ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

23.01.2009verzia pre tlač


Znaková reč pre počujúce batoľatá

Autor: Mgr. Elena Černá

„To už stačí“,

hovorí dvanásťmesačná Sofia pri večeri.

 „ Teraz by som si dala mliečko a chce sa mi spať“.

Neveríte? Nepoužíva pri tom slová, ale toto všetko už vie vyjadriť pomocou znakovej reči pre zdravé počujúce batoľatá. Znakovanie, ako sa tomu tiež hovorí, sa vo svete používa už viac ako dvadsaťpäť rokov a teraz prichádza k vám.

Už v 80. rokoch dve doktorky psychológie a vysokoškolské profesorky Linda Acredolová s Susan Goodwynová spozorovali, že väčšina detí si sama vytvára a používa znaky k neverbálnej komunikácii so svojimi blízkymi. Potom si položili otázku, čo sa stane, keď ich v tejto prirodzenej komunikácii podporíme a pomôžeme im rozšíriť ich neverbálnu zásobu. Výsledkom bol dlhoročný výskum, sponzorovaný aj Národnými inštitútmi zdravia v USA, ktorý ukázal, že znakovanie podporuje nielen vývoj reči, ale tiež pozitívne ovplyvňuje sociálno-emocionálny a intelektuálny vývoj.

Na základe výsledkov výskumu, doktorky Acredolová a Goodwynová vyvinuli program Baby Signs®. Je to metóda, ktorá rodičom jednoducho pomôže zaradiť znakovanie do bežného každodenného života a spríjemniť im tak čas strávený s ich batoľaťom. Vďaka lepšej komunikácii , deti aj rodičia prežívajú menej frustrácie a viac pohody. Znakujúce deti dokážu vyjadriť, čo ich zaujíma, čo cítia a čo chcú, čím nám otvárajú jedinečné okienko do ich mysle. Rodičia sú často prekvapení, koľko toho už takto malé dieťa vníma a začnú sa oveľa viac zaujímať o to, čo im ich nemluvňa chce povedať. Upevní to ich vzťah, ktorý je to najdôležitejšie, čo deti majú. Pre batoľatá je ich nová schopnosť komunikovať zdrojom uspokojenia a radosti z toho, ako dokážu ovplyvniť svet okolo seba. To im buduje sebavedomie a dáva základy pozitívneho vyjadrenia vzťahov so svojím okolím, ktorý im vydrží celý život.

Znakovanie obvykle umožní komunikovať s batoľaťom skoro o rok skôr, než sa naučia hovoriť. Občas v tejto súvislosti počúvame obavu, či znakovanie nezníži motiváciu detí učiť sa hovoriť. Vyššie spomenutý výskum, ktorý bol publikovaný v odborných časopisoch preukázal pravý opak. Deti, ktoré sa štúdie zúčastnili boli rozdelené do dvoch rovnocenných skupín. Jedna z týchto skupín používala program Baby Signs®. Po roku boli znakujúce deti v priemere o tri mesiace popredu pred neznakujúcimi vrstovníkmi, čo sa týka počtu používaných slov a slovných spojení. Za ďalší rok predbehli znakujúce deti druhú skupinu už o celý rok. Po siedmych rokoch, keď deti znakovanie už dávno úplne vypustili, sa obidve skupiny podrobili štandartnému testu inteligencie pre deti. Znakujúce deti mali v priemere o 12 bodov vyššie IQ. Znakovanie pozitívne ovplyvňuje vývoj detí v dôležitých prvých troch rokoch života. Je to obdobie, ktoré má nenahraditeľný vplyv na tvorbu citových väzieb, výchovných návykov, získania základných schopností, skúseností a informácii, ktoré významne ovplyvňujú ich neskorší život.

Väčšina rodičov začína so znakovaním medzi 8 – 12 mesiacom. Semináre pre rodičov programu Baby Signs® sú už aj na Slovensku. Ide o dvojhodinový seminár , kde sa rodičia dozvedia všetko, čo potrebujú k tomu, aby mohli so svojimi batoľatami začať znakovať.

Novinkou v Čechách aj na Slovensku sú Kurzy znakovania so spevom a hrou pre deti. Ide o 6 týždňový kurz na ktorom sa deti pomocou spevu a hier učia znaky so svojimi rovesníkmi. Prostredie pôsobí na deti veľmi motivujúco, nakoľko sa pomocou znakov môžu dorozumievať so širším okolím a nie len so svojimi rodičmi. Obľúbenou súčasťou kurzu je aj medvedík BeeBo, ktorý deťom pomáha prekonať počiatočný ostych a zvládnuť nové znaky.

Súčasťou seminára a kurzu sú aj kvalitné výučbové materiály, ktoré vyvinuli zakladateľky programu a ktoré rodičom zaistili úspech na ceste k lepšej komunikácii s ich ratolesťami.

Viac informácií o programe Baby Signs® a výskume, na ktorom bol založený nájdete na www.znakovanie.sk , alebo na www.babysigns.sk .

 

 .

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia