ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

Detská reč

02.11.2015

Jazykolamy pre nemotorný jazýček

Zuzana Špačková

Detí s chybnou výslovnosťou je čoraz viac a viac. Podľa štatistiky do 1. ročníka základných škôl prichádza okolo 40 % detí s „nemotorným jazýčkom“. Jazykolamy sú fajn aj na „rozohriatie“ jazyka, ale môžu sa využiť ako bohatý zdroj zábavy napríklad aj na narodeninovej oslave.

čítaj viac...viac...

11.10.2015

Dieťa sa učí rozprávať...

Mgr. Katarína Horňáková (logopédka)

V najranejšom období rodičia používajú intuitívne komunikačné správanie vo vzťahu k svojmu bábätku. Tento druh reči je typický vyššou polohou hlasu, prehnanou intonáciou, množstvom špecifických slov označujúcich veci a ľudí v okolí dieťaťa, množstvom otázok nasledované odpoveďami, priame výzvy a zdrobneliny.

čítaj viac...viac...

02.05.2015

Podporte rozvoj reči u svojho dieťaťa

Mária Kopčíková

Deti sa učia rozprávať tak, že najprv „nasávajú“ zvuky. Neskôr ich aj začnú používať a tvoriť prvé slová. Dieťa využíva svoje zrakové a sluchové vnímanie a musí mať aj dobrú motoriku hovoridiel. Ako ju môžete podporiť?

čítaj viac...viac...

23.03.2015

Ako naučiť dieťa správne vyslovovať hlásku „r“

Mgr. Katarína Horňáková

Hláska „r“ je jedna z najťažších hlások slovenského jazyka na výslovnosť, preto sa u detí objavuje aj najneskôr. U niektorých detí až medzi 5 až 7 rokom. To však neznamená, že s nácvikom správnej výslovnosti treba čakať až do tohto veku.

čítaj viac...viac...

27.02.2016

12 tipov na rozvíjanie reči

Iva Jungwirthová

Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.

čítaj viac...viac...

26.12.2014

Tri otázky nad rečou nemluvňaťa

Iva Jungwirthova

Znakovať, alebo nie? Jeden jazyk, alebo dva? Šušlať, alebo nešušlať?

čítaj viac...viac...

26.12.2014

Ako hovorí nemluvňa

Iva Jungwirthova

Prvé „naozajstné“ slovo síce povie až okolo jedného roku, ale už s novorodeniatkom sa môžeme rozprávať. Ako? Čomu rozumie a čo nám samo povie? Poradíme vám...

čítaj viac...viac...

13.03.2016

Prečo čítať kojencom dennú tlač a iné rozprávky?

kika/redakcia

Pokiaľ nemáte doma malého génia, ktorý si sám od seba listuje v knižke a pozvoľna pomenúva obrázky, prípadne nahlas číta Dobšinského Zlatú knihu rozprávok, nič sa nedá robiť. Lásku k čítaniu mu vštepíte vy. Buďte príkladom.

čítaj viac...viac...

01.08.2014

Nechce sa mu rozviazať jazyk?

kika/redakcia

Pripomeňme si, že každé dieťa je iné. Aj vtedy, keď sa nám to naše bábätko ešte „nerozrozprávalo“... na rozdiel od susedovho, o dva dni mladšieho, ktoré už stihlo dobyť krajské kolo Hviezdoslavovho Kubína.

čítaj viac...viac...

09.07.2014

9 hier, ktoré pomôžu bábätku rozvíjať reč a jazyk

kika/redakcia

Chorvátska logopedička Martina Starčević Perica ako jeden z prvých tipov, ktoré majú pomôcť dieťatku rozvíjať jazyk a reč, odporúča vypnúť televízor. Podľa profesorky logopédie nič totiž nenahradí interakciu rodič - dieťa. Tu sú niektoré jej tipy na jednoduché hry.

čítaj viac...viac...

30.05.2014

Aké bolo to prvé slovo?

redakcia

Dnes som v rádiu počula krásny rozhovor s maminou dvoch - takmer dospelých dcér. Opísala ich úplne krásne: Sú stále také, ako sa narodili. Prvé slová staršej boli " papučka a mama". Prvé slová mladšej/rebelky boli: NIE ! a mäso. Aké boli tie prvé slová u vás? Ťuknite nám ich do tabuľky, a spravíme TOP rebríček:)

čítaj viac...viac...

31.05.2014

O čo ide logopédovi

Mgr. Katarína Horňáková

Hlavnou náplňou logopéda je nácvik správnej výslovnosti u detí. Logopédi však pomáhajú aj s deťom s oneskoreným alebo narušeným vývinom reči, ľuďom s poruchami plynulosti , s poruchami hlasu, školákom s poruchami pozornosti a učenia, dospelým ľuďom s afáziou (po porážke), a iným ľuďom.

čítaj viac...viac...

inzercia
inzercia