3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami

Mária Kopčíková 0

Ovládnuť nožnice a naučiť sa nimi strihať, je vo vývine dieťaťa pomerne dôležitý míľnik. Perspektívne táto zručnosť ovplyvní jemnú motoriku dieťaťa, to ako bude vedieť pracovať s farbičkami a ceruzkami. „Silná“ jemná motorika zase dieťatku pomôže v náročnom procese učenia sa písať.

Shutterstock

Hoci sa také obyčajné strihanie môže javiť ako úplne jednoduchá vec, je to veľmi komplexná záležitosť.

Ako sa vyvíjajú „strihačské“ zručnosti          

Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice (aj keď na ich kvalite tiež záleží, ale to tom potom). Zručnosť strihania sa vyvíja v nejakej postupnosti, a to asi takejto:

  • Trhanie – dieťa chytí do ruky papier a bude schopné z neho odtrhávať kúsky, najprv veľké, potom menšie – až úplne malé.
  • Odstrihnutie – dieťa sa naučí odstrihnúť nejakú časť z papiera, nepresne a v „rovnej“ línií, ale ovládne nožnice a nejako papier odstrihne.
  • Presné strihanie – dieťa sa naučí strihať podľa predlohy, sleduje líniu, nielen rovnú, ale aj zaoblenú. Najprv sa dieťa učí strihať rovné čiary, potom cik-cak, nasledujú zakrivené línie (kruh, vlna, srdiečka). Na záver sa učí strihať do pravého uhla (štvorce, obdĺžniky). Pre deiťa je veľkou výzvou vystrihnúť presný tvar (napr. koliesko) a neprestrihnúť pritom papier na polovicu – teda otáčať papierom v ruke a nožnicami nasledovať vyznačenú líniu.

TIP 1.:

Doprajte deťom dostatok aktivít s papierom

 

  • Pozbierajte doma a u známych rôzne papiere, hoci i staré a sčasti potrhané. Ide o rôznu kvalitu papierov. Nechajte dieťa nech si skúša z nich vytrhávať – uvidí, akú silu musí vyvinúť pri ktorom papieri, kedy to ide ľahko, kedy ťažšie.
  • Keď vidíte, že dieťaťu vytrhávanie ide, ukazujte mu, ako môže odtrhnúť celý súvislý pás papiera. Povzbudzujte ho, ak sa mu nedarí hneď. Nevadí, veď opakovaním túto zručnosť natrénuje.
  • Pri tejto činnosti dieťatko vlastne trénuje pohyb ruky, cvičí postavenie palca oproti prvých dvom prstom na ruke. Zároveň trénuje pohyb každej ruky opačným smerom.
Zdroj: DA R.J.

 

Na čo je strihanie dobré?

Pohyb, ktorý dieťa robí rukou pri otváraní a zatváraní nožníc, pomáha rozvíjaniu malých svalov ruky, ktoré sú veľmi dôležité pre držanie ceruzky, či vôbec pre narábanie s predmetmi.

Strihanie ďalej podporuje rozvíjanie koordináciu oko – ruka. Dieťa musí jednou rukou držať papier a druhou strihať. Okom musí sledovať nielen nástroj, ale aj líniu, po ktorej má strihať.

Ďalšou dôležitou zručnosťou, ktorú strihanie pomáha rozvíjať, je bilaterálna koordinácia. V preklade to znamená, že dieťa sa učí používať obe strany tela súčasne, pričom v rovnakom čase má každá ruka inú úlohu. Napr. ak dieťa strihá štvorec, v jednej ruke drží papier a pri strihaní pravého uhla ním musí otočiť. Zatiaľ čo druhá ruka pracuje s nožnicami, otvára, zatvára ich a pohybuje nimi v smere línie.  

TIP 2.:

Kupujte kvalitné nožnice

 

Hoci malým deťom, ale kúpte im poriadne nožnice. Niektoré nožnice pre deti sú až príliš bezpečné, takže neustrihnú nič a deti to poriadne frustruje.

V dnešnej dobe máte na výber mnoho značiek, nožnice aj pre ľavoruké deti, so zaoblenými hrotmi. Kúpte teda nožnice v primeranej veľkosti a dostatočne „strihajúce“.

Kedysi sme testovali školské pomôcky – aj nožnice. Prečítajte si viacej.

Použiť môžete aj rôzne nožnice so vzormi – s vlnkami, so zúbkami …

Kedysi sme testovali školské pomôcky – aj nožnice. Prečítajte si viacej.

Správne (vľavo) a nesprávne (vpravo) držanie nožníc. Zdroj: schoolspark.com

Kedy sa dieťa učí strihať

S reálnymi nožnicami sa to naučí až trocha neskôr, možno okolo tretích narodenín. Ale ak mu umožníte, aby na začiatku „trénovalo“ s niečím iným – aby rúčku posilňovalo napr. so štipcami na bielizeň, s obyčajným kvapkadlom, aby najskôr strihalo plastelínu s platovými nožnicami, ruku bude mať pripravenú oveľa skôr.

Okolo jedného roka je dieťa schopné ako tak uchopiť plastové nožnice, často pribalené k plastelíne a strihať „hadíkov“, ktorých ste mu ušúľali.

TIP 3.:

Pomôžte deťom naučiť sa správne držať nožnice

 

  • Veľa detí sa začne o tie reálne nožnice zaujímať vo veku 2,5 – 3 roky. Keď prejavia záujem, pomôžte im zoznámiť sa s nožnicami a naučte ich správne ich používať.
  • Nechajte dieťa „hrať“ sa s nožnicami, obzerať si ich, držať v ruke, otvárať a zatvárať naprázdno, bez strihania.
  • Ukážte dieťaťu, čo sa udeje, keď drží nožnice a roztiahne čo najširšie od seba palec a ukazovák. Ako doširoka sa otvoria nožnice.
Dvojité nožnice. Zdroj: legalsoft.sk
  • Ak dieťa má problém držať nožnice správne, označte mu tú časť nožníc, kam patrí jeho palec. Napr. farebnou lepiacou páskou.
  • Môžete skúsiť použiť aj „dvojité nožnice“ – teda také, ktoré majú 4 otvory, dva pre prstíky dieťaťa, dva pre vaše dospelácke prsty.
  • Keď dieťa pracuje s nožnicami, buďte vždy pri ňom a dbajte na jeho bezpečnosť.

Inšpirované: pre-kpages.com, schoolsparks.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár