Kolostrum – tekuté zlato

Ľudmila Bencová 0

Kolostrum je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch približne od 12. – 16. týždňa tehotenstva. Je to fyziologická, normálna potrava dieťaťa v prvých dňoch po pôrode.

Ingimage

Zloženie a úloha

Matke sa tvorí počas prvých dní toľko kolostra, koľko ho bábätko potrebuje, ale dieťatko ho častokrát dostane len vtedy, ak je dobre prisaté. Je to jediná vhodná potrava pre dieťa. Kolostrum sa nachádza v prsníkoch presne vo vhodnom množstve. Pričom nehrozí, že dieťa bude kŕmené príliš veľkým množstvom nevhodnej potravy, ako je v prípade, že dieťa dostáva umelé mlieko.

Kolostrum je tekutina s vysokou hustotou, skoro ako želé, väčšinou žltej farby (betakarotén) – ale pozor, nie nevyhnutne, niekedy môže byť úplne bezfarebné, biele a pod.

Prvoradá úloha je ochranná; pokrýva črevo, aby predchádzalo priľnutiu patogénov; podporuje dozrievanie zvierača.  Obsahuje množstvo protilátok, biele krvinky – leukocyty; najmä polymorfonukleáry (90% buniek v kolostre), proteín lyzozým, pomáha dieťaťu bojovať s infekciami.  Kolostrum je zázračná tekutina a v porovnaní so zrelým materským mliekom má veľa minerálov najmä Na, Zn, Cl, K a vitamínov  A a E , proteínov, karotenoidov a menej laktózy, tukov a vo vode-rozpustných vitamínov.

Je bohaté na imunoglobulín A, (sIgA)  najmä hneď po pôrode. Obsahuje taktiež laktoferín, interleukín 10 a epidermálny rastový faktor. Tuk tvoria väčšinou dokozahexaénové, arachidónové a linelové kyseliny.

Množstvo proteínov v kolostre je veľmi vysoké, je ich približne trikrát viac ako v zrelom materskom mlieku. Pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi v čase, kedy existuje riziko zníženia cukru v krvi dieťaťa, v prípade, že by ho neprijímalo. Vitamín K pomáha dieťa chrániť pred vykrvácaním.

Okrem toho kolostrum urýchľuje osídlenie tráviaceho traktu  mikroflórou L.bifidus. Keďže v prvých dňoch po pôrode pôsobí laxatívne – urýchľuje vylučovanie mekónia (smolka), skoré a efektívne pitie zabraňuje vysokým hladinám bilirubínu, a tým menej sa absorbuje do tela dieťaťa.  Je najlepšou „liečbou“ zabraňujúcou hypoglykémii a hyperbilirubinémii

Načo je vlastne dobré?

Mnohí používajú frázu „keď príde mlieko“, ale je to skôr sila zvyku. Táto fráza naznačuje mylnú predstavu, že predtým v prsníkoch nebolo žiadne mlieko alebo tam bolo „len kolostrum“.

„Len kolostrum“ je ďalšia fráza, ktorú by sme nemali používať, pretože kolostrum nie je obyčajná tekutina. Práve naopak, je to neobyčajná tekutina. Tvrdenie, že to, čo matka produkuje v prvých dňoch, je „len kolostrum“, umožňuje presvedčiť matku, že nemusí prikladať svoje dieťa k prsníku počas prvých dní alebo že dieťaťu  neublížime tým, ak žiadne kolostrum nedostane.

Ak sú v odôvodnených prípadoch matka a dieťa od seba odlúčení a matka sa naučí odstriekať zopár kvapiek kolostra (normálna situácia), je potrebné, dať ich dieťaťu. Aj keby si matka nebola schopná odstriekať nič, táto stimulácia prsníkov odstriekavaním pomôže matke vyvolať dobrú zásobu  mlieka na neskôr.

Ako dieťa postupne pije stále viac kolostra, jeho stolica  je svetlejšia a nakoniec sa zmení na žltú (horčicovú farbu).  Čím viac mlieka dieťa vypije v prvých dňoch, tým skôr stolica zmení farbu.  Niektoré výlučne dojčené deti majú svetlejšiu stolicu na druhý deň života – to je skôr výnimočné, pretože väčšina detí na začiatku nie je dobre prisatých.

Veľa matiek spozoruje prechodné svetlejšie stolice na 3. alebo 4. deň, žltú alebo horčicovú stolicu na 4. alebo 5. deň. Toto je obraz dieťaťa, ktoré prospieva dobre. Zmena farby na horčicovú na 4. deň je dobrým znamením. Zmena farby stolice je lepším ukazovateľom prospievania než prírastok na váhe počas prvých dní. Ak má dieťa mekónium (smolku) na 4. deň, urýchlene potrebuje niekoho, kto zhodnotí dojčenie. Na 5. deň ide už o naliehavý prípad.

V kolostre a v mlieku sa nachádza takzvaný epidermálny rastový faktor, ktorý urýchľuje dozrievanie detského čreva. Vo väčších množstvách sa nachádza v kolostre. Deti narodené v rozvojových krajinách kde sú ponechané po pôrode na prsníku v kontakte koža na kožu, zriedkakedy trpia kolikami na rozdiel od detí narodených v Spojených štátoch či v Európe, ktoré sú veľmi často oddelené od matky a ktorým sa dávajú náhrady mlieka (niekedy úplne nepotrebne) atď. Práve významné množstvo epidermálneho rastového faktoru, nezriedeného iným mliekom, pomáha dozrieť črevu. Kolika sa objavuje i v spoločnostiach, kde si matka odsaje kolostrum a vyhodí ho.

Diabetické matky si môžu odsať čo i len malé množstvo kolostra ešte predtým, ako sa bábätko narodí. Teória, že odsávanie kolostra vám spustí pôrod, je nepravdepodobná. Ale nie je potrebné si ho odstriekavať, pokiaľ matka nie je v 36.týždni tehotenstva. Napríklad 2 ml kolostra denne, zbieraného a zlievaného spolu v priebehu štyroch týždňov pred pôrodom, môžu pomôcť získať dobrú zásobu mlieka.

Týmto kolostrom môže byť dieťa kŕmené hneď po pôrode, ak je to potrebné z hľadiska udržania glykémie a musí sa mu podať niečo okamžite. Samozrejme, najlepšie by bolo, ak by ho dostalo pomocou laktačnej pomôcky pri prsníku. Ale taktiež po prste, pohárikom alebo ak je to veľmi naliehavé, fľašou, alebo nasogastrickou sondou. Avšak ak je tak veľmi naliehavé a potrebné zvýšiť hladinu cukru okamžite, nemali by sme trvať na orálnom kŕmení. Je potrebné začať intravenózne.

Kolostrum je veľmi špeciálna tekutina. Mali by sme na ňu písať ódy. Ale najdôležitejším by malo byť to, aby dieťa kolostrum dostalo, ak je to len trochu možné.

Možno by sme ho mali volať tekuté zlato.

zdroje: Core Curriculum for Lactation Consultant Practise, autor Rebecca Mannel, Patricia J.Martens a Marsha Walker, The Ultimate Breastfeeding Book of Answers, autor Jack Newman a Teresa Pitman, Konferencia  Podpora dojčenia – Baby friendly Hospital  s Dr.Jackom Newmanom, FRCPC v Bratislave

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár