ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

Detská reč

23.01.2017

„Povedz mama“, alebo čo robiť keď dieťatko nehovorí alebo hovorí zle

Keď prvýkrát povie slovo „mama“ uroníme dojatím slzičku. Ale čo ak dieťatko rastie a stále toho veľa nenahovorí, alebo hovorí tak, že mu nerozumiete ani vy? V takom prípade potrebuje pomoc.

čítaj viac...viac...

16.11.2016

Elektronické hračky môžu brzdiť rozvoj detskej reči

Mária Kopčíková

Výskumníci z Univerzity v Arizone zistili, že elektronické hračky, ktoré svetielkujú, „rozprávajú“ môžeme spájať so znižujúcou sa úrovňou reči.

čítaj viac...viac...

22.07.2016

9 hier, ktoré pomôžu bábätku rozvíjať reč a jazyk

kika/redakcia

Logopedička Martina Starčević ako jeden z prvých tipov, ktoré majú pomôcť dieťatku rozvíjať jazyk a reč, odporúča vypnúť televízor. Podľa profesorky logopédie nič totiž nenahradí interakciu rodič - dieťa. Tu sú niektoré jej tipy na jednoduché hry.

čítaj viac...viac...

24.07.2016

Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku

Mária Kohutiarová/ rozhovor

Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.

čítaj viac...viac...

12.02.2017

Jazykolamy pre nemotorný jazýček

Zuzana Špačková

Detí s chybnou výslovnosťou je čoraz viac a viac. Jazykolamy sú fajn aj na „rozohriatie“ jazyka, ale môžu sa využiť ako bohatý zdroj zábavy napríklad aj na narodeninovej oslave.

čítaj viac...viac...

11.10.2015

Dieťa sa učí rozprávať...

Mgr. Katarína Horňáková (logopédka)

V najranejšom období rodičia používajú intuitívne komunikačné správanie vo vzťahu k svojmu bábätku. Tento druh reči je typický vyššou polohou hlasu, prehnanou intonáciou, množstvom špecifických slov označujúcich veci a ľudí v okolí dieťaťa, množstvom otázok nasledované odpoveďami, priame výzvy a zdrobneliny.

čítaj viac...viac...

02.05.2015

Podporte rozvoj reči u svojho dieťaťa

Mária Kopčíková

Deti sa učia rozprávať tak, že najprv „nasávajú“ zvuky. Neskôr ich aj začnú používať a tvoriť prvé slová. Dieťa využíva svoje zrakové a sluchové vnímanie a musí mať aj dobrú motoriku hovoridiel. Ako ju môžete podporiť?

čítaj viac...viac...

23.03.2015

Ako naučiť dieťa správne vyslovovať hlásku „r“

Mgr. Katarína Horňáková

Hláska „r“ je jedna z najťažších hlások slovenského jazyka na výslovnosť, preto sa u detí objavuje aj najneskôr. U niektorých detí až medzi 5 až 7 rokom. To však neznamená, že s nácvikom správnej výslovnosti treba čakať až do tohto veku.

čítaj viac...viac...

27.02.2016

12 tipov na rozvíjanie reči

Iva Jungwirthová

Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.

čítaj viac...viac...

26.12.2014

Tri otázky nad rečou nemluvňaťa

Iva Jungwirthova

Znakovať, alebo nie? Jeden jazyk, alebo dva? Šušlať, alebo nešušlať?

čítaj viac...viac...

26.12.2014

Ako hovorí nemluvňa

Iva Jungwirthova

Prvé „naozajstné“ slovo síce povie až okolo jedného roku, ale už s novorodeniatkom sa môžeme rozprávať. Ako? Čomu rozumie a čo nám samo povie? Poradíme vám...

čítaj viac...viac...

13.03.2016

Prečo čítať kojencom dennú tlač a iné rozprávky?

kika/redakcia

Pokiaľ nemáte doma malého génia, ktorý si sám od seba listuje v knižke a pozvoľna pomenúva obrázky, prípadne nahlas číta Dobšinského Zlatú knihu rozprávok, nič sa nedá robiť. Lásku k čítaniu mu vštepíte vy. Buďte príkladom.

čítaj viac...viac...

inzercia
inzercia