Jeden rok a začína rozprávať

MikSa 9

Najväčší pokrok v reči nastáva u detí medzi 12. až 24. mesiacom, keď od prvého roku prejdú z detského bľabotania k tomu, že sú schopné pomenovať časti svojho tela a vo veku 2 rokov už vedia vymenovať aj členov rodiny.

Svoj prvý slovník získava dieťa najprv tak, že počúva rozhovory okolo seba: psychológovia hovoria o „receptívnom jazyku“, teda o schopnosti prijať, počuť, rozpoznať slová, pochopiť a prípadne aj odpovedať. Neskôr prichádza obdobie „expresívneho jazyka“, teda dieťatko už aj používa určitý počet slov vhodným  spôsobom. Nezabudnite, že práve VY máte najväčší vplyv na rozvoj reči u vášho bábätka, lebo dieťa používa tie slová a vety, ktoré mu hovoríte vy! To vedie aj ku komickým situáciám, keď Vám dieťa povie príkaz alebo vetu, ktoré zvyčajne hovoríte vy jemu a presne okopíruje aj Vašu intonáciu, ktorú do viet vkladáte.(„Napríklad: Tevas nevyvusuj, lobím njeco dolezité; to je aue gauiba“-teraz nevyrušuj, robím niečo dôležité; to je ale galiba). Výborne je to videť na tom, keď už malé dieťa je schopné nás napodobniť ako telefonujeme: „Dobvy deň, ako sa más? Uz musim konciť.“  Striedajte výrazy: ak vás bude počuť používať rôzne slová, jeho slovník sa bude postupne rozšírovať. Čítajte mu príbehy, rozprávky, vymýšľajte si spolu pesničky, požiadajte ho, aby pomenovalo predmety, skrátka povzbudzujte ho. Môžete si pokroky Vášho dieťaťa aj zapisovať: určite si nezabudnite zaznačiť jeho prvé slová, jeho vlastné skomoleniny („misačke=mesiačik, repas=opasok, mokorka=motorka, kepuč=kečup“) a prípadne aj veselé výroky Vašich ratolestí.

 

Stupne vo vývine reči

 


Dieťa vo veku:

12 mesiacov: používa asi tri slová a je schopné porozumieť niekoľkým ľahkým pokynom či vetám. Keď sa hrá samo, zväčša si bľaboce.

15 mesiacov: ešte nevie vysloviť svoje krstné meno ale rozpozná ho, keď ho ním niekto zavolá. Používa vedome zväčša šesť až sedem rôznych slov, ale má aj svoj vlastný žargón.

18 mesiacov: jeho slovník má okolo tucet slov (niekedy viac, ak spolu s ním veľa čítate) a rád sa zapája do rozhovorov.

21 mesiacov: jeho slovník sa neustále obohacuje, vie vymenovať rôzne predmety, ktoré má doma a aj keď ich zbadá na obrázkoch, tvorí prvé dvojslovné vety, ktoré majú zmysel.

24 mesiacov: bez toho aby sa pomýlilo vie vymenovať časti svojho tela, rado konverzuje a zapája sa do rozhovorov, aj keď sa ho priamo netýkajú.

Pred dovŕšením troch rokov si osvojí zhruba 900 slov a asi polovicu z nich aktívne používa vo vetách.  

 

A ak sa zajakáva?
U dvojročných detí je koktanie či zajakávanie pomerne časté. V tomto veku sa im stáva, že začnú hovoriť nejaké slovo, ale nedokončia ho a snažia sa ho dopovedať znova a znova bez toho, aby sa im to nakoniec podarilo….zajakavosť v reči u týchto detí vzniká vo chvíli, keď ich schopnosti pri nadobúdaní slovníka prudko narastajú. Odolajte vtedy pokušeniu a nehovorte slová namiesto dieťaťa, ani ho nenúťte, aby slová opakovalo, kým ich nepovie úplne správne, tým ho iba viacej znervóznite a spôsobíte, že sa môže zajakávať ešte viac.

 

Spracované podľa:

Catherine Cordonnier, Un an pour apprendre à parler !

ilustračné foto: www.myska.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Moj syn bude mat o tyzden 24 mesiacov, pekne sa nam rozrozpraval okolo 19 mesiaca a vcera z minuty na minutu sa zacal akosi zajakavat, ale len pri slovach auto, už, ide proste zacne hovorit dane slovicka a nedokaze ich dopovedat az kym asi tri alebo 4 krat nezopakuje prve pismenka… a dnes vecer neviem ci to bolo unavou alebo niecim inym mal ten problem zase, a mala som pocit, ze aj on je z toho trosku nesvoj, ze mu to zrazu proste nejde… maminy ak mate s tym skusenost poradte mi co mam robit… inak vety formuluje krasne a aj pekne vyslovuje kopec inych slov, zasobu ma myslim na svoj vek dobru…

  2. To ma teda dost znepokojuje, moje mladsie dieta ma trinast mesiacov a hovori, tatata, dada, tete, nana. To je tak vsetko. Ale vidime, ze uz dost rozumie. Aj pesnicky si pamata, ukazuje pri nich. Ale pri chlapcoch je to asi ine ako u dievcat. Ked mal starsi syn tri roky, nevedel plynule povedat vetu a stale sme len cakali. Nakoniec mu bola zistena vyvinova dysfazia. Celkom sa to zlepsuje. Len dufam, ze to nebude mat aj mensi.

  3. Ja sa trosku zacinam znepokojovat kvoli synovi, ma 20 mesiacov, poznal uz mnoho slov, niektore v slovencine, niektore v cestine a niektore v anglictine…zijeme v zahranici, preto ta multijazycnost…ale este nespojil dve slova spolu, tak aby to davalo vyznam…dokonca sa mi zda, ze odkedy zacal chodit do skolky, kde rozpravaju len po anglicky, tak je akysi zamlkly, akoby sa to jeho rozpravanie, ktore sa tak slubne rozbiehalo pred niekolkymi mesiacmi, zastavilo Confused

  4. Ak nie ste velmi trpezlive a chceli by ste rozumiet tomu o com Vase dieta premysla, co ho zaujima a co chce, je mozne ho naucit znakovu rec pre pocujuce batolata. V jednom roku mi ukazovala 36 znakov/tem o ktorych chcela rozpravat. v 13tich mes. prva odznakovana veta. chcem knizku o jelenovi. viac info na http://www.znakovanie.sk

  5. ahojte. tento článok ma potešil. malá má necelých 21 mesiacov a hovorí celkom pekne a zrozumiteľne. celkom sa teším, kedže bola ťažko nedonosená a strašili ma veľmi. Big Grins

  6. Súhlasím s tým, že je to u každého dieťatka inak. Moja dcérka má 14 mesiacov a dnes sa jej podarili prvé 3slovné vety ako napr. „Havo, poď sem.“ a má slovnú zásobu niekoľkých desiatok slov – správnych, skomolených aj vlastných (napr. soba si pomenovala lam), takže fungujem ako prekladový slovník smile

  7. Váš komentár smile moj syn ma 25 mesiacov a jeho slovna zasoba je obmedzena tiez len na niekolko slov mama tata, babo Ajo,Nana, mnam, papa, avoj /ahoj/ pi/spi/ haja, baba dedo, a to je asi takvsetko. Doktorka povedala ze do troch rokov je to ok.

    Dcera ked mala dva roky, vedela uz rozpravat aj znacky aut, takzeje to individualne Confused

  8. pekny clanok, skoda ze neplati pre moje dieta smile teraz budem este viac nervozna, kedze nasa mala ma 21 mesiacov a vie povedat iba mama a toto (ked nieco chces vzdy len ukaze a povie toto), jaj a dnes povedala ne (akoze nie) Big Grins ale inak si brble tie svoje zvuky ktorym ja nerozumiem Big Grins

    1. Dobry veronika, nic sa nedeje, ak do troch rokoch este nerozprava tych 900 slov, ale potom by uz fakt malo…. ak su teda vylucene zdravotne problemy, napr. sluch a pod.Zatial asi „neni o cem“

Pridaj komentár