Dieťa nehovorí? Počkajte, však sa rozhovorí!

Mgr. Katarína Horňáková 25
institut detskej reci

Určite ste tento názor počuli už mnohokrát. Dieťa má tri roky, hovorí len niekoľko slov, ale babička, teta, suseda, pediater aj psychológ hovoria to isté: „Počkajte. Ešte je čas.“ Veľmi známy scenár pre logopédov, ktorí majú na vec trošku iní pohľad.

Podobné reakcie vyplývajú pravdepodobne z predstáv, ktoré má laická verejnosť, ale aj niektorí odborníci, o práci logopéda. Tradičná logopédia prebiehala (a ešte aj niekde prebieha) asi takto: dieťa príde k logopédovi, sadne si na stoličku pred zrkadlo, rodič sedí v čakárni. Logopéd pozrie dieťaťu paličkou do úst a povie mu, aby opakovalo po ňom slová (napr. t-d-paslík, t-d-nka). Po polhodinovom nácviku dostane dieťa do ruky zoznam nacvičovaných slov a vypochoduje z ordinácie za svojim rodičom, ktorý zatiaľ vylúštil krížovku. O týždeň prídu opäť a takto to ide pol roka, rok…

A čo poviete na tento scenár? Dieťa aj rodič vstúpia do ordinácie spolu. Logopéd sa spýta rodiča aj dieťaťa, ako prebiehal nácvik doma. Prediskutujú problémy, na ktoré narazili. Potom si všetci posadajú na koberec a zahrajú sa spolu niekoľko hier. Rodič aj dieťa sa spolu učia. Rodič o tom, ako pristupovať k dieťaťu, aby stimuloval jeho reč. Dieťa sa tiež učí, ale nevie o tom. Nakoniec dieťa s rodičom odchádzajú z ambulancie s „domácou úlohou“. Opäť prichádzajú, keď sa im domáca úloha minie…

Niektorým z Vás sa páči scenár číslo jedna, iným ten druhý. Každý podľa svojej chuti. Novodobá logopédia kladie veľké nároky na rodiča, stavia ho do aktívnej role. Ale predovšetkým vďaka zmenenej úlohe rodiča môže logopéd pomáhať už v najranejšom veku, v podstate už od narodenia (napríklad u detí s ohrozeným rečovým vývinom), detičkám mladším ako tri roky, alebo deťom, ktoré nevedia spolupracovať s cudzou osobou v cudzom prostredí. A nakoniec aj staršie deti sa budú tešiť na stretnutie s logopédom viac, ak vedia, že sa idú hrať, nie „cvičiť reč“…

Pridajme k novodobej logopédii ešte jednu „novinku“ dnešnej doby – vzdelávacie kurzy a komunikačné tréningy pre rodičov. Rodič prichádza do skupiny rodičov s podobnými problémami, zoznamuje sa s informáciami z oblasti vývinu a porúch reči alebo učenia, osvojuje si schopnosti a metodiky, ktoré používa v domácom prostredí na stimuláciu reči. Diskutuje s odborníkmi a inými rodičmi, cíti spolupatričnosť, nadväzuje priateľstvá…

Zoznámme sa, prosím!

Inštitút detskej reči , www.detskarec.sk 

 


Pozn. redakcie:

Mgr. Katarína Horňáková je spolupracovníčkou portálu www.babetko.sk – www.rodinka.sk v oblasti logopédie. Stretnúť sa s ňou môžete i virtuálne prostredníctvom našej PORADNE LOGOPÉDA.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nahodou som zabludila na tuto diskusiu, tak pridam svoju skusenost. Mam dceru, ktora ked mala 3 roky vedela povedat dokopy 5 slov (podotykam, ze vela som s nou citala, vobec komunikovala, ona len kyvkala hlavkou, vydavala zvuky, ukazovala palcom). Ked sme sa stretli s dietatom, ktore bolo v rovnakom veku, ako ona, tak som zacala automaticky porovnavat. Citila som sa ako najhorsia matka, mala som pocit, ze urcite robim nieco zle. Lekar nas ubezpecoval, ze je to kvoli tomu, ze doma hovorime 3 jazykmi, ze aj preto to moze byt pre nu komplikovane. Cuduj sa svete, skoro 4-rocna rozpravala tak, ze ja som az padala na zadok, ake slova pozna a ze ich vie aj spravne pouzit smile Proste sa jej rozuzlil jazycek v kratkom case az tak, ze dnes mam pocit, ze by mohla hovorit trochu menej, lebo pusinka sa jej nikdy nezatvara smile dnes ma 7,5 roka a hovori plynule 4 jazykmi. Zrejme to bolo pre nu naozaj tazke, ale dnes nema ziaden problem.

    Vsetkym mamickam zelam, aby sa ich toto trapenie skoncilo tak pozitivne, ako to moje.

  2. Mam skoro 2,5 rocneho syna, ktoremu sa tiez nechce vela hovorit. Pouziva max 10 slov. Vsetkemu rozumie, ak nieco chce ukaze na to alebo to proste vyjadri opisom ale nie verbalnym, pouziva ruky, vydava zvuky. Mala som kliestovy porod, neviem, ci to moze suvisiet s vyvinom reci, aj mna by to zaujimalo.Ja sama som zacala rozpravat v troch rokoch. Boli sme ako dvojrocny u logopedicky, ktora povedala, ze zatial je to normalne,(do troch rokov sa to nepovazuje za chybu) su deti, ktore rozpravaju skor a naopak deti, ktore sa s rozpravanim neponahlaju. Od vtedy ubeho pol roka a ten vyvoj reci zostal na rovnakej urovni. Rozmyslam, nad dalsou navstevou u logopeda.

  3. Ja by som chcela vedieť či kliešťový pôrod má vplyv na vývin reči dieťaťa.Mám 20 – mesačného syna a len teraz začal hovoriť niekoľko slovíčok mama papa tata pápá ajoj a niiekedy len začiatočné písmená povie.

  4. Dobry den ,mam 2-pol rocneho chlapceka ktory este nerozprava ako jeho rovesnici.Prve slovo povedal uz ked mal 9mesiacou ,potom sa to este vyvijalo .No ked mal 2-try mesiace tak sme boli v nemocnici kde odmietal co kolvek povedat /stravili sme tam 2 tyzdne/ teraz povie asi tak 50slov .Neviem co mam robyt,co by ste mi poradilli.

  5. Dobry deň. Mám 3 a 2ročného syna. Starší rozpráva aj to čo by nemal, ale mladší nevie povedať ani mama. Jednoducho nevie povedať nič, ale rozumie všekému. Je normálne, že vo veku 2rokov nevie povedať nič? Mám ešte čakať, alebo s ním ísť k lekárke? Odišla som do práce , keď mal 8. mesiacov a odvtedy si myslím, že kôli tomu je taký „ignorant“ – keď ho oslovím málokedy sa otočí, iba „keď sa mu chce“. Sluch má v poriadku. Prosím poradte mi.

  6. Mame osemročného synčeka, ktorý je mentálne postihnutý. Doteraz vie vysloviť ,len 3 slovíčka a to mama, ham a hav. Sme rodičia, ktorým najväčším šťastím v živote by bolo, keby začal rozprávať. Lekári nám nevedia pomôcť, aspoň tu na východnom Slovensku máme pocit, že už ani nieje ochota nás poslať na nejaké to CT, alebo na magnetickú rezonanciu. Asi od nich toho chceme veľa. Chystáme sa ešte skúsiť nejakých lekárov v Bratislave.Je to naša posledná nádej a kým ju nevyužijeme nebudeme pokojne spávať.

  7. Mame osemročného synčeka, ktorý je mentálne postihnutý. Doteraz vie vysloviť ,len 3 slovíčka a to mama, ham a hav. Sme rodičia, ktorým najväčším šťastím v živote by bolo, keby začal rozprávať. Lekári nám nevedia pomôcť, aspoň tu na východnom Slovensku máme pocit, že už ani nieje ochota nás poslať na nejaké to CT, alebo na magnetickú rezonanciu. Asi od nich toho chceme veľa. Chystáme sa ešte skúsiť nejakých lekárov v Bratislave.Je to naša posledná nádej a kým ju nevyužijeme nebudeme pokojne spávať.

  8. Mame osemročného synčeka, ktorý je mentálne postihnutý. Doteraz vie vysloviť ,len 3 slovíčka a to mama, ham a hav. Sme rodičia, ktorým najväčším šťastím v živote by bolo, keby začal rozprávať. Lekári nám nevedia pomôcť, aspoň tu na východnom Slovensku máme pocit, že už ani nieje ochota nás poslať na nejaké to CT, alebo na magnetickú rezonanciu. Asi od nich toho chceme veľa. Chystáme sa ešte skúsiť nejakých lekárov v Bratislave.Je to naša posledná nádej a kým ju nevyužijeme nebudeme pokojne spávať.

  9. Po case som zavitala k tomuto clanku, tak sa pokusim odpovedat na niektore otazky. Robo v Kosiciach nieco podobne zatial nie je. Aj v Bratislave su taketo sluzby skor vynimocne. Preto sme s nimi zacali a dufame, ze sa rozsiria aj do inych casti Slovenska. Katka, mali ste stastie, ze ste narazili na osobu, ktora Vas spravne usmernila a nestratili ste drahocenny cas. Denisa, to co popisujete u 16-mesacneho dietata je uplne v poriadku – jednoduche slova a gesta. Ak v dvoch rokoch nebude spajat dve slova, potom sa obratte na logopeda. Olga, necakajte s Vasou dcerkou, skolka jej urcite pomoze, ale zda sa, ze Vasa dcerka bude potrebovat aj viac specificku pomoc. Pre vsetkych, ktori maju zaujem o kurzy pre rodicov alebo individualnu logopedicku starostlivost aj najmensich deticiek, radi Vas uvidime v Institute detskej reci v Bratislave. Kontakt 0902-614-569 alebo http://www.detskarec.sk.

  10. Ja som tiez navstivila niekolkych logopedov… a rovnaky scenar…este je skoro,vas syn si vyzaduje specialnu starostlivost…atd. Az napokom sme boli na lieceni na Kovacovej a tam nam velmi pomohla jedna mlada pani doktorka, ktora je liecebny pedagog, ale najviac nam vysvetlila vsetko ohladom recoveho vyvinu a jeho stimulacii.Dnes ma uz syn sice 5 rokov este vsetko nerozprava akoby som si predstavovala,ale za ten prvy krok spred dvoch rokov velmi pekne dakujem.

  11. Dobrý deň , ja mám 16. mesačného syna a vôbec nechce rozprávať len mama, papa, ale rozumie všetko čo mu poviem a keď niečo si pýta len ukazuje prstom. Zaujíma na, že či to je normálne, alebo máme ísť k logopédovi.Ostatné detičky v jeho veku už rozprávajú oveľa viacej.

  12. ja mám 2,5 rocnu dceru, ktora tiez vela nerozpráva, iba ak mama, tati, dedo, baba, havo …. . Aj mne je uz trocha luto, ze ine deti už skladajú vety, a ona nič. Pani doktorka vraví, že le trochu lenivá na rozprávanie, čo si ja nemyslím, lebo podľa mňa, je vidieť, že by chcela, ale nevie. Veľmi veľa rozumie, čo jej poviem urobí. Väčšina vraví, že keď bude chodiť do škôlky, že sa naučí. No dúfam, lebo už bude mať 34 mesiacov. Ak nie potom naozaj budeme musieť navštíviť nejaku poradnu.

  13. TINA, este ti tu popisem, co som dostala od logopedicky na stimulaciu reci 3-roc. : rozsiruj rozhovor s nou; casto pouzi slova, s kt. ma problem vo svojej reci; hovor o podobnostiach a rozdielnostiach medzi vecami; navrhni jej aby ti porozpravala kratke rozpravky z knihy alebo obrazkov; citaj jej dlhsie rozpravky a potom sa bavte o obrazkoch v tej knihe; daj jej cas na odpoved, cakaj trpezlivo; vytvor kratky pribeh a ona nech ho dokonci; opytaj sa jej co dnes robila. Z vlastnej skusenosti ti poviem netlacit na nu, ked povie len slova, sprav z toho vetu ako si myslis ze chcela povedat, ale nenut ju to opakovat – verim, ze tak robis smile

  14. TINA, tiez zijeme v USA, ale manzelovym jazykom je AJ. Moja t.c. 3a pol rocna dcera sice tvori vety, celkom sprave, ale stale si tykala (este teraz si tyka obcas, ale len so mnou; s mladsim bratom sa rozprava v prvej osobe), vela opakuje vety, ktore ju nejak zaujmu (dokola az dokedy ju nezastavim) a nikdy mi neodpovedala na otazku, ktora vyzadovala odpoved „ano“, proste len zopakovala otazku, cim mi dala najavo, ze suhlasi. Sli sme k logopedovi, kde ma uistili, ze mam v SJ pokracovat, len ju musim viest k spravnemu pouzivaniu jazyka. Po takmer 3 hodinach testu formou hry zistili, ze terapiu nepotrebuje, ale ak sa do pol roka nezlepsi v tom, co som popisala (co bude o 2 mes.), tak mam prist. Nastastie, s odpovediami „ano“ sme uz na dobrej ceste, aj to tykanie a opakovanie mizne . Pri stretnuti s logopedickou som dcere prekladala otazky, ktorym nerozumela a takisto aj odpovede logopedicke ak odpovedala v slovencine. Ak mas pochybnosti , tak tzv. „speech evaluation“ ti povie, na com ste. Este ti poradim, ze ked som zhanala logopedicku, tak som natrafila na jednu, ktora mi povedala, ze budem musiet zacat na dceru po anglicky, inak mi nemozu pomoct. Zdalo sa mi to pritiahnute zavlasy, ale potom som natrafila na dobru logop., o ktorej som popisala. Je to dost drahe v USA (ta evaluation – cca $300), ale ak mate dobru poistovnu, tak vam to pokryje. Nas odporucil pediater, tym padom sme nic neplatili. Pozistuj si …. AK chces viac info : marti274@yahoo.com

  15. Zdá sa, že aj virtuálny svet je malý, pani Eva. Pozdravujte Andrejku.

    Pani Katarína, na Vašu otázku som odpovedala v poradni logopéda. Tu len spomeniem, že Inštitút detskej reči je súkromné centrum, ktoré ponúka rôzne vzdelávacie kurzy (napr. Vývin a rozvíjanie reči, Poruchy učenia, Príprava dieťaťa do školy a iné). V blízkej budúcnosti bude centrum ponúkať celú škálu špeciálno-pedagogických služieb. Na ďalšie otázky radi odpovieme na tel. 02-52-44-40-52 alebo 0902-614-569.

    Pani Lenka, bohužiaľ musím potvrdiť, že máte pravdu. Pre tých, ktorí hľadajú: spýtajte sa ľudí okolo seba, určite nájdete niekoho, kto má dobrú skúsenosť s logopédom.

    Milá Jaja, Vy ste trafili klinec po hlavičke niekoľkokrát: s dieťaťom, ktoré nespolupracuje, logopéd pracuje prostredníctvom rodičov, ktorých učí, ako efektívne komunikovať s dieťaťom, ako vytvárať motivujúce situácie, aby rozprávalo, čo robiť, aby prešlo od zvukov a gest k slovám a vetám a pod. Tiež ste správne poznamenali, že nácvik u logopéda nemá význam, ak sa neprenáša do domáceho prostredia. Bohužiaľ v mnohých logopedických ambulanciách to tak nie je. A nakoniec: pod slovom „rozhovorí“ sa myslí používanie rečových schopností primeraných veku dieťaťa, napr. používanie zámernej komunikácie po prvom roku dieťaťa, spájanie dvoch slov u dvojročného dieťaťa a pod.

    Tina, odporučila by som Vám návštevu logopéda v USA. Princípy stimulácie reči sú v každom jazyku rovnaké. Prospelo by to Vám aj Vašej dcérke.

  16. Ja mam trojrocnu dceru,ktora malo rozprava t.j. pouziva vela slov ale netvori ani tie najjednoduchsie vety.Zijeme v USA,s manzelom rozpravame malo po anglicky,takze dcerku ucime iba po slovensky.Prosim mamicky zijuce v tejto krajine nech sa mi ozvu ktore maju ten isty problem.Chcem este dodat,ze dcerka je vnimava,vsetkemu rozumie,vela jej citam hovorim riekanky,len jej sa rozpravat nejako nechce.

  17. Mila jaja,

    ja myslim, ze sucasne trendy v logopedii smeruju k tomu, ze pracovat sa da uz s rocnym dietatkom. Avsak dolezitejsie ako „robit terapiu“ s takymto malym dietatom, je pracovat a ucit jeho rodica ako ho stimulovat tak, aby chcelo rozpravat. Bolo motivovane rozpravat. Hlavne ako dokazat prave to, co opisujete: zmenu HHH a gesta na ozajstne slova a vety. Myslim, ze ten clanok chcel povedat prave to, ako dolezite je pracovat s rodicmi deti. Aj preto su tu prve logopedicke kurzy pre rodicov nehovoriacich deti (a ine kurzy pre rodicov), kde logoped uci mamy a ockov, co mozu v svojej komunikacii zmenit tak, aby nehovoriace dieta zacalo hovorit.

  18. chcela by som týmto pozdraviť autorku článku a podeliť sa o skúsenosť.ja som chodila k pani Horňákovej s mojou dcérou ,andrejkou . Mali sme síce už 5 rokov a robilo nám problém vysloviť niektoré spoluhlásky.bola veľmi milá trpezlivá a dieťa sa tešilo a spolupracovalo .

  19. Hľadať takýchto novodobých logopédov je asi ako hľadať ihlu v kope sena, vsak. My sme začali chodiť k logopedičke, ked mal syn 21 mesiacov. Bol negativisticky a v cudzom prostredi reval o dusu. Dost dlho sa jej s nim nedarilo spolupracovat, a ja som ho ukludnit nevedela, lebo logopedicka bola malo chapava, malo empaticka. Po nejakom case sa ukludnil, lenze praca vyzerala tak, ze nam nieco zadala na domaci nacvik, a vobec ju nezaujimalo, ako sa nam darilo, vzdala som to. Logopedicka cislo dva – podla obvodu – vyhlasila, ze jej ulohou nie je tisit revajuce deti. Ked mal dva a stvrt roka, konecne povedal syn prve slovo. Logopedicka cislo 3 – cvicili sme do bludu pomenovavanie predmetov podla obrazkov a pod., mala v ambulancii taku vysociznu bielu stolicku, oproti nej svetlo ako na operacke, na tu posadzala deti, ze aby im videla do pusy. Po nejakom case napriek mojim upozorneniam tam chcela posadit mojho uzkostneho syna. Vydesil sa tak, ze sme niekolko mesiacov nemohli logopediu ani spomenut. To uz mal vyse 4 a pol roka. Stvrta logopedicka je mila, rozmyslajuca, empaticka, ale to uz sme boli v case, ked sa robili korekcie vyslovnosti. Dnes ma syn 8, vo vyjadrovani je stale dost neobratny. Naozaj najst dobreho logopeda je umenie.

  20. Dobry den, mna by zaujimalo viac informacii o Institute detskej reci, tiez ci je to sukromne a ak ano, aka je financna odmena. Dakujem

  21. Nepochopila som z clanku, kedy sa ma vlastne dieta rozhovorit. Je podla mna zbytocne chodit s dietatom, co ma skoro 2 roky k logopedovi, lebo s nim nebude spolupracovat, ked nechce hovorit, ale vsetkemu rozumie. Ako sa da s takym dietatom nacvicovat rec? ( asi prave vtedy vsetci hovoria: “ Pockajte, ved sa rozhovori!“ ) Mna by potesili prave taketo postrehy, ako ho motivovat, aby so mnou komunikovalo aj inym spojenim hlasok, ako HHH a ukazanim na predmet, co chce. ( aj ked som uz skusala sa tvarit, ze nerozumiem, asi to moje je dost sebestacne, lebo ked mama nerozumie, vezme si aj same danu vec) Aj ja som chodila so starsou dcerou k logopedicke ( mala 4 roky), nesedeli sme sice na koberci, ale bola som pritomna pri nacviku, lebo ked je dieta zatvorene v miestnosti a rodic nevidi, ako s nim cvicit, je to zbytocna namaha. Ale tento clanok sa mal asi vztahovat k mladsim detom – podla nazvu som si myslela. Ved vtedy hovoria vsetci, ze sa rozhovori -ked ma dieta 17m – a este nic nevravi iba HHH, ked ma 2 roky a vie 5 slov… a naozaj sa rozhovori ( nasa v 2,5 roku), ak nema nejaku vyvinovu poruchu reci, ale to by asi pediatri nehovorili, ze sa rozhovori, ale rovno poslali za logopedom. Takze nerozumiem: comu sa mal vlastne venovat tento prispevok?

  22. Chcem sa spytat. ked kazdy tyzden pridem k logopedovi s tou istpou diagnozou, platim zakazdym 20 sk. totiz sa mi zda ze ten doklad nie je dostatocne vyplneny, je tam datum, meno, rok narodenia, peciatka a podpis. ale chyba tam napsiklad zaevidobany pod cislom

Pridaj komentár