Zima, detská pokožka a obliekanie.

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Chlad môže vyvolať rôzne ťažkosti od obyčajného prechladnutia až po omrzliny, veľmi vzácne aj s trvalými následkami. Chlad spôsobuje zúženie kožných ciev, tým dochádza ku spomaleniu prietoku krvi a nedokrveniu kože. Najnáchylnejšie sú koncové časti tela – prsty, uši, nos a brada.

U novorodencov nie je ešte dostatočne vyvinutá schopnosť termoregulácie (schopnosť reagovať na zmeny teploty prostredia, preto ich pred chladom chráňte dostatočným oblečením a správnou okolitou teplotou. U nedonosených detí je ohrozenie ešte väčšie, preto sú po pôrode umiestňované do inkubátorov so stabilnou teplotou.  

Ako obliecť bábätko, keď je vonku zima?

Obliekajte svoje dieťatko primerane podľa svojho oblečenia (2 vrstvy mamička = 2 vrstvy dieťatko) a to tak, aby nebolo podchladené. Najlepšie sú prírodné materiály ako bavlna a vlna. 

Oblečenie by malo byť dostatočne voľné, umožňujúce dostatok pohybu. Zakončenia by nemali škrtiť (pozor na gumičky). Vhodnejšie je viac tenších vrstiev než jeden hrubý sveter. Nezabúdajte na čiapku a rukavice! 

Teplota a dĺžka pobytu vonku

Príliš silný mráz by mohol bábätku uškodiť. S novorodencom nechoďte von, pokiaľ je teplota pod -5°C, so starším dojčaťom, ak je teplota pod -10°C. Dĺžku pobytu vonku v chladnom počasí prispôsobte veku dieťaťa.

Ochrana pokožky pred poškodením

Pokožka má v zime kvôli poveternostným vplyvom veľký sklon k presušovaniu a popraskaniu. Používajte preto ochranné krémy špeciálne určené na zimné obdobie, ktoré zosilňujú bariérovú funkciu kože. Krém proti chladu a vetru by mal chrániť pokožku pred vysúšaním, predchádzať podráždeniu a upokojiť pokožku pri prípadnom začervenaní.

Stav podobný omrzlinám

Účinkom miernych, dlho trvajúcich alebo opakovaných teplôt (okolo 0°C) na okrajové, najmä nekryté časti tela (nos, uši, ruky, nohy) môže u niektorých ľudí dochádzať ku vzniku stavu, podobnému omrzlinám. 

Ide o difúzne modročervené až fialové sfarbenie s miernym opuchom kože, niekedy s hrbolčekmi. Postihuje ľudí pracujúcich na mrazivom vzduchu. Zvlášť  ľudí zle živených, chudokrvné deti, mládež v puberte, ľudí s celkovými chorobami (tuberkulóza, poruchy výmeny látok, poruchy prekrvenia atď.) a alkoholikov, všeobecne ľudí s menej odolnými kožnými cievami. Ku vzniku prispieva tesný odev a obuv.

Zvyčajne ťažkosti trvajú niekoľko rokov, pravidelne sa zhoršujú pri nízkych teplotách. Prevenciou vzniku tohto stavu je voľné a teplé oblečenie. Pri prvom ošetrení je vhodné postihnuté miesta zahriať najprv vo vlažnej, až potom v teplej (nie horúcej) vode.

Omrzliny

Vznikajú pôsobením veľmi nízkych teplôt na kožu a podkožie. Miesta náchylné na tvorbu omrzlín sú predovšetkým prsty, nos a uši. Rozoznávame tri stupne: 

  1. prvý, prejavujúci sa po prechodnom zblednutí kože ako modročervené sfarbenie a opuch, ktoré sú sprevádzané svrbením, pálením až bolesťou (obrna žilového krvného obehu).
  2. Pri druhom stupni sa pridruží tvorba pľuzgierov naplnených spočiatku seróznou tekutinou, neskôr krvou,
  3. pri treťom stupni dochádza k odumretiu tkaniva (nekróze) s čiernou, vlhkou kožou a silným poškodením pokožky. Z pľuzgierov druhého stupňa vznikajú často vredy hojace sa jazvou. Omrzliny tretieho stupňa sú najzávažnejšie, môžu zasiahnuť aj hlbšie tkanivá pod kožou a viesť ku strate celých končatín.
  4. Pri liečení omrzlín sa nesmú omrznuté časti rýchlo otepliť.

    Prvá pomoc pri omrzlinách:

    •  prikrytie všetkých omrzlín časťami odevu,
    •  podanie teplých nápojov a prenesenie do teplej miestnosti.

    Neodporúča sa trenie kože snehom ani rýchle zahriatie horúcimi obkladmi – poškodenie sa totiž môže prehĺbiť.

    Najlepšie je postupné otepľovanie kože, napr. pripraviť kúpeľ vo vode teplej od 30°C postupne až do 40°C. Liečba komplikácií patrí do rúk lekára! 

    Článok bol vytvorený v spolupráci s dermatologičkou MUDr. Ivou Obstovou

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár