Aké oblečenie treba pre novorodeniatko?

redakcia 0

Sú také malilinkaté. Topánočky, ktoré ľahko ukryjete do dlaní ako motýľa. Košieľky, len o niečo väčšie ako vaša ruka. Mini-pidi rifličky, rozkošné šatôčky, čiapky… Aj drsné povahy majú čo robiť, aby sa nezačali roztápať. Ako sa pri nákupoch výbavičky pre bábätko nenechať uniesť? 

Koordinujte nákupnú horúčku

V prvom rade: zachovajte organizovaný pokoj a pokúste sa ho preniesť aj na široké príbuzenstvo a kamarátov. Skúste koordinovať nákupnú horúčku tak, aby sa nestalo, že bábätko bude mať na prvý mesiac života viac kusov oblečenia, ako odvtedy do troch rokov.

Bábätko rastie závratnou rýchlosťou, len do polroka zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť, a okolo prvého roka bude potrebovať oblečenie veľkosti č. 80 (novorodenecké číslo je 50 – 56), a tak niektoré veci oblečie ozaj len dva-tri krát. 

Kupovať kvôli tomu nové drahé značkové veci nemá absolútne zmysel. V pohode sa obráťte na bazárik s detským oblečením, alebo si vyslieďte dobrý sekáč. Tento spôsob vám ušetrí fúru peňazí, ktoré vám budú chýbať aj tak, a na druhej strane vám nebude ľúto, ak sa niečo „hábom“ stane…

Jednoduchá údržba

Tretia vec: vsaďte na jednoduchú údržbu. Už nie ste nútené – napriek nostalgickým spomienkam staršej generácie – mať plátenné košieľky a devätoro čipkovaných periniek. Ono je to krásne, ale čas to kradne riadne. Vy ho budete potrebovať hlavne na oddych pre seba a potom predovšetkým pre bábätko. Preto spokojne siahnite po bavlnených úpletoch, vyhnite sa čačkám – hračkám na oblečení, ktoré sa zväčša po praní zmačkajú a nemajú ten pôvodný pôvab, kým sa nevyžehlia…

Perinka v štýle malej Šípkovej Ruženky stačí jedna – inak si zabezpečte takú, ktorá nepotrebuje takú siahodlhú predprípravu na použitie. Pozor tiež na veci odložené cez tri generácie kdesi na povale: nie všetky materiály boli príjemné a vhodné pre deti, nehovoriac o protimoľovej úprave, ktorá sa občas len veľmi ťažko dá zlikvidovať…

Podľa ročného obdobia

Pravidlo štvrté: riaďte sa podľa ročného obdobia, kedy sa má dieťatko narodiť. Zároveň to však neznamená, že budete prehnane úzkostlivá a v zime budete mať pomaly termoskafander. Jednou z najhorších vecí, aké môžete svojmu drobcovi urobiť, je prílišné „vatičkovanie“ – dožičte mu primerané vrstvy oblečenia, ale nerobte z neho cibuľu. Jediné, čo mu tým vyrobíte, sú zbytočné bacily z prehriatia a tým oslabenie imunity.

Samozrejme – platí aj to, že ak je bábo letné, netreba mu hneď po narodení chystať plavky… V lete treba vsadiť predovšetkým na dobrú, vzdušnú pokrývku hlavy a tiež na kvalitné bavlnené body bez rukávov: aj keď deťule sa v pohode zaobídu v horúčavách len s plienkou …

Inak – otázka kedy ísť von a ako sa obliecť je stále in. 

A nakoniec: nenechajte si natlačiť kaleráby do hlavy,

čo všetko má mať a akej farby to má byť.

Pokiaľ ste športovo založená rodina, spokojne tak oblečte aj svojho potomka. Ale ak chcete mať princeznú alebo malého lorda – prosím. Urobte to tak, aby ste z toho mali radosť vy. 

To isté sa týka aj farieb. Klasické rozdelenie ružová dievčatá, modrá chlapci môže byť veľmi zradná v okamihu, keď prichádza druhé bábo a akosi sa neráči vzmestiť do tej istej kolónky pohlavia ako to prvé. (A čudovali by ste sa, oni sa často nezmestia ani do rovnakých fyzických parametrov!)

Alebo spokojne vsaďte na neutrálne farby, ktoré neublížia ani chlapcom, ani dievčatám: žltá, fialová, zelená, hnedá. Nebude potom nutné vyhadzovať pol výbavičky po ďalšom pôrode. Ak vám veľmi duša piští po ružových šatôčkach, jeden pekný exemplár si zabezpečíte v pohode kedykoľvek, detto niečo nádherné v modrej chlapčenskej verzii.

Deti sú krásne samé osebe. Z detského oblečenia si môžeme spraviť samé pre seba pragmatický detail, alebo potešenie:)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár