Európa sa s Čechmi bije o jasle

Peter Novotný 4

Českí páni Európy majú nový problém. Európsky parlament najnovšie zaútočil na plány českého predsedníctva, ktoré chce postaviť výchovu detí na úroveň riadnej práce. Europoslanci sa netaja obavami, že Česi týmto spôsobom plánujú poslať ženy z pracovného života „do kuchyne“. Podľa Prahy je dokonca zbytočné, aby sa únia povinne starala o detské jasle. „Európsky parlament sa obáva, že návrhy českého predsedníctva považovať deti za ,plnohodnotnú alternatívu profesijného života´ smerujú k tradičnému rozdeleniu práce medzi mužov a ženy,“ tvrdia poslanci v nezáväznej správe, ktorú včera prijal europarlament. Česko podľa nej presadzuje tradičné chápanie rodiny, v ktorej je muž pracovníkom na plný úväzok a o jeho osobné potreby sa starajú „neviditeľné ruky“ ženy, ktoré sa starajú o dom a rodinu.

Česko takéto obvinenia rozhodne odmieta. „Ciele v politike zamestnanosti nespochybňujeme. Len sme toho názoru, že pri ich vytváraní sa treba pozerať aj na slobodu rodiny a záujmy dieťaťa,“ uvádza sa v stanovisku českého rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré HN poskytla jeho hovorkyňa Jana Říhová.

Ženy za sporák?

S postojom Čechov má veľký problém najmä európska ľavica. Tá bije na poplach a varuje Čechov, aby Európe nesiahali na jasle. „Strana európskych socialistov je rozhnevaná tým, že konzervatívne české predsedníctvo si kladie otázku, či by únia nemala znížiť svoje ciele v súvislosti so starostlivosťou o dieťa,“ povedal líder konzervatívnej frakcie, Dán Poul Nyrup Rasmussen. „Chce snáď pravica dovoliť konzervatívnym štátom, aby nútili ženy k návratu za sporák?“

Skúsenosti z komunizmu

Česi sú presvedčení, že otázka starostlivosti o deti v jasliach sa nedá riešiť kvantitatívne, ale treba sa zaoberať najmä kvalitou takýchto zariadení. Skúsenosti so systémom jaslí by pritom mohli kolegom zo západoeurópskych krajín poskytnúť štáty, ktoré až do pádu železnej opony žili v komunistickom režime. „Celý rad štátov, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004, môže ponúknuť svoje špecifické skúsenosti s rozvinutým systémom jaslí ešte z čias totality. V týchto zariadeniach bola umiestnená takmer štvrtina detí. Séria štúdií z tohto obdobia môže poskytnúť presnejšie znalosti o dosahoch kolektívnej starostlivosti,“ dodáva český rezort sociálnych vecí. Najväčší boj zvedie Európa s Čechmi o jasle. Tzv. Barcelonské ciele únie totiž predpokladajú, že do konca budúceho roka sa podarí umiestniť tretinu detí do troch rokov v jasliach. Česko to však považuje v súčasnosti za zbytočné. Minister sociálnych vecí Petr Nečas chce na dnešnej schôdzke v Prahe presvedčiť európskych kolegov, že stanovovať si takéto ciele je úplne nezmyselné. Väčšina európskych krajín pritom aj tak nemá na to, aby za súčasnej krízy tieto limity splnila. „Tieto ciele nie sú súčasťou primárneho práva Európskej únie, ale výhradne politickým záväzkom. Väčšina štátov únie ich pritom v súvislosti so starostlivosťou o deti neplní a ani nesplní. Patrí medzi ne aj Česká republika,“ pripomína český rezort sociálnych vecí. Podľa neho by sa preto otázkou jaslí nemala zaoberať Európska únia ako celok, ale jednotlivé členské štáty samostatne. O svojom postupe by však mali viesť vzájomnú diskusiu.

 

Zdroj: Peter Novotný, ČTK

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Podla mna je za tym jednak ekonomicke hladisko, a jednak otazka dokazovania si moci – ovladania obcanov.

    Ekonomicky: ak sa umozni, aby zeny legalne a bez stigmatizacie/diskriminacie ostavali doma, vznikne tlak na to, aby platy manzelov boli dostatocne na uzivenie rodiny. Ak vsak budu pracovat obaja, je mozne im podhodit nizsie mzdy.

    Mocensky: ak obaja manzelia zapadnu cim prv do systemu, a deti supnu do kolektivnych zariadeni riadenych systemom, bude ovela lepsie ich skatulkovat a riadit. Nebudu vyskakovat, lebo si to nebudu moct dovolit.

  2. A preco by mala europska komisia rozhodovat o tom, ci je lepsie dat dieta do jasli alebo byt s nim doma? Preco chcu vsetkym zenam vnutit nevyhnutnost kariery? Vari zeny nemaju vlastny rozum a materinsky cit?

Pridaj komentár