Otec na rodičovskej dovolenke alebo chlapská domácnosť!

8
Otecko na RD

Dôvod, prečo som sa rozhodol zostať na rodičovskej dovolenke, bol jednoduchý. Financie. Ja ako učiteľ na prvom stupni ZŠ, vtedy nekvalifikovaný, som sa platovo nemohol porovnávať s príjmom manželky, ktorá je zamestnaná v nemeckej firme. Keďže sme sa už pred svadbou rozhodli byť nezávislí od rodičov a žiť vo vlastnom, príchod bábätka sme museli dobre premyslieť a naplánovať. Rok po svadbe sme usúdili, že podmienky, hoci nie celkom ideálne, sa blížia našim predstavám a po dôkladnom uvážení sme išli na vec. Hypotéka, rodinný rozpočet, výdavky na bábätko a iné predvídateľné i tie nepredvídateľné finančné záležitosti určovali naše možnosti. Už vtedy sme mali premyslený aj variant bé. Náhradný scenár, ktorý umožňoval splnenie nášho sna o dieťatku, aj keď na úkor vzdania sa manželkinej rodičovskej dovolenky.

Pol roka po narodení Jakubka sme sa s manželkou vystriedali. Maťa sa vrátila do práce. Dodnes nezabudnem na výraz v tvári kolegýň a riaditeľky v našej škole, keď som im oznámil, že odchádzam na rodičovskú dovolenku. Budem sa starať o polročné bábätko!

Variant bé nám „našťastie“ uľahčila samotná príroda. Manželke sa po piatich týždňoch stratilo mlieko a prešli sme na umelú výživu, takže keď som Kubka preberal do svojej opatery, nemusel som dojčiť.

Manželka odchádzala do práce s ťažkým srdcom a pocitom, že nie je dobrá matka, ak opúšťa polročné dieťa kvôli práci a ja som nastupoval na rodičovskú dovolenku s veľkými obavami. Zvládnem to? V ústrety nám vyšli aj letné prázdniny. Ako učiteľ som mal voľno, a tak som podstúpil intenzívny kurz starostlivosti o malé dieťa. Po dvojmesačnom zaškolení som osemnásteho septembra 2004 nastúpil namiesto do práce na rodičovskú dovolenku.

Plán bol jednoduchý. So zveličením sa dá povedať, že stačí splniť pár stanovených bodov a všetko by malo fungovať tak, ako má. Nechcem teraz vyzerať, akoby som celú vec zjednodušoval a zľahčoval, no ak zabezpečíte tie základné veci, ktoré si polročné bábätko vyžaduje, všetko ostatné príde akosi samo, prirodzene. Išiel som na to prakticky. Spomínané body alebo podmienky, podľa ktorých som zo začiatku fungoval, som zhrnul takto:

  1. dieťa musí byť sýte, samozrejme aj ja
  2. dieťa musí byť v suchu a čisté
  3. dieťa musí byť pod neustálym dohľadom
  4. musím sa postarať o jeho zdravie

Vyzerá to jednoducho, no vôbec to tak nie je. So stravou problém zo začiatku nebol. V určitú hodinu som mu pripravil fľašu s mliekom a po jej vypití som si ho položil na rameno a nechal ho uľaviť si. Ak sa stalo, že sme si zašpinili šaty, museli sme sa prezliecť. Príprava jeho stravy bola jednoduchá, ale ja som zo začiatku fungoval len na polotovaroch. Ako Kubko rástol a začínal papkať aj tuhú stravu, ja som sa začal učiť variť. Mimochodom, je to najlepšia škola varenia. Začínate od toho najjednoduchšieho. Nemusíte nič soliť ani ochucovať koreninami. Postupne sa zdokonaľujete a keď má dieťa dva roky, pokojne varíte pre celú rodinu vrátane nedeľných obedov s dezertom. Ja som vtedy prišiel na chuť takým jedlám, ktoré som predtým vôbec nemusel. Zamiloval som si napríklad brokolicu. Od jej najjednoduchšej prípravy v pare, vhodnej pre osemmesačné batoľatá, cez polievky až po omáčky a obaľovanie. Brokolica od tej doby na našom stole chýba málokedy.

Bod číslo dva vyzerá na papieri úplne jednoducho. Ak má dieťa plnú plienku alebo je pokakané, stačí tú plienku jednoducho vymeniť a všetko bude OK. Chyba lávky! Je tu pár problémov. Zo začiatku mi pri rozbalenej pokakanej plienke veru všetko jedno nebolo! Keď si na to pomaly zvyknete, začne dieťa loziť a zabaliť ho späť do čistej plienky je niekedy priam heroický výkon. O niečom inom je to zasa v ďalšej „fáze“, ktorú s Kubkom momentálne prežívame. Naučiť ho chodiť na hrniec. Pomaly mu to už ide a doma funguje bez plienok. Zavše sa mu však stane ešte nehoda.


 

Dieťa pod neustálym dohľadom je taký široký pojem, že by si zaslúžil pokojne ďalších dvadsať až tridsať podskupín. V jednoizbovom byte som ho mal našťastie vždy na dohľad, či už som upratoval, alebo varil. Dnes už je Kubko väčší a máme aj väčší byt. Keďže už behá, nedá sa mať ho stále na očiach, ale podarilo sa nám byt upraviť tak, aby bol relatívne bezpečný. Pod dohľadom pre mňa znamená aj byť mu stále nablízku, venovať sa mu, spolu sa hrať, chodiť na prechádzky, poznávať nové veci, učiť sa a veľa, veľa ďalších činností.

Osobitným bodom je určite zdravie. Zo začiatku som sa najviac bál práve tohto. Povinné prehliadky a očkovania som zvládal relatívne v pohode, horšie však bolo, keď náš drobček ochorel. Moje obavy sa, bohužiaľ, potvrdili a Kubkovi v jednom roku diagnostikovali zníženú imunitu. V súvislosti s tým sme prekonali opakované zápaly pľúc. Boli to zatiaľ moje najťažšie chvíle na rodičovskej dovolenke. Horúčky sa šplhali k štyridsiatim stupňom a lieky na jej zrazenie neúčinkovali. Neviem, ako aby som to zvládol sám. Našťastie v tie prvé najhoršie dni mi vždy pomáhala manželka, ktorá si vzala v práci voľno. Spoločne sme potom zábalmi horúčky zrazili a nášmu synčekovi dali všetku potrebnú starostlivosť.

Samozrejmosťou, ktorú hádam ani netreba spomínať, je veľa lásky a trpezlivosti. Myslím si, že sa mi podarilo nájsť ten správny recept ako na to a s Kubkom už takto v pohode fungujeme rok a pol. Časom sa tých pár jednoduchých bodov, so zveličením stanovených na začiatku, rozrástlo o veľa ďalších činností, ktoré, ak som ich tu nenapísal, prídu mi už také samozrejmé, že som si na ne práve teraz nespomenul.

Niekoho by možno ešte zaujímalo, ako funguje chlapská domácnosť. S hrdosťou môžem odpovedať, že úplne rovnako ako tá ženská. Nechodíme po kolená v prachu, cez čisté sklá nám do bytu svieti slniečko, v kuchyni sa nepredierame cez kopce riadu a vždy máme uvarený chutný obed. Jediné, čo z domácich prác nevykonávam, je pranie. Operie vždy manželka, keď sa vráti z práce.

Zostať doma so svojím synom bolo zatiaľ to najlepšie rozhodnutie, čo som urobil. Počiatočné obavy rýchlo pominuli, postupne som zvládol všetky potrebné náležitosti, zaviedli sme si s Kubkom svoj režim dňa a teraz si to už len užívame. Teda, starosti nás neobchádzajú ani teraz, no už viem ako na to. Ak stoja niektorí otcovia pred podobným rozhodnutím a váhajú, môžem im odporučiť, aby sa toho nebáli a skúsili to. Všetko sa dá zvládnuť a tie chvíle, ktoré s vaším bábätkom spolu za celý deň prežijete, sa nedajú vyvážiť ani zlatom.


Mimochodom, prečo sa stále hovorí len o ženskej emancipácii?


Autor: Stanislav Fehér


Článok bol uverejnený v časopise Mama a ja, 4/2006.


Z aprílového čísla Mama a ja vyberáme:

* Prenatálna komunikácia matky a dieťaťa * Slovenky v zahraničí alebo pôrod v anglickom štýle * Ako naše zákony upravujú surogátne materstvo * Prvý rok a najčastejšie mýty * Vyšetrenie sluchu u novorodencov * O prirodzenej výchove * Mamy radia mamám: „Nezaspí a nezaspí…“ * Ako zvládnuť hyperaktívne dieťa * Potravinová alergia: ovocie * Skolióza – o slovo sa hlási chrbtica * Môj partner? Gynekológ! Moderátorka Danka Roháčová-Španková nielen o materstve… * Čarovná čajovňa: Voňavá a čistá domácnosť bez chémie * Recepty: Rýchly jarný obed

Časopis si môžete predplatiť aj prostredníctvom internetu tu

Darček pre VŠETKY NOVÉ predplatiteľky časopisu Mama a ja – spolu s májovým časopisom dostanete fľaštičku 100 % čajovníkového oleja – Tea tree oil 7,5 ml!

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý den,

    jsem studentkou Slezské univerzity v Opavě a ráda bych se na Vás obrátila s prosbou. Pro potřeby své bakalářské práce hledám muže na rodičovské dovolené (nebo muže, kteří se z jiného důvodu stali primárně pečující osobou), kteří jsou ochotni se mnou udělat rozhovor. Nezáleží na tom, zda jste na rodičovské právě teď nebo jste byli dříve. Informace budou využity čistě pro mou bakalářskou práci. Jestli jste ochotni se se mnou podělit o své zkušenosti a názory, budu ráda když se obrátíte na e-mail aktivniotcove@seznam.cz. Na této adrese také zodpovím jakékoli případné dotazy. Budu vděčná za každého tatínka.

  2. perfektny clanok, mily stano – klobuk dolu! ma hlavu, patu, pointu a potrebnu davku vtipu 🙂 a strasne dobre sa cital, mam usmev na perach a vracaju sa mi krasne spomienky, ked bol moj syn babatko 🙂 urcite nie kazdy muz by si trufol zostat doma sam s polrocnym drobcekom, kym jeho manzelka pracuje. ty si to dokazal, dal si synovi istotu, pokoj, lasku, nasytenie – vsetko co v tom zranitelnom veku potreboval. si rodic na spravnom mieste a zrejme by si mohol byt idealnym prikladom pre mnohych muzov, ktori by podobne rozhodnutie nikdy neurobili, lebo by sa citili menejcenni, ponizeni, pokoreni. ale co je ponizujuce na straostlivosti o svoje vlastne milovane dieta? vobec nic, skor musim uznat, ze si v sebe nasiel skryteho hrdinu. verim, ze tvoja manzelka neodchadzala od babatka do prace s lahkym srdcom…ale nemala na vyber. sama neviem, ci by som nasla tu odvahu urobit to…ale keby sme boli v situacii ako vy, verim ze moj manzel by sa zachoval podobne. vzdy rad okupal nasho drobca, prebalil (aj ked to prebiehalo podobne ako to opisujes) a ked bol vacsi, tak ho velmi rad krmil. a najradsej s nim chodil spavat – uspaval nase zive striebro tak dokonale, ze sam zaspal a maly prisiel zahlasit: mami, ocijo us buva“ :-))) ale to som odbocila.

    zelam tvojej rodine vela zdravia – a hlavne jakubkovi, vela lasky…ved mozno by si uz kazdu chvilu mohol zacat cerpat rodivsku dovolenku s druhym dietatom :-)))

  3. krasny clanok. velmi sa mi paci, ako si otecko tak typicky chlapsky stanovil tie 4 zakladne body :-))) isiel na to systematicky a s pokojom. super. urcite budu mat so syncekom uzasny vztah aj v dospelosti. drzim palce!

  4. Nemyslela som to tak striktne, že všetko závisí len od matky otca. Skôr v tom zmysle, ako aj ty píšeš, že ak muž doma vidí, že všetko furt robí žena, tak načo by sa ešte namáhal.

  5. U nás som na RD ja, no keď si manžel vezme v práci dovolenku, vždy sa snažím urobiť si medzi kojeniami voľno. Vyzerá to tak, že sa na hodinku-dve vyparím a jeho nechám, nech sa stará. Veľmi mu to ide, no zo začiatku som tŕpla, že čo a ako. Zvláda to zrejme preto, lebo keď sme doma všetci traja, nestojí bokom. Okrem kojenia zvládne všetko. Neviem si však predstaviť, že by som ho nechala na RD namiesto mňa. Ozaj asi iba v tom prípade, keby nebolo z čoho žiť. Blahoželám všetkým otcom – CHLAPOM, ktorí sa takto rozhodnú. Je totiž ešte jedna možnosť – opatrovateľka. Lenže to nikdy nie je rodič. A blahoželám aj ich manželkám, že dieťatko nechajú doma s tou najkompetentnejšou osobou – že dôverujú svojim mužom. Sú totiž mamy, ktoré cudzej žene dôverujú viac. Ale to už je iná téma, a ja nechem vstupovať do svedomí… Ale prajem všetkým rodinám, aby blížiacu sa Veľkú Noc prežili vo vzájomnej láske, obetavosti a požehnaní.

  6. hura, tesim sa, ze zase jeden muz si mohol vychutnat svoje deti na rodicovskej dovolenke. Vo Svedsku su vyhradene 3 mesiace pre otca, ktore sanedaju presunut na matku. aj takto mierne „tlaci“ vlada na otcov, aby si brali volno. Moj manzel bol doma pre vsetkych detoch-3- a sam hovoir, ze vztah k nim sa najviac vypestuje, ked si s ditetom v dobroma aj v zlom, a zena sa najlepsie pochopi, ak to muz sam skusi- myslim tym domacnost atd. som jednoznacne za. Evca, neviem, ci to zavisi od matky muza, alebo co. Moj manzel je z Etiopie, nikdy doma nevaril, neupratoval, nestaral sa o domacnost- ale ked sa osamostatnil na vyske- a hlavne potom sa zacal sam o seba starat. Ked sa nam narodili deti, bolo to prenho zamozrejme, ze sa zapajal- dokonca kupal deti uz ako niekolkodenne. Vzdy som si davala pozor, aby som ho nekritizovala, ako robi veci, robil si ich svojim stylo m.::smile))) JDokonca, ked deti sa ucili lyzovat a korculovat, ucil sa s nimi – aby mohol byt s nimi. vonku atd. ja si muyslim, ze je to akysi pud otca- byt so svojimi detmi a potom aj prilezitost- nemame tu nikoho z rodiny, vsetko je na nas- musime si to sami zariadit. A hlavne dat prilezitost. Najhorsie je povedat- neöchaj, ja si ato spravim.

  7. Veľmi mi pripomína tento príbeh jedného kolegu, ktorý to spravil podobne. Dnes sa už vrátil naspäť do práce, lebo syn už začal chodiť do škôlky. Vždy nám povedal, že mal aj ťažké obdobia vydržať doma (ako mamičky), ale dnes je rád, že zostal doma a nedali malého do jaslí. Obdivovala som ho. A práve on potom vysvetľoval v okolí aké sú problémy byť celé dni s chorým dieťaťom a s nikým neprehovoriť slovo. Aj raz povedal, že sa už rozprával so zrkadlom. Bohužiaľ u nás aj veľa žien má názor, že dieťa dá do rú manželovi až v troch rokoch, lebo tak to hovorili ich mamy. Mne sa to nepáči, mali by sa starať odzačiatku aj oni o deti. Vzťah k deťom sa buduje odzačiatku. Vidím to na svojich deťoch. Manžel sa bál dotknúť malých detí, ale aj preto, lebo u nich v rodine sa o deti výhradne starala stará mama a muži sa nimi len chválili. Možno práve preto k nemu nemajú ten vzťah, čo by chcel.

  8. Všetko závisí ešte od otcovej matky, kým je otec len dieťa. Ak má muž z domu zafixované nejaké domnelé výhradne ženské záležitosti, nikdy sa nestane, že otec zostane doma na RD s malým bábätkom. Tvoja žena vlastne môže dakovať tvojej mame, že ti dala do vienka dobré predpoklady na to, aby si to zvládol. Sú totiž aj muži, ktoré vlastné bábätko nikdy neprebalia, nikdy neokúpu, nikdy nenakŕmia, lebo je to vraj poslanie matky.

Pridaj komentár