ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

07.12.2005verzia pre tlač


Ako pochopiť múdrosť v rozprávke zakliatu.

Autor: Adriana Roštárová

Čítanie vo dvojici

Bavme sa o rozprávkach pôvodných, múdrych, o tých ktoré nám ako dedičom pokladu v nich ukrytého odovzdali naši predkovia. V období obrodenia – vzniku slovenského národa, za života Ľ.Štúra si dal P.Dobšinský tú úžasnú námahu, že slovenskú ľudovú múdrosť zozbieral do zväzkov. Rozprávka sa dodnes považuje za prejav národnej kultúry. Rozprávka je najvyzretejší druh ľudovej prózy. (okrem ľudových piesní, bájok, povestí, básní ...), prostredníctvom ktorej si ľudia odovzdávali svoje skúsenosti, zážitky, poznanie, radosť, lásku... V tej dobe neexistovali TV, mobili, DVD ani CD.

Úroveň vedomia slovenského národa nebola tak upätá na hmotu ako dnes. Keď vznikali rozprávky, ľudia žili v súlade s prírodnými bytosťami, prírodnými cyklami, planetárnymi vplyvmi, anjelmi – vnímali ich ako prirodzenú súčasť svojho života. Veľkým a rýchlym nástupom vedecko-technickej revolúcie (tak sa tomu tuším nadáva v škole) sa vedomie nie len slovenského národa odpútavalo od prírody a upútavalo sa čoraz viac na hmotu. A odvtedy platí materialistický názor, že nič, čo nemôžeme chytiť, ovoňať, zjesť alebo uvidieť neexistuje. 

Ale to mi ľudia sa snažíme „nevidieť“ jemnohmotný svet okolo nás.

On tu je, či sa nám to páči alebo nie, tento svet má vlastné zákony a pravidlá, ktoré sa priamo dotýkajú morálno-duchovných impulzov - CNOSTÍ. Už na základnej škole sa učíme fyzikálne zákony ale materiálna veda nás hlbšie do poznania nepustí. Keby pustila, logicky by sme vedeli, že fyzikálne zákony platia aj v iných úrovniach. Na fyzickej, energetickej – éterickej, astrálnej – duševnej, mentálnej – rozumovej a na úrovni ducha. Všetky fyzikálne zákony platia vo vzťahoch, teda aj vo vzťahu matka – dieťa.
Ak chceme rozumieť rozprávke , musíme poznať duchovné zákonitosti života.

Rozprávku sme dostali ako Dar od anjelskych bytostí - ako pomocnú ruku pri výchove našich detí.

Rozprávka je odrazom a obrazom duchovného sveta morálnych hodnôt a cností. Zobrazuje duchovné zákony v čistej, pravdivej podobe. Rozprávka zobrazuje skutočnosť vyššieho rádu – PRAVDU.

Má svoje zákonitosti, vzniká v nej príbeh, ktorý sa vyvíja, končí vždy víťazstvom dobra – dobrého a cnostného hrdinu, dievčiny.

Rozprávka je návod na život. Ak chceme pochopiť realitu, musíme pochopiť najskôr rozprávku a nie naopak !

V Rozprávke je všetko živé – dodáva nám čistú energiu poznania. Sú v nej praobrazy rýdzich cností – pravzory, na ktoré sa má človek vyvinúť. Orgánmi a údmi duchovného tela človeka sú práve cnosti – duchovné kvality – večné mravné hodnoty.

Rozprávka má nadčasovú kvalitu, je v nej ukrytá hlboká múdrosť, lebo duchovné zákony sú vždy rovnaké – nemenné, platia včera, dnes aj zajtra. Len mi ľudia sa meníme. Obsah je rovnaký, len forma sa mení.

Celá súčasná astrálna sféra – sféra pocitov, emócií, vášní a pudov je zašpinená. Je plná egoistického chcenia, sexu, závislostí, silných emócií, depresií, bezzmyslovosti... Ľudia a najmä umelci sú inšpirovaný touto sférou a na úrovni kultúry sa vždy odráža úroveň národa. Veď vidíme aké rozprávky sa dnes spíšu, natáčajú a kreslia. Bez morálno-duchovného obsahu. Sú to len plytké príbehy o zvieratkách, ktoré dokážu rozprávať, logicky myslieť, ubližovať si bez následného trestu. Rozprávka kde sa navzájom Tom a Jerry zabijú počas 1 minúty niekoľkokrát a ešte sa na tom smejeme. Nedostanú za to samozrejme žiadny trest a smrť je len fikcia. Takéto rozprávky sú vo svojom vnútornom obsahu nereálne – neskutočné- vymyslené chorou fantáziou. Mňa zaujal jeden príbeh malého 5 ročného chlapčeka, ktorý v zápale hry zabil svojho mladšieho súrodenca a na druhý deň sa maminky opýtal, kde je braček a prečo sa so mnou nehrá?! Aké vzory toto dieťa vnímalo od svojich rodičov a aké rozprávky pozeralo?! 

Rozprávka je pre nás rodičov barlička pri výchove ale nie je rozprávka ako rozprávka.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia