Bezplienková alebo komunikačná metóda?

Petra Polovková 1

Keď som prvýkrát počula o bezplienkovej komunikačnej metóde, pomyslela som si, že to je pre hipsterky, nie pre mňa. Striehnuť na dieťa každú chvíľu, to teda nie, mám iné starosti!

Až pri treťom dieťati som sa dozvedela, že bezplienková komunikačná metóda nie je ani tak bezplienková, ako komunikačná. Myslím, že názov je zvolený veľmi nevhodne. Ja by som to premenovala na Vnímavá vyprázdňovacia metóda.

iStock

Prečo vnímavá vyprázdňovacia metóda?

Cieľom totiž nie je to, aby dieťa nenosilo plienky. Kľudne mu tie plienky dávajte. Ide o to, by ste dieťaťu umožnili sa vykakať, ak o to požiada. Požiada? To je čo za nezmysel?

Deti majú od narodenia určitú sadu potrieb. Tak ako všetky živé tvory, má potrebu príjmu potravy a potrebu vyprázdňovania sa. A obe tieto potreby vie dať najavo. Ak nie sú uspokojené, dožaduje sa ich intenzívnejšie, teda plačom. Ak dieťa plače, nemusí to vždy znamenať len to, že je hladné.

Nie je pravda, že nevedia ovládať sťahovacie svaly

Deti sa rodia s inštinktom nešpiniť si do vlastného hniezda. Nie je pravda, že nevedia ovládať sťahovacie svaly. Vedia a veľmi dobre. Čakajú, kým im matka umožní sa vyšpiniť, kým ich vyzlečie.

Ak sa toho nedočkajú, ak už nevládzu zadržiavať, nakoniec pustia, hoc aj do vlastného hniezda, teda do plienky. Podľa sily charakteru potom záleží, po akom čase rezignujú na tento svoj inštinkt a prestanú mať problém kakať si do gatí (oni netušia, že plienka nie sú gate).

iStock

Negatívne postoje „fuj kako“

Paralelne s ignorovaním vyprázdňovacej potreby budujeme v dieťati negatívny postoj ku kakaniu. Dojčatá majú silne vyvinutú neverbálnu komunikáciu.

Predstavme si bežnú situáciu, že dieťa sa pokaká (to znamená vykaká do plienky). Mamička vyhŕkne – už zase? Pred chvíľou som ťa prebaľovala. Zase ťa musím umývať až po lopatky! Zvraští čelo…

Aj keby sme sa snažili pretvarovať, pravé negatívne emócie dieťa intenzívne vníma a získava negatívny vzťah ku kakaniu. Jeho telo sa naučí zadržiavať, naučí sa, že je „fuj pustiť kako“.

Z toho potom vznikajú problémy so zápchami. Všimnite si, aké množstvo mamičiek rieši, že dieťa nekakalo už 3,4,5.. dni. Nasledujú masáže, čajíky, čipky, doktori…

Pozitívny vzťah ku kakaniu

Ako má dieťa pochopiť, že doteraz bolo kako fuj, a odteraz si už má k vyprázdňovaniu vyvinúť pozitívny vzťah? Čo takto budovať mu pozitívny vzťah ku kakaniu už od narodenia?

Mamička dieťa vyzlečie, dieťa sa vykaká. Mamička sa teší, má dokonca dvojitú radosť – aké je dieťa šikovné, že sa vykakalo, a aj aká je ona šikovná, že ho vedela dať vykakať. Táto radosť je nefalšovaná, vníma ju aj dieťa a získava pozitívny vzťah ku kakaniu.

Pred ďalším vytiahnutím prsníka sa skúste na 5 sekúnd zamyslieť, či je naozaj hladné, alebo či náhodou nemôže chcieť kakať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Keby sme všetci začali používať iný názov, tak by sa to zmenilo. A veru že ja budem. Buď poviem „prirodzená hygiena“ alebo „komunikačná metóda prirodzenej hygieny“.

Pridaj komentár