...

19.02.2015

Malo dieťa 3 roky? Stiahnite si tlačivo na účely prídavku na dieťa

kika/redakcia

Aj po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa, kým je dieťa považované za nezaopatrené, môže rodič naďalej poberať prídavok na dieťa vo výške 23,52 eur mesačne. Je však potrebné, aby si rodič splnil oznamovaciu povinnosť voči Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

čítaj viac...viac...

18.02.2015

Prstíkom po tablete?

Mária Kopčíková

Mobily a tablety sú všade. Aj v detskej fakultnej.... pred pár dňami som tam sedela v čakárni viac než tri hodiny. Premlelo sa tam veľa detí, vo veku od kočíkových po cca 17 ročné slečny. Knižku sme v ruke držali akurát my a ešte jedno asi 4 ročné dievčatko. Všetci ostatní hladkali svoje smartfouníky alebo sledovali veľkú plazmu na stene.

čítaj viac...viac...

17.02.2015

Nórske škôlky: voľnosť nadovšetko!

Zuzana Špačková

Nórske predškolské vzdelávanie je charakteristické tým, že deti v škôlke trávia prevažnú časť dňa vonku. Za každého počasia a v každom ročnom období. Až do -10°C. Pobyt vonku nepreruší ani dážď. V Nórsku sa právom hovorí: Nie je zlé počasie, ale zle oblečené deti.

čítaj viac...viac...

16.02.2015

Koniec poradovníkov? V škôlkach by malo byť viac miest.

kika/redakcia

V Bratislave je najhoršia situácia v mestskej časti Ružinov, kde evidujú najviac nevyhovených žiadostí. Spokojní nie sú ani rodičia detí v Senci, Šali, Prievidzi či Malackách. Problém s kapacitami v jasliach a škôlkach by mala vyriešiť aj dotácia na rekonštrukciu, prestavbu či výstavbu modulárnych škôlok.

čítaj viac...viac...

15.02.2015

Chcem dať malú pokrstiť...

Mária Kohutiarová

Ako to vyzerá s podmienkami k udeleniu krstu u katolíkov a evanjelikov? Čo treba pred tým zariadiť? Kto môže byť krstný rodič? Ako prebieha obrad krstu?

čítaj viac...viac...

14.02.2015

Výživa dieťaťa v prechodnom období – 6.mesiac

MUDr. Silvia Barteková

Zbierate od skúsenejších priateliek a múdrych kníh rady, čo dať bábätku na tanier ako prvé? Čo to má by, ako to má vyzerať a hlavne kedy začať? Aj tejto téme sa na www.babetko.sk podrobne venuje MUDr. Silvia Barteková, pediater z Ústavu klinickej a preventívnej medicíny.

čítaj viac...viac...

inzercia