Prvý bicykel

MikSa 4

Kto by si ho nepamätal? Zväčša sa objavil pod vianočným stromčekom alebo ako darček k narodeninám a s ním aj naša záľuba v tejto športovej činnosti – prvý bicyklík.

Ingimage

Veľkosť

Keďže dieťatko si potrebuje svoj prvý bicykel najprv obľúbiť a získať na ňom bezpečnú stabilitu (po presadnutí z odrážadla či trojkolky), mal by byť taký veľký resp. malý, aby z neho dosiahlo na zem oboma nohami a cítilo istotu a oporu.

Prvý bicykel by sme teda nemali kupovať s tým, že ho kúpime o trošku väčší, aby bol dobrý aj na budúci rok, ale skôr presne na mieru, podobne ako keď kupujeme deťom topánky. Nemá zmysel kúpiť ich o číslo (či nebodaj dve!).

Žiaľ je dosť pravdepodobné, že o rok mu už dobrý nebude a bude treba opäť napísať list Ježiškovi, poobzerať sa kto v rodine má nejaký voľný na výmenu (tzv. kolobeh bicyklov v prírode) alebo sa popýtať u rodičov odrastenejších detí či pobrowsovať v inzerátoch na nete alebo pokukať športové sekáče.

Musí zvládnuť zabrzdiť

Aby sa prvý bicyklík dieťaťu ľahko ovládal, a aby vedelo zastaviť kedy a kde chce, mal by mať  tzv. brzdu protišľapom, teda zabrzdí, keď sa oprie nohami do pedálov opačne. Ručné brzdy sa malým deťom nedoporučujú, nakoľko točenie pedálmi, udržanie rovnováhy a celková koordinácia pohybu pri bicyklovaní je pre deti náročná.

Ingimage

 

O kolieska navyše

Kvôli stabilite a bezpečnosti majú väčšinou prvé detské bicykle balančné koliečka, ktoré pomáhajú dieťatku udržať rovnováhu. Veľa detí sa však naučí bicyklovať na tých najmenších bicykloch aj bez pomocných koliesok, najmä ak predtým dobre zvládali jazdu na „bicyklíkových“ odrážadlách, ktoré sú dnes veľmi obľúbené a moderné. 

Cena, bezpečnosť, kvalita

Prvý detský bicykel nemusí byť superdrahý, pretože dieťa z neho rýchlo vyrastie, a pravdepodobne sa bude na ňom ešte len učiť udržiavať rovnováhu a nepodnikne žiadne dlhé jazdy. Každopádne by mal byť však bezpečný, v dobrom technickom stave, certifikovaný nejakou organizáciou alebo skúšobným ústavom – teda v „norme“. 

Veľkosti detských bicyklov

Detské bicykle sa rozdeľujú na niekoľko veľkostí podľa priemeru kolesa. Bicyklík môžete vyberať podľa veku dieťaťa alebo podľa jeho výšky (údaje u predajcov sú však len orientačné).

 

 priemer kolies 12′  vek: od 2 do 3 rokov – Tieto prvé detské bicykle sú vhodné skôr na obľúbenie si a oboznámenie sa s týmto športom, než na zdolávanie dlhých trás.

  priemer kolies 16′   – vek: od 3 do 6 rokov – Deti v tomto veku už jazdia bez problémov, dobre udržujú rovnováhu a aj majú z bicyklovania pôžitok a radosť.

  priemer kolies 20  – vek: od 5 do 9 rokov –  Tieto typy detských bicyklov sú vhodné od cca 135 cm výšky a môžu mať rôzne zameranie ako horské, trekingové alebo cestné bicykle. 

  priemer kolies 24′ –  vek: od 8 do 12 rokov, t.j. od výšky cca 155 cm.

 priemer kolies 26′‚ – vek: nad 9 rokov, resp. nad 130 cm.

Tieto údaje berte len ako orientačné, vždy je potrebné, aby si dieťa bicykel vyskúšalo, aby sa na ňom cítilo bezpečne a pohodlne.

Prilba na hlavu!

Patrí k základnej cyklistickej výbave nakoľko asi 20% úrazov detí je pri bicyklovaní a skoro 100% smrteľných úrazov cyklistov spôsobí úraz hlavy. Cyklistická prilba má byť dostatočne „dotiahnutá“ pod bradou, aby sa pri páde z hlavy nezošmykla.

Spracované s použitím: kaktusbike.sk, kralovstvosportu.sk.

Prečítajte si aj: Cyklosedačky verzus cyklovozíky

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. malý detský bicyklik s košikom vpredu na babiky, alebo zvieratka, vodu a na hlavu prilbu. Nič viac nepotrebuje

  2. žiadnu dilemu som nemala. Šla som do cyklospecialit a tam som kúpila nový woom bicykel, takže problém bol vyriešeny, dieta sa malo na čom vozit. Nechápem, ako z toho može mat niekto dilemu

Pridaj komentár