ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

04.03.2014verzia pre tlač


Stratégia pri výbere mena

Autor: Mixa

Výber mena pre dieťatko nie je jednoduchou záležitosťou. Meno, ktoré dieťatku vyberieme, ho bude sprevádzať celý život (ak si ho pravdaže v neskoršom veku nezmení). A tak musíme zvažovať...

 

Rodičia kladú na meno viacero požiadaviek, ktoré musí spĺňať, no v prvom rade sa im musí páčiť (resp. rodine?:-)), musia sa s ním stotožniť, prijať ho. Rodičia pri tom používajú viaceré stratégie bez toho, aby si ich uvedomovali.

Kedysi a dnes

V minulosti, keď sa dieťa narodilo, dostalo také meno, aké pripadlo na ten deň, hovorilo sa, že si meno „prinieslo“ samé. Dnes rodičia pri výbere mena prelistujú aspoň stokrát menný kalendár a v prvom kole vylúčia „nepoužiteľné “ alebo zastarané mená typu: „Pankrác, Servác, Bonifác“. (Čuduj sa svete, ale po vyškrtnutí takýchto mien sa možnosti poriadne obmedzia.)

Pravdou je, že krstné mená veľmi podliehajú módnym trendom. Rovnako sa dá na nich pozorovať aj fenomén globalizácie, keď sa v rôznych krajinách, v tom istom časovom období, uprednostňujú rovnaké mená, napriek tomu, že nevychádzajú z národnej tradície. 

Aké stratégie používame pri výbere mena?

 

1. Populárnosť krstného mena

Výber mena sa viaže na módne novinky, obľúbenosť a ich častý výskyt v istom období. Každá doba mala svoje „naj“ mená. V súčasnosti patrí k najpopulárnejším menám na Slovensku spomedzi chlapčenských mien Jakub, medzi dievčenskými vedie Sofia. Nesklamali ani v hitparáde obľúbenosti za minulý rok. Prvé miesta nechcú pustiť.

2. Klasiky

Sú to mená, ktorými nemôžete nič pokaziť. Majú v sebe istý neutrálny podtón. V európskych krajinách sú to tradičné mená, ktoré existujú po celé stáročia, napríklad Anna, Ján

3. Výnimočné, extravagantné mená

Rodičia chcú nimi podčiarknuť individualitu svojho dieťaťa, zdôrazniť, že je jedinečné, že sa len tak ľahko nenájde dieťa, ktoré by mu bolo - minimálne menom - podobné. Často sú to novotvary. Medzi originálnymi menami, ktoré zažiarili v zozname minuloročných mien iba raz, patrí napríklad Americo, Nabil, Quentin, Socrates alebo Lilybella, Minerva, Myrtill, Panka a ďalšie.

 

4. Pôvod a význam mena

Tieto mená nám vedia napovedať, z ktorej krajiny človek pochádza, napríklad Juan – Španielsko, David - Izrael, Ute – Nemecko, Attila - Maďarsko, atď. Niektorí rodičia volia meno podľa toho, čo vyjadruje, akú zahŕňa v sebe vlastnosť, napríklad rôzne biblické mená ako Jakub – druhorodený, Anna – milostná, milá alebo iné napríklad Félix - šťastný, Sofia - múdra. V tomto prípade sa vraví, že meno predurčí povahu dieťaťa. 

5. Patrón

Voľba mena podľa toho, kto má byť dieťaťu ochrancom, vzorom alebo podľa niekoho, kto rodičom pomohol v ťažkej situácii, napr. Gérard – pri komplikovanom tehotenstve. V Španielsku je bežné dávať deťom aj desať krstných mien. Španieli totiž pevne veria, že čím viac mien dieťa má, tým viac patrónov pri krste získa, čo nie je na zahodenie vzhľadom na akékoľvek pomery (viac: Patróni).

6. Po slávnych osobnostiach

Tieto mená nosili ľudia, ktorí sa stali niečím výnimoční, ovplyvnili dejiny. Často sú to kráľovské, dalo by sa povedať „vznešené“ mená. Rodičia týchto detí túžia, aby dosiahli v živote podobne veľké úspechy, napr. Caesar, Diana.

 

7. Rodinné tradície

Vplyv rodiny na výber mena nie je vôbec zanedbateľný faktor. Nezriedka sa v rodine traduje isté meno, zdedené už po prapradedkovi alebo chlapčenské meno po otcovi či meno po zosnulom blízkom príbuznom. Na druhej strane sa prihliada aj na to, aby sa neobjavili také mená, ktoré už v rodine sú, napríklad: „Sestrina dcéra je Tatiana, ja už teda Tatianu nemôžem dať, hoci sa mi to meno páči.  

8. Variabilita mena

Možnosti, ktoré meno ponúka, ako sa dá meniť, pozmeniť, prikrášliť, zjemniť alebo naopak pritvrdiť (vhodnosť pre detský aj dospelý vek), aké má meno domáce podoby, napríklad Juraj, Jurko, Juro, Ďuro, Jurinko, Ďurinko, Ďuriak. Ako rodičia rozmýšľame nad tým, ako ho budú volať deti v škole, priatelia, či nezmenia meno na hanlivé, napr. Dorota na Dora, vyslovené s istým pohŕdavým alebo hanlivým podtónom.

 

9. Viacero mien

V mnohých krajinách rodičia nedávajú dieťaťu len jedno meno ale viaceré. Sú to najmä mená po rodičoch: Juan Garcia Maria.... Alebo rodičia dajú dieťaťu viac mien, ak sa na jednom nevedia zhodnúť. 

10. Oživovanie starších mien

Jedným z moderných trendov je návrat starších mien, často legendárnych, napr. Kristián, Artuš

11. Lebo sa mi páči

Napriek všetkým obmedzeniam si vyberieme meno podľa nášho „gusta“.

 

12. Lebo sa mi nepáči

Niekedy meno vylúčime len preto, že si pod ním predstavíme istú osobu, ktorá nám nebola sympatická, ktorú sme nemali v láske, meno sa nám asociuje s osobou. Odôvodnením je často veta: „Mal som takého spolužiaka, kamaráta...“ 

13. Zvukomaľba

Aj keď meno už spĺňa všetky kritéria, nemusí sa hodiť k priezvisku, je pridlhé alebo prikrátke, obsahuje v spojení s druhým menom veľakrát „r“ alebo „šušľavé hlásky“, napr. Tomáš Baláž, Ivana Vananická (samozrejme, ak sa dievča raz vydá, situácia sa môže zmeniť...) 

A na ostatok: čo nám dovolia zákony

Ako je to s určením mena z pohľadu práva? Pri výbere mena platí týchto 6 zákazov, je však možné s nimi tak trochu vybrať. V našej Príručke pre rodiča sa venujeme aj téme priezviska, tiež ženského priezviska v mužskom tvare, nezabúdame ani na meno a priezvisko pri osvojení.

 

Prelistujte si v zozname mien: chlapčenských aj dievčenských

Redakcia pripravila pre Vás: zoznam mien podľa dátumu, zoznam dievčenských a chlapčenských mien podľa abecedy.

Pozrite sa, aké mená sú v našich končinách najobľúbenejšie. V článku Meno pre moje dieťa sme vyspovedali matrikárky z celého Slovenska.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 52 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia