11 pravidiel pre bezpečný spánok s bábätkom

Anna Veselá 0

Spoločné spanie bábätka s mamou má veľa výhod. Odborníci z radov neurológie ho odporúčajú dokonca do 4 rokov veku dieťatka, aby sa mohol mozog dobre rozvíjať.

No zároveň je treba myslieť na to, aby bol spánok bábätka čo najbezpečnejší. James McKenna, uznávaný odborník a známy obhajca spoločného spania bábätiek s mamami, dáva rodičom takýto návod:

Ingimage

Bezpečný spánok bábätka začína už zdravým tehotenstvom, preto by ste v tehotenstve nemali fajčiť.

Dojčenie významne pomáha ako ochrana pred úmrtím bábätka, vrátane syndrómu náhleho úmrtia v spánku.

Dojča by malo spať na chrbte, na pevnej a čistej podložke, v miestnosti bez dymu, pod ľahkou prikrývkou. Hlava by nemala byť nikdy zakrytá.

Bábätko by nemalo mať v posteli plyšové hračky ani vankúše. Nikdy by nemalo spať na vankúši.

Nepoužívajte ovčiu kožu ani iné „našuchorené“ materiály. Matrac by mal byť vždy pevne umiestnený v postieľke.

Dojča by nikdy nemalo spať na gauči či pohovke, a to ani samé, ani s dospelou osobou, kvôli nebezpečenstvu, že spadne alebo uviazne v záhybe. 

Deti mladšie ako rok by nemali spať v posteli so svojimi súrodencami, ale vždy s osobou, ktorá je zodpovedná za jeho prítomnosť v posteli.

Osoby pod vplyvom sedatív a iných liekov, drog alebo alkoholu, ako aj tie, ktoré majú hlboký spánok a ťažko sa budia, by nemali spať spolu s bábätkom v tej istej posteli.

Ak má matka dlhé vlasy, mala by si ich uviazať, aby sa nezaplietli okolo krku bábätka (čo sa naozaj stáva).

Nedojčené bábätká by mali spať skôr oddelene od mamy, ako v tej istej posteli.

Spoločné spanie s bábätkom v posteli si musia rodičia vopred premyslieť. Rozhodnutie obidvoch by malo byť slobodné. Každý, kto spí v posteli s bábätkom, by sa mal cítiť zodpovedný za dieťa v posteli.

Keby sa malo rozhodnúť bábätko

James McKenna necháva rozhodnutie o spoločnom spánku s bábätkom na rodičov. Samozrejme, keby mali bábätká na výber, kde spinkať, vždy by ich prvou možnosťou bola mama.

Bábätká, ktoré spia s mamou, podľa McKennu menej plačú, pretože ich mozog reaguje na bezprostrednú maminu vôňu, blízkosť a dotyk, čo sa odráža na ich dýchaní, telesnej teplote, hladine stresových hormónov, na ich imunite.

Spoločné spanie na toto všetko vplýva pozitívne.

Prečítajte si viac: Bábätká, ktoré spia s mamou, sú šťastnejšie

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár