Nie je škôlka ako škôlka

Mária Kopčíková 0

To všetci vieme a každá mama, ktorá má dieťa v škôlke, má zrejme rôzne skúsenosti. Aj v pozitívnom, aj v negatívnom smere.

Thinkstock

Niektoré sú radi, že vôbec nejaká škôlka v ich okolí dieťa zobrala, najmä ak je to štátna škôlka a nemusia z rodinnej kasy vypustiť ďalších 300 – 500 EUR mesačne za škôlku súkromnú.

Každý rodič má svoje preferencie, podľa ktorých škôlku vyberá – teda myslím, že by nejaké preferencie mal mať. Nebudem vám ponúkať tie moje, len mám niekoľko vecí na zamyslenie. 

Je súkromná lepšia?

Rodičia ich volia  buď z donútenia – často vtedy, keď  má štátna škôlka plno, prípadne má dieťa menej ako tri roky  a mama napr. musí ísť do práce, aby si udržala svoje miesto.

Alebo si zvolia súkromnú z presvedčenia –  , že práve takáto škôlka poskytne ich dieťaťu lepšiu starostlivosť, viac podnetov, kvalitnejšiu stravu, lepšie pripravený personál. Súkromná škôlka má tiež možnosť vytvárať menšie skupiny detí na jednoho pedagóga, čo môže byť naozaj teoretickým predpokladom pre lepšiu starostlivosť o dieťa. 

Pýtame sa, aké má škôlka vybavenie, koľko detí je v triede, aké postieľky, aký veľký dvor, čo majú všetky panie učiteľky patričné vzdelanie …

Toto sú práve tie veci, ktoré by bolo dobré overiť. Nakoľko reálne škôlka napĺňa to, čo na svojej krásnej webovej stránke sľubuje.

A nielen tá súkromná, to samozrejme platí o všetkých typoch škôlok – štátnych, súkromných či cirkevných.

Súkromné a cirkevné škôlky nie sú alternatívou predškolskej výchovy, majú len iného zriaďovateľa. Je pravdou, že niektoré prezentujú to, že svoj program stavajú na určitých zásadách a princípoch, napr. na pedagogike waldorfskej alebo montessori (tu by som odporúčala dôkladne sa oboznámiť s filozofiou a myšlienkami jednotlivých škôl, aby ste neboli niektorými prvkami prekvapení).

Alebo potom na princípoch určitej cirkvi . Je podstatné vedieť, čo všetko v rámci denného programu deti absolvujú, k čomu sú vedené .( Napr. spoločnú modlitbu pred jedlom, ranné chvály, ) Či ide o spiritualitu, s ktorou ako rodičia naozaj súhlasíme a zvolili sme si ju.

Prečítajte si tiež: Čo treba vedieť pred zápisom do škôlky

 

Sieť štátneho školstva

Pri výbere škôlky je dobré zaujímať sa o to, či je zaradená do siete štátneho školstva, nielen o to, koľko jazykov sa dieťa môže učiť alebo či absolvuje kurz jazdenia na kolieskových korčuliach.

To, že je škôlka zaradená do tohto systému, neznamená len to, že potom poberá na každé dieťa nejakú sumu peňazí, znamená to najmä to, že má povinnosť postupovať v súlade so štátnym vzdelávacím programom. Teda, že vaše dieťa bude vzdelávané podľa istých – u nás platných a odporúčaných postupov.

Na zariadenia, ktoré v tejto sieti nie sú, sa nevzťahujú žiadne právne normy, nevykonáva sa v ich kontrola kvality výchovy a vzdelávania, či služieb, ktoré poskytujú.

A to štatistika neuvádza množstvo „občianskych združení“, ktoré sa  škôlkou nesnažia nazývať, aby nepodliehali už absolútne pod žiadny monitor. Sú to rôzne opatrovateľské centrá a  baby – centrá. Tam už je celá kontrola prenechaná len na rodiča, ktorý si zaplatí za službu ako za akúkoľvek inú. 

V preklade to znamená, že pokiaľ rodič nebude spokojný s postupom pedagógov, čokoľvek sa mu nebude páčiť, môže sa ísť sťažovať akurát na lampáreň.

Čiže ak aj škôlka nesie názov „súkromná“ a je zaradená do siete škôl, kvalitu jej pracovných postupov kontroluje Štátna školská inšpekcia.

Školský vzdelávací program

Správy školských inšpektorov hovoria o tom, že medzi súkromnými, cirkevnými a štátnymi materskými školami v kvalite výchovy a vzdelávania nie je zásadný rozdiel.

Myslím však, že by bolo fajn sa na začiatku školského roka oboznámiť so školským vzdelávacím programom, ktorý si pripravila vaša škôlka. V štátnom vzdelávacom programe sú isté zásady, ktoré musí splniť každá škôlka, ktorá je zaradená do siete škôl. Do svojho konkrétneho školského programu si však škôlka vkladá svoje vlastné postupy, ako dané ciele mieni napĺňať. A to pre nás rodičov môže byť niekedy zaujímavé počteníčko.

A prosím, nehovorte, že to nemôžete zmeniť, ak by sa vám to aj úplne nepozdávalo, pretože si škôlku aj tak vybrať nemôžete a že ste radi, že vám to dieťa vôbec niekam vzali!

Prečítajte si tiež: Kedy dať dieťa do škôlky?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár