7 rád dr. Searsa, aby dieťa spalo dlhšie

Anna Veselá 0

Doktor Wiliam Sears, americký pediater známy propagáciou tzv. vzťahového rodičovstva, napísal spoločne so svojimi synmi, taktiež pediatrami a svojou manželkou, zdravotnou sestrou a laktačnou poradkyňou, knihu pre rodičov „Ako uspať dieťa.“

Nájdu v nej rady, ako reagovať, keď sa bábätko často budí, a to v závislosti od temperamentu dieťaťa – jeden univerzálny návod, ktorý by fungoval na každé dieťa totiž neexistuje.

Je to vždy rodič, ktorý si pozná svoje dieťa najlepšie a časom príde na to, čo najviac na neho platí, aby v noci dobre spalo.

Shutterstock

Prečo sa bábätko budí často?

Pretože je to bábätko! Novorodenec je naprogramovaný, aby sa v noci budil, tak to zariadila príroda. Bábätko sa jednak budí, aby sa nakojilo (najmenej dvakrát za noc, pričom je normálne, že aj ročné dieťa sa v noci raz zobudí), jednak potrebuje rodičov, aby ho upokojili.

Existuje mnoho medicínskych, aj psychologických dôvodov, prečo sa bábätká v noci často budia. Ako dieťa dozrieva, aj jeho spánkové obrazce sa menia a je schopné spať dlhšie, aj sa samé upokojiť. U každého dieťaťa tento moment prichádza inokedy.

Dieťa nemôžeme prinútiť, aby prespalo celú noc, ale dá sa mu pomôcť, aby k tomu postupne dospelo. Ako predĺžiť intervaly medzi kojeniami?

Zmeňte miesto spania

Toto riešte ako prvé a všímajte si najmä: budí sa vaše dieťa v noci, pretože je samé vo svojej izbe a chýba mu vaša blízkosť? Ak si myslíte, že v tomto je problém, pokúste nájsť bábätku miesto na spanie pri vás.

Možno, že už vaše bábätko spí vo vašej posteli a budí sa, lebo mu prekáža, že ste príliš blízko? Skúste ho posunúť ďalej od vás, keď sa prvý raz zobudí.

Shutterstock

Opakujte zvuky, ktoré má zafixované so zaspávaním

Toto často pomôže, aby dieťa znovu zaspalo. Opakujte aj uprostred noci tie isté slová, ktoré používate, keď dieťa ukladáte večer na spánok, napríklad „š-š-š-š-š-š“ alebo „hajaj, búvaj,“ „sladko spinkaj.“

Dieťa si asociuje tieto zvuky so spánkovým rituálom a pomôže mu to, kedykoľvek sa zobudí v noci. Dávame mu tým aj signál, že ešte nie je čas vstávania.

Položte ruku na dieťa

Keď sa dieťa začne prehadzovať, jemne na neho položte ruku. Opakujte zvuky, ktoré používate, keď dieťa ukladáte na spánok a nedávajte z neho dole ruku, kým znova neupadne do spánku. Ak to nepomôže, zoberte ho do náručia.

Skúste zistiť, či je ešte „uložiteľné“ na spánok alebo sa zobudilo, lebo je čas na ďalšie kojenie.

Shutterstock

Aby cítilo mamu

Dieťaťu, ktoré spí samé, môžete k pokojnému spánku pomôcť tak, že mu necháte v blízkosti niečo, čo vonia ako vy, vaše mlieko, napríklad nejaké vaše oblečenie alebo prikrývka, prípadne ho dajte do spať do vašej postele.

Nechajte ho, nech si cmúľa palec

Dieťatku môže pomôcť upokojiť sa, keď si bude sať palec. Tento spôsob je im známy už z maternice. Palček je bližšie po ruke ako cumlík a nemôže spadnúť nikam za posteľ.

Hoci sa mnohí rodičia obávajú, že im tento zlozvyk dlho ostane a na rozdiel od cumľa, prstík len tak nevyhodia do koša, ak je toto spôsob, ktorý dovolí vám aj vášmu dieťatku dlhšie si pospať, možno stojí za to, aby ste to riskli.

Ak si dieťa cmúľa palec, ale napriek tomu sa budí, určite je to od hladu a potrebuje vás, nie palec, z ktorého netečie mliečko.

Shutterstock

Vyskúšajte okamžitú alebo oneskorenú reakciu

Musíte ihneď bežať k dieťaťu, len čo počujete, že sa zobudilo alebo radšej zvoliť vyčkávaciu taktiku, či možno opäť zaspí samé? Je na vás, aby ste si vybrali to, čo na vás viac platí.

Niektorým rodičom je ľahšie reagovať okamžite, rýchlo dieťa uspia ešte skôr, ako by plač eskaloval a dieťa by sa celkom zobudilo. Ak čakáte príliš dlho, znovu zaspať môže byť ťažšie – pre dieťa alebo pre mamu. Ak dieťa spí s rodičmi, matka môže dieťa v polospánku nakojiť podriemkávajúce dieťa a znova sa im môže podariť upadnúť do spánku.

Iní rodičia majú za to, že dieťa, ktoré sa len trocha mrví, môže po čase zaspať samé, ak nebudú nijako intervenovať a nechajú ho tak. Nie každý zvuk, ktorý dieťa vydá, je volaním o okamžité uspokojenie potrieb bábätka. Skúste mu dať čas, ak bude potrebovať vašu pomoc, určite vám to dá najavo.

Znovu zaspať – čo najjednoduchšie a najrýchlejšie

Nech sa nočné budíčky zaobídu bez zbytočného hurhaju. Aj keď ste unavení a možno aj frustrovaní, vy ste tu od toho, aby ste upokojili dieťa. Nie aby ste mu dali najavo, ako vás to vyčerpáva. Vašu podráždenosť a nervozitu bude dieťa cítiť, len ťažko sa mu takto podarí zaspať, nerobte si to ešte horším.

Jedného dňa vaše dieťa prespí celú noc. Chce to čas. Táto fáza, kedy vás dieťa najviac potrebuje a vyžaduje si vás naozaj celého, 24 hodín denne, raz prejde. Ale čas, ktorý vaše dieťa strávi vo vašom náručí, na vašich prsiach, vo vašej posteli, je relatívne krátky v porovnaní s jeho celým životom. No spomienky na vašu lásku a spoločnosť mu zostanú celý život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár