Poznaj svoje pieskovisko (alebo kde zohnať piesok)

redakcia 0

Na pieskoviskách sme sa ako deti hrávali deň čo deň, nebývali ani oplotené a či sa niekto staral o ich hygienu alebo nie, lopatkovali sme si, stavali hrady, tunely…

Dnes sme informačne podkuté a vieme, že nekryté a neudržiavané pieskovisko môže byť zdravotnou hrozbou, a tak sa neostýchame obťažovať správcu ihriska, aby dbal o čistotu pieskoviska.

Thinkstock

Ak sa nám zdá to „naše“ pieskovisko pred panelákom zanedbané, môžeme na to upozorniť prevádzkovateľa pieskoviska (mestský alebo obecný úrad), prípadne regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ak prevádzkovateľ špinavé pieskovisko nevyčistí, hrozí mu vysoká pokuta.

No stáva sa, že pod hrozbou pokuty docielime u správcu ihriska iba ak to, že pieskovisko zruší, namiesto piesku nasype kamene, ktoré už udržiavať nemusí. A čoraz viac mamičiek si vymieňa informácie, kde kúpiť čo najlacnejší piesok do vlastného pieskoviska…

Neudržiavané pieskovisko ako hrozba nákazy

Nekryté a neudržiavané pieskoviská sú miestom „úľavy“ pre mačky a iné štvornohé zvieratká. A keďže mačky a psy prenášajú vo svojich výkaloch toxoplazmózu, ale aj iné choroby (napríklad toxokarózu, giardiózu, shigeliózu či hepatitídu), ukryté v piesku je to tu, stále neviditeľné. Zdrojom nákazy je mačací trus, ktorý sa nachádza v znečistenom pieskovisku.

Dieťa sa nakazí špinavými rukami. Občas aj tí starší sa zabudnú a „ochutnajú“ čerstvo upečenú tortu z piesku, nehovoriac o tom, ako málo sa dbá na to, že na piesku sa neje a už vôbec nie s rukami, ktoré pred sekundou nakladali piesok do nákladiaka.

Riziká predstavujú aj poranenia injekčnými ihlami (okrem mechanického poranenia hrozia vírusové infekcie, vírusové hepatitídy, HIV). Okrem týchto závažných ochorení na deti číhajú napr. sklo, špaky, odpadky, paličky z lízaniek, obaly zo sladkostí…

Choroby “ z pieskoviska“

Toxoplazmóza

Parazity sú často v mačacích výkaloch. Prejavuje sa horúčkou, únavou, zdurenými uzlinami či rozmazaným videním.

Toxokaróza

Pôvodcom je škrkavka psia a mačacia. Ide o parazitárne ochorenie, ktoré je za určitých podmienok prenosné aj na človeka pri nedodržiavaní hygienických opatrení. Škrkavka poškodzuje vnútorné orgány, ako je črevo, pečeň, obličky, pľúca a zároveň vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus.

Giardióza

ochorenie vyvolané prvokom Giardia intestinalis. Pôvodcom je opäť mačka. Ochorenie sa manifestuje tráviacimi ťažkosťami u detí.

Shigelóza

Pôvodcom je baktéria Shigeĺla dysenteriae. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dieťa je ohrozené najmä dehydratáciou.

Salmonelóza

Hnačkové ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis. Ochorenie prebieha pod obrazom vodnatých hnačiek, vysokých teplôt  a bolestí hlavy.

 

Kto má pieskoviská na starosti?

Väčšinu pieskovísk – verejných – prevádzkuje mesto alebo obec, mnohé z nich materské centrá, ale aj nákupné centrá, reštaurácie a zábavné destinácie či rekreačné objekty – a aj títo súkromní prevádzkovatelia sú zaň rovnako zodpovední.

To, že ich je tak pomenej, je známkou vysokej náročnosti na ich údržbu, i keď v prípade miest je to často výhovorka, pretože na túto prácu čistenia ihrísk nie je pre mesto žiadny problém použiť nezamestnaných evidovaných na UPSVaR spadajúcich do okrsku mesta, ktorí v rámci aktivačných prác (ako nenáročnú a jednoduchú prácu) pieskovisko bez problémov očistia.

Povinnosti prevádzkovateľov pieskovísk

Požiadavky na čistenie a udržiavanie pieskovísk stanovuje vyhláška MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská.

Podľa tejto vyhlášky prevádzkovateľ pieskoviska pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny, o čom musí viesť záznamy. Sezónou sa rozumie obdobie od 1. marca do 30. novembra kalendárneho roka.

Nie je povinný piesok vymeniť

Povinnosť výmeny piesku zákon ani vyhláška prevádzkovateľom pieskovísk nestanovujú. Dôvodom je skutočnosť, že prevádzkovateľ v zmysle zákona je povinný zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskoviska tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho alebo iného znečistenia. Či požadovanú kvalitu piesku zabezpečí jeho výmenou, je len na jeho rozhodnutí.

Pokuta môže byť nepríjemná

Kontrolu pieskovísk vykonávajú Regionálne úrady verejného zdravotníctva. V prípade zistenia nedostatkov pieskoviska – a to nielen piesku samotného, ale aj okolia a prostredia pieskoviska – im podľa Zákona NR SR č. 355/2007 Z.z. paragraf 57 ods. 13 hrozí pokuta od 165 do 1 659 Euro.

Ak teda sa vám niečo nezdá na vašom pieskovisku, môžete aj vy požiadať o nahliadnutie do záznamov o údržbe pieskoviska, ktoré musí viesť každý prevádzkovateľ.

Spravujte si vlastné pieskovisko

Ak máte doma vlastné pieskovisko, staráte sa o jeho pravidelné čistenie a udržiavanie sami. A keď ho vymieňate často, obzeráte sa aj po cene, kde ho zohnať najlacnejší.

Mamy odporúčajú stavebniny, kde tona piesku vychádza okolo 3-4 eurá, narozdiel od „klasických“ obchodov typu Baumax, Hornbach, Bauhaus a pod., v ktorých sa ceny pohybujú cca 4 eurá/25 kilové balenie piesku s prívlastkom „piesok, ktorý smrdí psom a mačkám.“

No či sa už rozhodnete pre piesok napustený „chémiou,“ ktorá bude odpudzovať zvieratá, alebo obyčajný, na prvom mieste ostáva odporúčanie chrániť si piesok pred neželanými votrelcami a pieskovisko zakrývať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár