ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

13.01.2016verzia pre tlač


Pápež František: slobodne nakojte dieťa aj v kostole

Autor: Anna Veselá

V nedeľu, kedy si Katolícka cirkev pripomenula Pánov krst, pápež František v Sixtínskej kaplnke pokrstil 26 detí. Podobne ako v minulosti, aj tentokrát posmelil mamy, aby slobodne nadojčili svoje bábätká na verejnosti.

Kým počas minuloročnej kázne použil frázu "dajte mu mlieka," tentokrát povedal slovo "allattateli," čo sa doslovne môže preložiť ako "nakojte ich."

"Ak je vaše dieťa hladné, nakojte ho. Ak teraz vaše bábätko plače, lebo je hladné, slobodne ho nakojte aj tu (v kostole)."

iStock

 

V kostole. V Sixtínskej kaplnke. Kojiť na verejnosti je OK,

odkazuje nám všetkým hlava Katolíckej cirkvi znova.

Hoci je postoj pápeža Františka jasný, zo strany veriacich, ale aj niektorých kňazov zaznievajú ešte stále rozličné názory. 

Napríklad aj v Katolíckych novinách (máj 2015) uverejnili otázku čitateľa Rudolfa z Prešova, ktorému prekážalo, že počas nedeľnej svätej omše mladá mamička dojčila dieťa, sediac vpredu, bokom od oltára. "Dieťa, ktoré pridája, bolo už väčšie, cupitalo po kostole. Iní rodičia počas bohoslužby kŕmili deti chrumkami alebo sladkosťami a dávali im piť."

Kňaz Pavol Zvara vo svojej odpovedi uviedol, že takáto "starostlivosť" do kostola nepatrí: "V niektorých prípadoch, ako ste to zažili aj vy, sa mamičky odhodlajú dojčiť, a to priamo v prednej časti kostola. Žiaľ, celá táto prax odporuje duchu liturgie." (Celú otázku a odpoveď si môžete prečítať na webstránke Katolíckych novín)

Prečo by malo dojčenie rušiť a pohoršovať?

Nie vždy má mama možnosť nakojiť dieťa počas omše v samostatnej miestnosti kostola. Kojiť sa však dá aj pod šatkou, bez toho, aby to niekoho rušilo (a pohoršovalo). Mimochodom, mamy majú tiež rady pri dojčení intimitu, nekoja na verejnosti pre to, aby sa ostentatívne predvádzali.

Pápež František nás povzbudzuje, aby sme sa cítili slobodné - keď naše dieťa plače od hladu, dajme mu jesť, nakojme ho aj tu, v kostole. 

P.S. Ináč výborne sa kojí v spovedelnici, odkazuje naša čitateľka Katarína.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia