Polohovanie na bruško

Mária Kopčíková 2

V poslednom čase som sa stretla s pomerne veľkým počtom čerstvých mamičiek, ktoré na mňa prekvapene pozerali, keď som sa pýtala, či svoje novorodeniatko dávajú na bruško.

A dávali mi spätnú otázku, či sa to vôbec môže, keď hrozí SIDS (syndróm náhleho úmrtia novorodencov).

Shutterstock

Ako to teda je s polohovaním detičiek?

U nás ešte stále prevláda zvyk baliť deti do periniek alebo zavinovačiek, niektorým rodičom sa tak lepšie s bábätkom manipuluje, a dieťa tak strávi v tejto polohe väčšinu času spánku i bdenia.

Použitie zavinovačky môže výrazne pomôcť pri deťoch, ktoré sa zvyknú strhávať na pohyby vlastných končatín a vyžadujú pevné zavinutie (pretože napr. nevedia upadnú do hlbokého spánku).

»»» Strašiak menom SIDS »»»

Novorodeniatko by však  malo mať od narodenia šancu voľne sa hýbať a postupne trénovať svoje telíčko, svalovú sústavu, aby sa tak zabezpečil vývin správnych pohybových vzorcov. S tým súvisí aj pravidelné polohovanie na bruško, už od narodenia!

To znamená, že je vhodné dieťa niekoľkokrát denne položiť na bruško, spočiatku na 40 – 60 sekúnd, pričom vždy musí byť niekto pri ňom. Už novorodenec si vie v tejto polohe mierne zdvihnúť hlavičku a otočiť ju z jednej strany na druhú.

Postupným „cvičením“, tým že rodičia dbajú na toto pravidelné polohovanie, dieťa spevňuje šijové svalstvo a v 2. mesiaci udrží hlavu nad podložkou dlhšie, pritom dolné končatiny sú zohnuté a zadoček nadvihnutý.

Na konci tretieho mesiaca dieťa „pasie koníčky“, t.j. v polohe na bruchu sa opiera o lakte, hlavu má vysoko zdvihnutú a dolné končatiny sú už v bedrových kĺboch vystreté, takže zadoček nezdvíha z podložky.

»»» Vývoj bábätka týždeň po týždni »»»

Aj keď na začiatku sa deti „hnevajú“, nie sú na brušku spokojné, treba vytrvať a polohovanie zaradiť do denných rituálov. Postupne sa to u väčšiny detí stáva obľúbenou polohou na hranie a narábanie s hračkami, takže dieťa okrem hrubej motoriky cvičí aj motoriku jemnú (prsty ruky).

Deti teda polohujme na bruško v čase bdenia, na spánok sa ako prevencia SIDS ukladajú na tzv. polobok.

»»» Prevencia SIDS (celý článok)»»»

Pomoc pri refluxe

Okrem toho, že dieťa v polohe na brušku trénuje svoje svaly a pripravuje sa na rozvoj ďalších pohybov (napr. plazenie a lozenie, deti, ktoré rodičia nepolohujú, mávajú problémy s lozením, pretože majú slabé ruky a nedokážu sa na nich udržať), pomáha táto poloha pri zvládaní refluxu.

Refluxovým deťom sa paušálne odporúča tzv. zvýšená poloha, zhruba v 40st. uhle, no trocha sa zabúda na to, že včasné polohovanie na bruško napomáha tráviacej sústave, aby dokázala lepšie pracovať s jedlom, ktoré sa v nej ocitne.

V podstate pri polohe na brušku sa posilňuje aj črevo a dieťa dokáže relfux zvládať lepšie.

Tu sa veľmi dobre dá využiť tzv. poloha tigrík, kedy dieťa leží na predlaktí dospelej osoby, bruškom na dol. Na predlaktí si masíruje črievko a zozadu mu dospelá osoby môže masírovať chrbátik.

foto:sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (49 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja so na tom podobne. Aj keď názor:“prežila som to ja, prežijú aj moje deti“ často neuznávam v tomto prípade som ho použila. Mám tri deti a všetky nielen ležkali ale aj spávali na brušku od prvého mesiaca. A nemala som ani monitoring dychu. Akurát s refluxom nemám dobré skúsenosti. Práve naopak, keď po jedle ležali na brušku skôr ich to dráždilo.

  2. zwinker Na základe vlastných skúseností si dovolím súhlasiť s článkom Razz. Narodila som s pôr. váhou 1,2kg a od príchodu z nemocnice ma mamina nechávala spinkať Big Grins na brušku na odporúčanie p. primárky z neonatol. odd.. Napriek vtedy ešte „neexistujúcemu“ SIDS a napriek mojej pôr.váhe….bolo a je všetko OK. Ja si dnes neviem predstaviť zaspávať inak, ako na bruchu Mr. Green alebo brušku? Mr. Green . No a moje detičky som taktiež hneď od pôrodu

    nechávala spinkať na bruškách, dokonca sme sa takto dojčili výlučne v noci a potom už aj cez deń, v noci si drobčekovia ihneď odgrgli a spinkalo sa ďalej…predstavte si maminky moju polohu (chichi, taktiež na bruchu, nemusela som čakať na dojčenie, a častokrát sme sa dojčili v akomsi polospánku). Neberte to prosím ako chválu, chcela som len mojimi skúsenosťami podporiť maminky, ktoré sa boja, aby sa dieťatku nič nestalo, že sa to dá. Musíte sa obaja cítiť pohodlne a len byť spokojní, šťastníí………..milovanííííííííííí………..

Pridaj komentár