ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

12.11.2009verzia pre tlač


Byť mamou vo Švajčiarsku

Autor: Silvia

Byt  matkou vo CH

Kantónovanie

Vo Švajčiarsku všetko funguje podľa kantónov. Každý kantón má iné pravidlá a zákony. Podľa toho tu tiež prebieha vyučovanie, tvoria sa osnovy atd.

Prístup učiteliek

v našej materskej škole je síce podľa učebného plánu, ale nakoľko tu majú učiteľky možnosť využívať popri učebných osnovách aj svoju fantáziu, tak to nie sú len nalinkované osnovy, ale pracujú tu aj mozgy.

Deti sa každý deň majú možnosť zdokonaľovať v myslení a necháva sa tiež priestor pre ich fantáziu, či už opisovaním všetkého, čo okolo seba vidia, vytváraním rôznych obrázkov, hračiek, maľovaním keramiky, tričiek alebo vyrábaním si masiek na maškarné plesy a pod.

Nie sú vedené štýlom: slnko sa maľuje žlté, a tráva je zelená, ale je im ponechaná ich vlastná predstavivosť a fantázia a nestávajú sa z nich akési naučené živé tvory a nikto dieťaťu nevytkne, že ten kruh nevyzerá ako kruh ale ovál... Takže vlastne záleží od učiteľky, či deťom nechá voľnú ruku a podporuje ich prirodzený vývoj alebo sa nekompromisne pridržuje dákej šablóny.

Škôlky

sú spravidla 2 -ročné a základné školy 5- ročné. No a podľa toho, v ktorom kantóne dieťa žije, tak pokračuje na Gymnáziu, Bezirkschule, Sekundarschule alebo Realschule… Z Bezirkschule pokračuje dieťa na Gymnáziu. No a z Gymnázia potom ide na Univerzitu, ak chce. Okrem toho sú tu aj rôzne Berufschule…Je tu teda úplne iný školský systém, na aký som bola zvyknutá na Slovensku. 

Jedným z problémov,

ktoré väčšinu Švajčiarskych žien zožiera, je začiatok a koniec vyučovania.

Problém je v tom, že nie všetky školy majú rovnaký čas vyučovania. Napr. ak má matka 3 malé deti, tak jej prinesenie a vyzdvihnutie detí môže zabrať aj celý deň. Škola povedzme začína o 8.00 hod ale škôlka až o 8.45 hod. V škole a škôlke sa učí na etapy. Niektoré dni sa v škole končí okolo 9-tej, ďalšia časť vyučovania pokračuje o 11.00 alebo sa konci o 11.00 hod, potom ide dieťa domov na obed a dvakrát do týždňa chodí do školy aj poobede.

V škôlke končia deti o 11. 15 hod, idú domov na obed a raz do týždňa majú aj poobedňajšie vyučovanie. Spravidla od 14.00 do 15.00 hod. No a aby to bolo ešte “zaujímavejšie”, tak pre školu a škôlku platia iné poobedia.

Deti z 5. a 6. triedy majú povinnú týždennú lyžovačku a na záver školského roka jednu povinnú sobotu, kedy sa koná záverečný školský festival. A prázdnin tu majú deti tiež neúrekom.

Prípad opatrovateľka

Takže matka rozkrájaj sa. Pokiaľ je matka zamestnaná je nútená nájsť pre dieťa opatrovateľku.

A nájsť dobrú opatrovateľku nie je vždy ľahké. Matky, ktoré musia pracovať na plný úväzok, dávajú svoje deti k tzv. Tagesmutter. Často sú to ženy, ktoré majú malé deti a chcú si privyrobiť. Takže okrem svojich sa starajú aj o cudzie a to po cely deň.

Matky, ktoré si môžu dovoliť pracovať iba na 50% zvyčajné hľadajú útočište pre svoje deti u dákej susedky alebo kamarátky, ak nie je po ruke správna babka. No a ako je vo svete trendom, tak hľadajú aj dáku au-pair.

Žiaľ Slovenky a Češky tu pracovať ako au-pair nemôžu. Snáď sa to časom zmení.

Dosť veľké množstvo matiek sa snaží nájsť si prácu, ktorú by mohli robiť doma. A tak si robia rôzne kurzy, aby sa preškolili na niečo vhodnejšie alebo doškolili k tomu, čo už vedia. Takže zdravotne sestry si robia kurzy na pôrodnú asistentku a robia doma kurzy a poradenstvo pre budúce matky, či už ide o prípravu na pôrod, tehotenské cvičenia, príprava na kojenie, opatrovanie dojčaťa a pod.

Iné si robia rôzne masážne kurzy, kurzy pre cvičiteľky Jogy (napríklad Joga v tehotenstve), plávanie pre dojčatá, kam spravidla vodia aj svoje deťúrence, ak sa im nemá o ne kto postarať, alebo zakladajú tzv. Krabbelngruppen, kde sa stretávajú matky s deťmi do veku 3 rokov. Deťúrence sa tam majú možnosť pozoznamovať, čím si vlastne vytvárajú svoje prvé kontakty, taktiež pocvičiť sa v presadzovaní si svojich názorov a maminy si pri šálke kávy alebo čaju môžu potrkotať o rôznych « babských » veciach. (pozn. niečo ako naše materské centrá)

Dosť veľa žien si môže dovoliť zostať doma, čo je podľa môjho názoru veľkým plusom pre deti, nakoľko si tej svojej matky môžu užiť skutočne do sýtosti a nestáva sa to, že sa citovo pripútajú k inej žene.

Mama versus opatrovateľka

Podobnú skúsenosť mám z Londýna, kde som sa starala o 3 deti a najmenšia mala 8 mesiacov, keď som do rodiny prišla a 2 roky, keď som z nej odchádzala. Moja domáca mala dovtedy iba Nanny, ktorá však nežila s rodinou v jednej domácnosti ale dochádzala. No a nakoľko je lacnejšie a výhodnejšie mať au-pair, tak sa aj ona rozhodla jednu nájsť. A tak sa stalo, že som sa o tieto deti začala starať ja a to nie len občas ale skoro denne, pretože mali vo zvyku prichádzať za mnou do izby kedy sa im zachcelo.

Malá 8- mesačná Clara bola z dvoch žien-matiek tak pomýlená, že jedného dňa mi povedala mama v prítomnosti jej vlastnej matky. Neskôr sa začala pýtať, či aj « Jaja » sa volá Rider. A keď prišiel deň lúčenia, tak videla, že « Jaja » niekam ide s veľkou taškou, ale nedochádzalo jej, čo to znamená. A keď zistila, že tam ďalší deň nie som a ani ďalší, tak začali mojej domácej vážne problémy.

Clara veľkú časť dňa preplakala, nechutilo jej jest, trpela nespavosťou, stále ma po dome hľadala a chodila z mojej izby do kúpeľne…trvalo to dosť dlho, kým konečne pochopila, že “Jaja” sa už nevráti. Pre moju domácu a aj pre mňa to bola skúsenosť, ktorá nás obe donútila k zamysleniu sa, či je správne vziať si do domácnosti opatrovateľku. Ťažko povedať, určite je to svojim spôsobom výhodné a niekedy aj nutné, ale každopádne to má veľký vplyv na dieťa.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia