Internet aj do kuchyne: Od listu k e-mailu

Ing. Silvia Kočišková 0

Elektronická pošta, alebo častejšie používané slovo e-mail, je skoro to isté ako normálna pošta. Akurát namiesto pera, papiera a obálky potrebujete počítač, pripojenie do internetu a e-mailovú schránku. Namiesto veľkého behania, zháňania známok, radov na pošte… len vy, domáca pohodička a možnosť byť v kontakte s kýmkoľvek a kedykoľvek.

Na rozdiel od bežného listu posielaného poštou dorazí e-mailová správa ku svojmu adresátovi takmer okamžite. A on môže okamžite odpovedať, samozrejme, ak práve sedí za počítačom a prezerá si svoju elektronickú poštu. Môžete tak posielať správy po celom svete a v priebehu niekoľkých minút sa dozvedieť, ako sa má váš syn na letnom campe v Amerike, či priateľka, ktorá sa pred rokmi vydala do Ašu.

Sú situácie, keď chcete oznámiť jednu a tú istú správu viacerým ľuďom, napríklad pozvať priateľov na grilovačku, ktorú organizujete budúci víkend. Už sa nemusíte namáhať oznamovať to každému zvlášť, s e-mailom to vyriešite raz-dva… umožňuje vám totiž poslať jednu a tú istú správu veľkému počtu ľudí.

E-mailom môžete poslať aj „balík“ – to keď k textu správy pripojíte nejaký súbor, napríklad fotky z poslednej dovolenky alebo aj krátke video. Ak však používate vytáčané pripojenie, veľmi to s tými fotkami nepreháňajte. Odosielaním a prijímaním veľkej správy (ktorými fotky a obrazové súbory sú) sa totiž značne predĺži pripojenie do internetu a to môže spôsobiť nemilý útok na vašu peňaženku ako aj peňaženku príjemcu správy.

Aby ste mohli „e-mailovať“ potrebujete e-mailovú adresu. Tá býva v tvare xxx@yyy.sk. Ten zvláštny znak @ uprostred voláme zavináč. Pred ním sa nachádza vaše meno, prezývka a pod., čiže osobná identifikácia. Za zavináčom je meno poskytovateľa pripojenia, freemailu, meno firmy… čiže niečo, čo určuje adresu domény, v ktorej sa e-mailová schránka nachádza. Posledné písmená – v našom prípade sk – označujú kód krajiny (Česi používajú cz, Rakúšania at, Nemci de… ale môžete natrafiť aj na kódy ako com, org, net, biz a iné). V konečnej podobe vyzerá e-mailová adresa napríklad takto zofia.nechtikova@post.sk, alebo kika@chello.sk

A ako e-mailovú adresu získate? Prvou možnosťou je váš poskytovateľ internetu. Takmer u každého poskytovateľa dostanete s pripojením do internetu aj niekoľko schránok elektronickej pošty. Ak takú možnosť nemáte, resp. si už všetky schránky „rozobrali“ ostatní členovia vašej rodiny, nezúfajte, stále je tu možnosť dostať sa pohodlne a zadarmo k e-mailu. Na niektorých webových stránkach si totiž môžete zriadiť tzv. freemail, čiže bezplatnú e-mailovú schránku. Túto možnosť ponúkajú napríklad www.post.sk, www.zoznam.sk, www.pobox.sk alebo aj www.atlas.sk či www.centrum.sk.

Zriadenie feemailovej schránky je také jednoduché, až vás to prekvapí (asi ako príprava praženice na slaninke :). Takže, ak ešte nemáte vlastný e-mail, viac už neváhajte, je čas vymeniť klasickú poštu za elektronickú.

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár