ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

12.02.2006verzia pre tlač


Naše deti sa učia rozprávať

Autor: Magda Stolárová, publicistika

babatko - ksichtik

Dieťa sa rodí so záujmom o ľudské tváre, rado sa pozerá na tvár blízkej osoby.

Podporujem aktivity, najmä spev, ktoré podporujú rozvoj reči.

Dieťa sa narodí s jedným druhom plaču, ale ten sa neskôr vyvinie podľa jeho potrieb.

 

 

 • Koncom minulého roka sa objavila na trhu kniha O detskej reči. O čom je a kto ju spolu s vami napísal? – kladieme otázku logopedičke, Kataríne Horňákovej

 • Naša kniha je o tom, ako sa vyvíja reč slovenských detí od narodenia asi do troch rokov. Je o tom, ako pomáhať rozvíjať reč dieťaťa v tomto ranom období. Myšlienka na túto knižku vznikla veľmi dávno pri mojej návšteve v Kanade, kde som navštívila centrum, ktoré prišlo ako jedno z prvých s ucelenou koncepciou vzdelávať rodičov. Vydáva pre nich knižky, prostredníctvom ktorých ich učí správne komunikovať s dieťaťom. Po nadobudnutí vlastných skúseností, keďže som viedla niekoľko takýchto kurzov v zahraničí aj na Slovensku, som sa rozhodla, že by som mohla takúto knižku napísať sama v spolupráci s ďalšími ľuďmi. Oslovila som najprv pani Doc. Marínu Mikulajovú z katedry logopédie na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Ona je jednou z autoriek. Zoznámila ma so Svetlanou Kapalkovou, ktorá je výnimočná v tom, že iniciovala a viedla výskum detskej reči u slovensky hovoriacich detí. Bol to prvý výskum na Slovensku, ktorý mapoval vývin reči od narodenia až 3. roku.

 • Dieťa a reč. Čo by malo dieťa v danom veku zvládať?

 • Okolo 3. mesiaca vidíme u detí úsmev, nadviazanie očného kontaktu a počujeme hrkútanie, vydávanie samohláskových zvukov. Okolo 6. mesiaca sa už pridávajú spoluhláskové zvuky a zdokonaľuje sa schopnosť napodobňovať. Veľký vývinový skok nastáva okolo 8. mesiaca, kedy sa komunikácia stáva zámerná. To znamená, že dieťa si uvedomuje, že môže ovplyvňovať zámerne správanie svojho okolia. Začína sa naťahovať za predmetmi, žiada si pozornosť a rozvíjajú sa prvé gestá.

 • Čo by malo vedieť trojročné dieťa?

 • Reč trojročného dieťaťa je natoľko vyvinutá, že by malo hovoriť rozvitými vetami aj súvetiami, používať spojky. Slovná zásoba je už veľmi široká aj porozumenie je komplexné. Trojročné dieťa rozumie zložitým trojstupňovým príkazom.

 • Je pravda, že chlapci sa naučia rozprávať neskôr ako dievčatá alebo je to len stará povera?

 • Povera to nie je. Zrejme niečo v mozgu spôsobuje, že chlapci majú tendenciu byť pomalší, ale každé dieťa je individualita a dosahuje vývinové medzníky skôr či neskôr.

 • Je veľký problém, keď 4-5 ročné dieťa nehovorí „r“?

 • Je to záludná otázka. Nie je zrejmé, že „r“ nevyslovuje vôbec alebo ho nahrádza inou hláskou alebo ho vyslovuje na nesprávnom mieste. Treba sa obrátiť na logopéda.

 • Poslucháčka si pýta slovné cvičenie pre dieťa, ktoré v reči nahrádza hlásku „k“ hláskou „t“.

 • Je potrebné navštíviť logopedickú ambulanciu. Tento problém by sa mal vyriešiť do 3. roku veku.

 • Poslucháč uvádza, že dcéra nahrádza slová. „Momo“ – znamená pozor, „kan“ – bolo. Čo v takých prípadoch, ak konkrétne javy dieťa vyjadruje nezrozumiteľnými zhlukmi hlások.

 • Môže ísť o vážnejšiu poruchy, ale na diaľku to nie je možné diagnostikovať. V logopedickej poradni logopéd hravou formou dieťa vyšetrí, poradí a vzdelá rodiča. Keď má rodič pochybnosti o reči dieťaťa, odporúčam navštíviť logopedickú ambulanciu. Častokrát sa v laickej verejnosti odporúča počkať do 5. rokov veku dieťaťa. Sú to zastaralé názory. Dnes sa už dá pracovať s dieťaťom vo veľmi skorom veku hravou formou a prostredníctvom rodičov.

 • Aké sú najčastejšie logopedické poruchy?

 • Je to dyslália – porucha reči, výslovnosti, keď dieťa nevie správne vyslovovať konkrétnu hlásku. Môžeme sa stretávať s poruchami oneskoreného vývinu reči.

  Na autorku publikácie „ Kniha o detskej reči“ , Katku Horňákovú sa môžete so svojimi otázkami obracať v našej poradni logopéda


 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia