Z postieľky do veľkáčskej postele – ako na to?

Andrea Biela 2

Či už vaše batoľa miluje svoju detskú postieľku alebo z nej vylieza pri každej príležitosti, v nejakom okamihu bude vaše dieťa pripravené postieľku opustiť a začať spávať vo veľkáčskej posteli.

ingimage

Kedy je ten správny čas na presun do veľkej postele? Ako urobiť tento presun podľa možnosti bezproblémovým a bezpečným? Ponúkame niekoľko tipov.

Čas presunu z postieľky do veľkej postele

To, že dieťa je na tento presun pripravené, nedáva veľmi najavo, ani tento čas nie je popísateľný niekoľkými odrážkami, ako napr. čas na zavedenie tuhej stravy. Na presun dieťatka z postieľky je obvykle v rodine niekoľko dobrých dôvodov. A v niektorej rodine aj nie, pretože aj organizácia spánku je akousi rodinnou záležitosťou a niektorí rodičia nemusia mať napr. potrebu presunúť staršie dieťatko do veľkej postele, keď sa mu má narodiť menší súrodenec.

Jedným argumentom je bezpečnosť dieťaťa – obvykle rodičia presúvajú dieťa do veľkej postele, keď sa naučí z nej vyliezať. Napriek tomu, že neexituje na takýto presun žiadny presne určený vek dieťaťa, väčšina batoliat sa presunie vo veku 2 – 3 ½ roka.

Opustiť postieľku znamená urobiť veľkú zmenu

Táto zmena môže priniesť nočné chodenie do rodičovskej postele, nové strachy a pocit nebezpečenstva.

ingimage

Ak ste v situácii, že zvažujete presun dieťatka z postieľky do veľkej postele, mali by ste sa vyhnúť spojeniu tejto udalosti s inou, rovnako náročnou zmenou v živote dieťatka, ako je napr.: odplienkovávaníe, zaradenie do kolektívu – jaslí či škôlky, sťahovanie či narodenie súrodenca.

Kedy najčastejšie presúvame deti z postieľky do postele

Mnoho rodičov tak urobí vo chvíli, keď sa deti začnú štverať po postieľke a naučia sa vyliezť z nej von. Najmä u menších detí, okolo 12- 15 mesiacov sú tieto vyliezania dosť nebezpečné, deti si môžu spôsobiť úraz. Samozrejme, sú aj deti, ktoré vylezú raz, padnú, udrú sa a viac vyliezať nebudú, ale načo riskovať …. Pokiaľ vaše dieťa nikam nevylieza a je v postieľke spokojné, pokojne ho tam nechajte i do veku 2 – 3 roky.

Ďalším dôvodom na presun je príchod súrodenca. Buďte však nanajvýš opatrní, pokiaľ dieťatko nejaví najmenší záujem opustiť postieľku. Pre staršie dieťa je citlivé už len samotné narodenie súrodenca a preto netreba v ňom vyvolať pocit, že „bolo premiestnené“ aj z jeho obľúbenej a bezpečnej postieľky. Ak potrebujete postieľku pre malé bábätko, začnite proces premiestňovania aspoň dva mesiace pred narodením súrodenca. Cieľom je, aby sa staršie dieťatko usadilo v novom prostredí, zoznámilo sa so svojou novou posteľou a cítilo sa v nej komfortne.

Niektorí rodičia robia takúto zmenu nezávisle od predošlých dvoch dôvodov, prosto tak príde čas na sťahovanie spálne alebo inú nábytkovú reorganizáciu.

Nuž a nakoniec, niektorí sa dopracujú k tejto zmene až keď si o ňu dieťatko samo povie.

Pri akomkoľvek dôvode presunu však majte na pamäti, aby vaše dieťa v tomto čase nemuseli zvládať ešte aj iné náročné životné zmeny, ako sme to spomenuli vyššie.

Ako dieťatku uľahčiť presun z postieľky do väčšej postele

Ak sa už rozhodnete, že nastal čas presunúť dieťa z jeho prvej postieľky, pokúste sa to urobiť šetrne, dajte dieťatku čas. Ponúkame niekoľko tipov, ako tento prechod uľahčiť.

Môžete dať matrac z pôvodnej postieľky na zem a niekoľko dní nechať dieťa spať len na ňom.

Môžete kúpiť pre dieťatko posteľ rozmermi niečo medzi postieľkou a 2metrovou posteľou. Na trhu ich je veľa a pre malé deti ich často vyrábajú v obľúbených detských motívoch. Je to však pomerne finančne náročné riešenie. Tieto postele sú nielen kratšie, než bežná posteľ, ale sú aj položené nižsie k zemi, čiže nemal by hroziť pád dieťatka na zem.

ingimage

Odporúča sa veľkú posteľ postaviť na miesto, kde stála postieľka – aby sa akoby vizuálne toho zmenilo čo najmenej. Hrozí však, že pokiaľ v tejto izbe ostane zároveň aj postieľka, dieťatko bude mať nejaký čas zmätok a možno si nebude chcieť ľahnúť do veľkej postele, pokiaľ tam stále uvidí „svoju“ postieľku.

Nechajte dieťatko, aby si vybralo posteľné obliečky a „dotvorilo“ si priestor v postieľke svojimi plyšákmi a hračkami, či vankúšikmi.

Myslite na bezpečnostné prvky, napr. nočné svetielko alebo bočnicu – zábranu. Malo by mať istotu, že keď bude chcieť v noci ísť za vami alebo na záchod, potrafí a nepadne z postieľky dole.

Pomôžte si knižkou – síce v angličtine, ale preklad snáď zvládnete. Big enough for a bed – knižka z produkcie Seesame Street s Elmom môže byť skvelou pomôckou, ako dieťatko pripraviť na jeho veľký presun. 

Zdroj: diapers.com

Vždy je dobré v čase akejkoľvek zmeny zachovať dennú rutinu, v tomto prípade rutinu kúpania a ukladania na spánok.

Buďte trpezliví, zmena je náročná ako pre dieťatko, tak aj pre dospelákov. Niektoré deti si počas zavádzania zmeny aj poplačú. Buďte im oporou, tíšte ich, podľa možnosti nič nerobte na silu, ale pekne pomaly, krok za krokom.

Inšpirujte sa: vyberáme posteľ pre deti.

Inšpirované: scarymommy.com, whattoexpect.com, parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Komentáre k článku

  1. zatial spinka iba v postielke, pretože ma rok a na postel ma ešte čas-Postielku ma drevenu bielej farby s krasnou vybavou z tiami. V takejto postielke by som spinkala i ja

  2. my sme tiež presúvali rýchlo smile malá si pekne rýchlo zvykla…hneď ako nám drevona doručila posteľ, tak ju s tatušom poskladali a ona si ju polepila a poukladala – vek 2,5 roka zwinker

Pridaj komentár