ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

01.05.2006verzia pre tlač


Detské autosedačky sú povinné.

Autor: red.

autosedacka

Od 1.júna 2007 budeme musieť na Slovensku povinne používať pre prevoze detí detské autosedačky.

„Slovensko musí rešpektovať smernicu EU, ktorá zavádza povinné použitie detských autosedačiek vo všetkých členských štátoch. Preto sme do vlády pripravili návrh nariadenia vlády , ktoré vstúpi do platnosti bez potreby legislatívnych zmien. Detské sedačky tak budú povinné aj pri súčasnom znení zákona o premávke na pozemných komunikáciách“, hovorí Tomáš Šarluška, hovorca ministerstva dopravy.

 

 

Doháňanie zmeškaného.

Slovensko len doháňa dávno zmeškané. Sme totiž jednou z posledných krajín Európy, kde nie je takáto ochrana zatiaľ povinná. Patríme pri tom k štátom s najvyššou úrazovosťou detí so smrteľnými následkami, a to aj vinou dopravných nehôd. Ročne u nás zomrie na následky úrazov 200 detí, čo je napr. 3x viac ako vo Švédsku. Detské autosedačky sú napríklad dávno povinné u našich susedov v Poľsku, Maďarsku či Česku. Vlani v Českej republike dokonca sprísnili používanie autosedačiek, ktoré sú teraz povinné aj v obci.

 

 

Presné podmienky použitia autosedačiek ešte nie sú schválené. Podľa Šarlušku však pôjde o štandardné európske kritériá. Detské sedačky budú teda musieť používať všetky deti nižšie ako 150 cm s hmotnosťou nižšou ako 36 kg, čo zodpovedá približne desať až dvanásť ročnému dieťaťu. Za nepoužitie detskej sedačky bude hroziť pokuta. „Polícia najprv počká na to, ako štátne orgány doriešia otázku povinného použitia detských sedačiek a potom, v súlade so zákonom, ktorý polícii ukladá povinnosť dohľadu nad dodržiavaním predpisov, zverejní stanovisko k výške pokút,“ hovorí Vladimír Gemela, hovorca Prezídia Policajného zboru.

 

 

Náruč matky nie je v automobile bezpečná.

Ak si myslíte, že dieťa je v matkinom náručí dostatočne chránené, veľmi sa mýlite. Všetko objasňuje fyzikálny pohľad na našich malých potomkov. Pri náraze rýchlosti 50km/h do pevnej prekážky, zvýši dieťa svoju váhu až 60x. Jednoducho povedané, maličké ročné či rok a pol staré dieťa s hmotnosťou 10 kg váži vo chvíli nárazu 600 kg. Minimálnu šancu na prežitie má aj dieťa s hmotnosťou 25 kg, stojace medzi sedadlami. Nepočúva sa to dobre, no počas nárazu sa mení na ničím nekontrolovaný projektil vážiaci jeden a pol tony. Ten ublíži nie len sebe, ale aj ostatným členom posádky.

Deti sú na tom pri havárii horšie aj z anatomického hľadiska. Ich hlava je v porovnaní so zvyškom tela veľká a ťažká. U deväťmesačného dieťaťa predstavuje až 25 percent celkovej telesnej hmotnosti. Je to obrovský podiel, ak to porovnáme s dospelým človekom, ktorého hmotnosť hlavy zvyčajne neprevyšuje päť percent. Takáto záťaž môže byť pre dieťa osudná, najmä ak si uvedomíme, že jeho chrbtica a nevyvinutý krk sú podstatne slabšie. Horšia je aj ochrana mozgu, keďže lebka dieťaťa, najmä dojčiat, je tenšia a mäkšia, prípadne sa len vyvíja. Preto ak dôjde k poraneniu hlavy, časti ti znamená aj poranenie mozgu s ťažkými a trvalými následkami, v najhoršom prípade okamžitú smrť. Detská autosedačka dokáže pritom takýmto poraneniam predchádzať, alebo aspoň znížiť následky.

 

 

Ak dieťa používa štandardné bezpečnostné pásy, získa o 60% lepšiu ochranu, ako keby nebolo vôbec pripútané. Pri použití sedačky, otočenej do smeru jazdy sa ochrana zvýši o ďalších 20%. Pri sedačkách otočených proti smeru jazdy však môže byť takáto ochrana až 90%ná. Je to spôsobné tým, že pôsobiace sily sú v protismerných sedačkách rozložené na celý chrbát dieťaťa a nie len na zraniteľný krk.

 

 

Takéto údaje určite menia pohľad na to, či je nemalá investícia do autosedačiek zbytočná, alebo nie.

 

 

Zdroj foto: www.predeti.sk

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia