Šéf Facebooku ide na materskú

kika/redakcia 0

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, sa pred časom podelil o šťastnú novinku, že bude otcom. Čas príchodu bábätka sa už blíži a budúci rodičia rozmýšľali o tom, ako strávia prvé mesiace so svojou dcérkou.

„Je to každého veľmi osobná vec,“ napísal Mark, „ja som sa rozhodol, že si zoberiem dvojmesačnú rodičovskú dovolenku, keď sa dcéra narodí.“

Pre bábätko je to najlepšie

Šéf Facebooku sa odvolal na štúdie, podľa ktorých lepšie vplýva na dieťa a rodinu, ak sa pracujúci rodič rozhodne stráviť prvé mesiace doma so svojim dieťaťom.

Dívate sa s otvorenými ústami, na čo také prevratné chlapec vlastne prišiel? Veď hádam je to nad slnko jasné, aj bez siahodlhých výskumov? Jednoducho srdce nepustí, kde inde by sme mali byť, ak nie so svojim bábätkom? …

Nie vždy o tom môže rozhodnúť naše „srdce.“

Keď sme pred časom písali o prípade úmrtia 11-týždňového bábätka v USA, ktoré bez dozoru nechala spať v autosedačke pracovníčka jaslí, mnohé maminky sa s hrôzou pýtali, čo robilo také malinké dieťatko v jasliach.

Aj keď sa to prieči nášmu nastaveniu, nie všade na svete majú rodičia možnosť zostať s bábätkom doma na platenej rodičovskej dovolenke (s rodičovským príspevkom do 3 rokov veku dieťaťa).

Prečítajte si tiež: Nenechávajte dieťa spať v autosedačke, hrozí mu udusenie

Viete, čo má spoločné USA, Papua Nová Guinea a Omán?

Medzi 185 štátmi na svete sú toto jediné tri krajiny, kde rodičom neposkytujú platenú materskú, resp. rodičovskú dovolenku (USA sú tiež jediná krajina spomedzi vyspelých ekonomík, kde nemáte nárok na platenú PN-ku, ak ste chorí vy alebo člen rodiny).

Iba v 3 amerických štátoch (California, New Jersey, Rhode Island) boli prijaté zákony o sociálnom poistení, zahrňujúce aj prípady materskej dovolenky.

12-týždňová materská, ale neplatená

Zákon, ktorý v USA umožňuje rodičom zobrať si dvanásťtýždňové neplatené voľno z práce pre prípad narodenia dieťaťa, platí iba od roku 1993, ale nie pre všetkých:

  • 4 z 10 zamestnávateľov v súkromnom sektore tomuto zákonu nepodliehajú (platí iba pre firmy, ktoré majú 50 a viac zamestnancov, zamestnanec musí mať za predchádzajúci rok u tohto zamestnávateľa odrobených minimálne 1250 hodín).
  • Približne 50 miliónov pracujúcich Američanov preto môže prísť o prácu, ak sa rozhodnú zobrať si voľno pri narodení bábätka. Podľa údajov CEPR si viac ako 2,5 milióna pracujúcich Američanov ročne nezoberie neplatené voľno, na ktoré majú nárok, jednoducho preto, že si ho nemôžu dovoliť.

Odhaduje sa, že platenú dvanásťtýždňovú materskú dovolenku má iba polovička žien, ktorým vznikne zákonný nárok na voľno pri narodení dieťaťa. To, či má pracujúca Američanka nárok na platenú materskú dovolenku, závisí inak od firemnej kultúry, môže byť ponúkaná ako jeden z benefitov pre zamestnanca.

Priscilla and I are starting to get ready for our daughter’s arrival. We’ve been picking out our favorite childhood…

Americkí zamestnanci spoločnosti Facebook si môžu zobrať pri narodení dieťaťa 4-mesačné platené voľno – matka materskú dovolenku, otec rodičovskú dovolenku, kedykoľvek v priebehu roka.

Šéf Facebooku sa rozhodol, že si to vyskúša a zároveň tak trochu nahral organizáciám, ktoré sa roky márne pokúšajú docieliť, aby aj v USA bola platená materská dovolenka štandardom. Zase sa bude o tom aspoň chvíľu rozprávať.

s použitím: cpr.net

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár