ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

20.04.2017verzia pre tlač


Kto má prednosť pri prijatí do škôlky?

Autor: kika/redakcia

Aké sú kritériá pri prijímaní detí do materskej školy? Môže byť prijaté aj dieťa, ktoré ešte nemá tri roky? Rozhoduje o prijatí trvalý pobyt? Môže byť dôvodom neprijatia, že je matka na materskej dovolenke s mladším dieťaťom?

Na otázky odpovedala Mgr. Ivana Skokanová, hovorkyňa ministerstva školstva.

Shutterstock

 

Prijímanie detí do materskej školy upravuje školský zákon, konkrétne § 59 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a podrobnejšie k tomu § 3 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky MŠ SR č. 308/2009 Z. z..

V zásade platí:

Do materskej školy nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky, a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt.

Prijímajú sa spravidla deti od troch do šiestich rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov veku, a to vtedy, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky.

Deti mladšie ako tri roky sa pri prijímaní nesmú uprednostniť pred staršími deťmi; ich prijímanie je podmienené uspokojením žiadostí zákonných zástupcov detí vo veku od troch do šiestich rokov.

Prednostne sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.

Riaditeľka MŠ určuje ostatné podmienky prijímania detí nad podmienky stanovené v školskom zákone, a po prerokovaní s pedagogickou radou školy ich zverejňuje na viditeľnom mieste (a má ich zakomponované aj v školskom poriadku).

Rozhoduje o prijatí trvalý pobyt?

"V prípade zvýšeného záujmu o prijatie do materskej školy môže byť medzi ostatnými podmienkami prijatia ustanovené, že budú uprednostnené deti s trvalým pobytom v danej obci/meste/mestskej časti, ale nesmie to byť uvedené tak, že riaditeľka „musí“ prijať len takéto deti. Stále je to v rovine, že trvalý pobyt nie je rozhodujúci pre prijatie, resp. neprijatie dieťaťa do materskej školy."

Majú prednosť zamestnaní rodičia?

"Riaditeľ nesmie ako podmienku prijatia dieťaťa stanoviť ani zamestnanosť zákonných zástupcov. Môže ale stanoviť, že napr. v prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy budú uprednostnené deti zamestnaných zákonných zástupcov atď.

Kompetencia určiť ostatné podmienky prijímania detí do materskej školy je platnými právnymi predpismi ustanovená len pre riaditeľa materskej školy a nie pre zriaďovateľa."

Môžem podať prihlášku do viacerých materských škôl?

"Počet podaných žiadostí nie je obmedzený, rodič teda môže podať žiadosť o prijatie dieťaťa aj do viacerých materských škôl.

Ak je dieťa na základe žiadosti prijaté do niektorej z nich, mal by rodič o tom upovedomiť ostatné materské školy, do ktorých tiež podal žiadosť o prijatie jeho dieťaťa.

Počet detí, ktoré môžu byť do materskej školy prijaté, závisí od kapacitných možností konkrétnej materskej školy."

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia