Internet aj do kuchyne: Nálada na internete

Ing. Silvia Kočišková 0

Kdesi som sa dočítala, že pri komunikácií odovzdávame až 55% informácie len tým, ako sa tvárime, ako stojíme, sedíme, ako máme položené ruky a čo s nimi robíme. Spolurečníka najprv zaujmeme výrazom našej tváre, potom príde na rad intonácia hlasu a rytmus reči, a až napokon, ako úplne posledné, vníma obsah našich slov, čiže čo to vlastne hovoríme.

Nuž áno, náš pohľad, mimika tváre, gestá i hlas prezrádzajú veľa. Možno z nich vyčítať, či sme v danom okamihu šťastní alebo naopak smutní, pokojní alebo  podráždení, vyrovnaní alebo zaskočení. Ako ale vyjadriť náladu a emócie v písanom texte? Ako dať vedieť niekomu, s kým práve chatujeme alebo mu píšeme e-mail, že to, čo hovoríme, myslíme smrteľne vážne alebo naopak len žartujeme a naše slová treba brať s rezervou?

Podobné otázky si zrejme kládol aj istý pán Scott Fahlman. Práve on totiž v roku 1982 vytvoril jednoduchou kombináciou troch znamienok bežne používaných v texte, usmievajúcu sa tváričku, takzvaného smajlíka 🙂

Slovo smajlík je odvodené od anglického smile (úsmev) a označuje sa aj ako emotikon, čiže niečo čo vyjadruje naše emócie. Smajlíkov „čítame“ tak, že hlavu nakloníme doľava (stačí v duchu, nemusíme naozaj) a uvidíme tvár, ktorá vyjadruje nejaký výraz. Tvárička pána Fahlmana sa usmievala. A keďže ľudská kreativita nepozná hraníc, začali postupne vznikať aj ďalšie emotikony, vyjadrujúce najrôznejšie emocionálne stavy alebo postoje pisateľa k napísanému. Tu je zopár z nich:

🙁   
😀
:-O
:-/
:-I
😉
:-*

smútok
hlasný smiech
údiv
skepsa, nerozhodnosť, rozladenosť
ľahostajnosť
šibalské žmurknutie alebo ironická poznámka
bozk, (posielam pusu)

Dnes už na mnohých internetových fórach a chatoch nájdete celý rad animovaných smajlíkov – žmurkajú, červenajú sa, gúľajú očami… stačí jeden klik a vaše emócie sú na internete.

Popri emotikonoch sa na nete stretnete aj s rôznymi čudnými zoskupeniami písmen a čísel, ktoré na prvý pohľad nedávajú zmysel,  napríklad: lol, rotfl, imho, 2L8… To sú akronymy, čiže slová vytvorené zo začiatočných písmen viacerých slov (zvyčajne anglických) alebo z kombinácie písmen a čísel. Používajú sa najmä na zrýchlenie komunikácie.

Napríklad, ak vám niekto napíše tx, tak vám ďakuje (z anglického thanx), ak napíše cm (call me), chce aby ste mu zavolali. Ak si pri chatovaní potrebujete na chvíľu odbehnúť od počítača, stačí napísať bbs (be back soon), čiže som hneď späť, poprípade bbl (be back later) – prídem späť neskôr. Pri rozlúčke si vystačíte s jednoduchým bb (bye bye). A čo tak expresné vyznanie lásky? Aj to sa dá, stačí kratučké ilu (I love you). 

Pre úplnosť pripájam ešte pár ďalších, notoricky známych akronymov:

lol (laughing out loud)
btw (by the way)
2l8 (to late)
asap (as soon as possible)
fyi (for your information)
imho (in my humble opinion)
rotfl (rolling on the floor laughing)   

smejem sa nahlas
mimochodom
neskoro
hneď ako to bude možné, okamžite
pre tvoju informáciu
podľa mojej skromnej mienky
váľam sa od smiechu po zemi


Ujalo sa aj pár slovenských, napríklad:

d 
nz

ďakujem
niet zač

Akronymy sú súčasťou komunikácie na internete a nič s tým už nenarobíme. Určite sa oplatí aspoň tie najpoužívanejšie poznať, aby sme takpovediac “boli v obraze”.  Či však nimi obohatíte svoj internetový slovník a budete ich aj aktívne používať, to už nechávam iba na vás.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár