ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

16.05.2017verzia pre tlač


Ako sa organizuje škôlka v prírode

Autor: Zuzana Špačková

Škola v prírode patrí z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia detí i zúčastnených dospelých k náročným aktivitám.

Je dôležité dôkladne premyslieť každý krok pri ich príprave i realizácii a postupovať vždy v zmysle platných právnych predpisov určujúcich základné požiadavky na ich organizovanie.

Shutterstock

 

Výchovno-vzdelávacia činnosť je zameraná najmä na environmentálnu a estetickú výchovu, telovýchovnú a rekreačnú činnosť s využitím netradičných metód a foriem práce.

Podľa školského poriadku

„Škôlku v prírode“, čiže zdravotno-vzdelávací pobyt žiakov v prírode, možno organizovať v objektoch na to určených alebo v objektoch spĺňajúcich požiadavky podľa osobitného predpisu na území Slovenskej republiky alebo ako ozdravný pobyt žiakov mimo územia SR.

Organizáciu práce školy v prírode (ŠvP) upravuje Vyhláška č. 305/2008 Z. z. o školách v prírode. Ďalším dôležitým dokumentom, podľa ktorého ŠvP funguje je školský poriadok školy v prírode vypracovaný a schválený jej riaditeľom po prerokovaní so zriaďovateľom školy v prírode.

Koľko detí na učiteľku

Pobyt mimo budovy materskej školy je obmedzený tiež počtom detí na jedného pedagogického pracovníka. Na jednu učiteľku podľa vyhlášky pripadá maximálne 10 detí.

Ak je v škole v prírode pre deti materských škôl organizovaný plavecký výcvik, jeden pedagogický zamestnanec vedie v rámci výcviku skupinu najviac 8 detí.

Pre žiakov, ktorí sa ŠvP nezúčastnia, riaditeľ materskej školy zabezpečí výchovu a vzdelávanie v inej triede .

Shutterstock

 

Čo všetko treba pripraviť

Predtým, ako sa deti odídu rekreovať, musí učiteľka – poverená vedúca školy v prírode, spraviť plán organizačného zabezpečenia školy v prírode. Ten okrem iného obsahuje:

názov a adresu vysielajúcej školy,

miesto a čas konania školy v prírode s uvedením jej presnej adresy,

menný zoznam zamestnancov vrátane zdravotníka (potrebné je minimálne vzdelanie - ukončená stredná zdravotná škola s vysvedčením), ktorí sú vyslaní do školy v prírode, a ich pracovné zaradenie s vyznačením počtu interných a externých zamestnancov školy,

pracovné náplne zamestnancov, časový harmonogram služieb zamestnancov vrátane nočných služieb,

menný zoznam žiakov s uvedením základných informácií o žiakoch, najmä presnú adresu bydliska, telefónny kontakt na zákonných zástupcov a zástupcov zariadení, dôležité informácie o individuálnych potrebách žiaka (alergie na lieky, na potraviny a iné látky, či vie dieťa plávať, či sa môže kúpať v bazéne,...),

zabezpečenie bezpečnej dopravy vrátane základných údajov o dopravcovi a presného odchodu do školy v prírode a príchodu späť.

Prečítajte si aj: Ako zbaliť dieťa do školy v prírode

 

Čo rodič musí odovzdať

Rodič musí pred odchodom odovzdať zopár „podpísaných a potvrdených papierov“:

Vyhlásenie o bezinfekčnosti - nemá byť staršie ako 1 deň (podľa vyhlášky 526/2007 MZ SR o požiadavkách na zotavovacie podujatia § 4  ods. 3),

Čestné prehlásenie o uhradení škody,

Potvrdenie o zdravotnom stave od detského lekára - nemá byť staršie ako 1 mesiac (podľa vyhlášky 526/2007 MZ SR o požiadavkách na zotavovacie podujatia § 4 ods. 2),

Písomný informovaný súhlas s vyslaním žiaka do školy v prírode,

doklad o zdravotnom poistení žiaka (prefotenú kartičku poistenca)

Ak je škola v prírode organizovaná v zahraničí, odovzdá rodič aj cestovný doklad.

Zdroj: www.minedu.sk

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia