9 hier, ktoré pomôžu bábätku rozvíjať reč a jazyk

kika/redakcia 2

Chorvátska logopedička Martina Starčević Perica ako jeden z prvých tipov, ktoré majú pomôcť dieťatku rozvíjať jazyk a reč, odporúča vypnúť televízor. Ide o jednostrannú, pasívnu „aktivitu,“ ktorá v sebe nenesie okrem zábavy žiadnu pridanú hodnotu.

Dieťa sa pasívnym sledovaním nenaučí komunikovať, gestikulovať, vyjadrovať emócie.

Shutterstock

Podľa profesorky logopédie nič totiž nenahradí interakciu rodič – dieťa. Tu sú niektoré jej tipy na jednoduché hry, ktoré pomôžu bábätku rozvíjať reč a jazyk. Inšpirujte sa. A nech sa vám to rozpráva:)

Hra na schovávačku

Zakryte tvár dieťaťa jemnou látkou alebo ľahkou šatkou a hľadajte ho: „Ema, kde si? Kde je Ema? Tu je Ema!“

Hra na veľkáča

Pýtajte sa: „Aká veľká bude Ema?“ a potom odpovedzte: „Takáto veľká bude Ema,“ a súčasne zdvihnite ruky do vzduchu. Opakujte túto hru niekoľkokrát. Môžete dieťatku pomôcť tak, že mu zdvihnete ruky – za predpokladu, že sa mu to páči a nebráni sa tomu.

Hra na telefón

Zoberte nejaký predmet, prípadne hračku-telefón a predstierajte, že telefonujete: „Haló, kto je tam? Je tam Ema? Ahoj, Ema, tu je mama.“

Hra s bublifukom

Okrem toho, že vyrábanie bubliniek býva zábava sama o sebe, komentujte ju slovami: „Letí hore, hore, padá dole, dole… už nemáme…“

Hra s loptou

Kotúľajte loptu po dlážke a podľa rýchlosti opisujte: „Rýchlo, rýchlo, rýchlo“ a potom „pomaly, pomaly, pomaly..“

Hra s bábikou/macíkom

Hrajte sa s bábikou a komentujte rôzne činnosti, napríklad „češeme bábu,“ alebo „papá bábika,“ či „spí bábika,“ a spoločne ju uložte do postieľky.

Hra s loďkou/gumenou kačkou

Túto hru sa môžete hrať pri kúpaní, ale aj na suchu – stačí, ak dáte do malej nádoby trochu vody a budete ukazovať dieťatku, ako sa plaví čln (ako pláva kačka), ako sa hojdá na vlnách, ako sa potápa…

Hra s kockami

Ukladáme jednu kocku na druhú: „jedna kocka, druhá kocka,“ a keď dieťatko šmahom ruky zbúra vežu: „padla kocka.“

Hra na zvieratká

Napodobňujte zvieratká: „Mňau. Ako mňauká mačka? Ako robí pes? Hav-hav. Ako dupe slon? (a dupnite nohami). Ako pichá včela? (prstom jemne ťuknite do ruky a povedzte „pich-pich“ alebo „au-au.“).

Čítali ste tipy na rozvoj jazyka a reči podľa Martiny Starčević Perica, prof. logopédie

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. No hej, s tym rozpravanim asi kazde dieta ma svoj cas.

    S pytanim sa na nocnik ja som po druhych narodeninach proste skusila trening. Ked nespal, nemal plienku. Asi 5 dni sa pocikaval kade – tade. Este horsie to je s hovienkom v gatiach 😀 . Po kazdom pocikani som ho posadila na nocnik, aspon na kratku chvilu a za ten tyzden mu to zacalo dochadzat. Samozrejme ze aj potom sa pocikal este ale uz to islo k lepsiemu.

  2. Vsetky triky y tipy skusame doma a mame 28 mesacnu slecnu doma a nejako sa jej nechce do rozpravania. Asi ked to bude mat prist, tak to pride . Ako aj s pytanim sa cikat … Mozete tomu pomoct, no nejako expresne pomoct asi nie 🙁

Pridaj komentár