Keď bábätku nejde pretáčanie z chrbátika na bruško

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD. 1

Všetko má svoj čas a snaha urýchliť vývin je na škodu deťom aj rodičom. Aj v tomto období je dobré byť dobrým pozorovateľom a naučiť sa porozumieť pohybovým prejavom vášho dieťatka.

ingimage

Vo všeobecnosti optimálny čas pre samostatné pretáčanie je medzi štvrtým a šiestym mesiacom. Ak dieťatko prešlo v prvých mesiacoch života problematickými situáciami (predčasné narodenie, ohrozené životné funkcie, hospitalizácia, silný reflux alebo koliky), vtedy sa môže objaviť rotácia s primeraným oneskorením.

Je lepšie nechať pretočenie vyzrieť, aby bolo prejavom vyzretého vnímania spolu s motorikou, ako ho fyzicky násilne stimulovať a predbiehať vyzretie vnímania. Pohyb dieťaťa má pre neho zmysel iba v súlade s jeho zámerom.

Traumatické situácie tiež prispievajú k určitým fyzickým prejavom, ktoré bránia plynulému vývinu jednotlivých pohybových míľnikov, ako je napríklad pretočenie. Budeme sa im venovať v nasledujúcej časti. 

Prečítajte si viac o refluxe – prečo bábätká grckajú?

Ak je extenzia silnejšia ako flexia

Dosť často sa stretávame so situáciou, kedy sa pokúšame dieťatku pomôcť do pretočenia a ono rozhodí rúčky, prehne chrbátik a vráti sa späť. Toto sa môže stať v rôznych štádiách pretočenia, buď celkom na začiatku pretočenia alebo už pri dokončení z boku na bruško.

Niektoré deti sa snažia pretočiť tak, že sa prehnú dozadu ako luk. Niekedy to vidíme aj keď sa deti pretáčajú sami.

ingimage

Súvisí to so zostatkovou stresovou reakciou na zmenu polohy, ktorá sa prejaví v extenzii tela.

Rada by som sa pri tejto problematike pristavila, lebo sa mi zdá pre správne pochopenie tohto procesu nevyhnutná. 

Trochu teórie o pretáčaní: 

  • svaly na prednej strane trupu voláme flexory a zaoblenie chrbtice dopredu okolo pupka voláme flexia, tento pohyb voláme aj zbalenie.
  • svaly na zadnej strane trupu voláme extenzory, prehnutie – oblúk chrbtice dozadu nazývame extenzia, tento pohyb voláme aj natiahnutie.

Čo sa týka svalového vývoja, dieťa potrebuje flexorovú polohu, aby si vytvorilo rovnomerne vyváženú silu a koordináciu. Mozog a telo dieťaťa sú naprogramované tak, že prvé vedomé pohyby vykonáva cez extenziu (dvíhanie hlavičky a pod.). Prvé učenie sa pohybu súvisí s extenziou.

Malý alebo väčší stres môže byť príčinou zvýšenej sily – napätia, extenzorov. V tom prípade majú flexory menšiu šancu, menej príležitostí zosilnieť tak, aby udržiavali telo vo svalovej i celkovej rovnováhe. Preto, aj keď je flexia prirodzená, dieťa  potrebuje v priebehu každého štádia vývoja, kedy získava nové pohybové zručnosti, obnovovať si flexorovú silu. V každom efektívnom pohybe sa flexorová a extenzorová sila vyvažujú.

Keď sa vrátime k pretáčaniu, zdvihnutie nôh a rúk aktivizuje flexory – svaly prednej strany trupu, im pomáha pretočiť sa na bok, na boku sa oprú o chodidlo vrchnej nohy a natiahnu hlavu do priestoru (extenzia), čo spôsobí natiahnutie celého tela a pretočenie. Ak je však natiahnutie (extenzia) príliš rýchle a spôsobí rozhodenie ručičiek do strán, deti sa vrátia do východiskovej polohy.

Niekedy môžeme vidieť ako si deti našli rôznymi „mostíkovými“ spôsobmi stratégiu presúvania sa v priestore. 

Prečítajte si tiež:  ako môžete dieťatku pomôcť pri pretáčaní sa a na čo by sme ako rodičia mali dávať pozor.

Článok pripravila Mgr. art Anna Sedlačková ArtD., občianske združenie Babyfit – www.babyfit.sk

Seriál článkov Anky Sedláčkovej o psychomotorickom vývine v prvom roku života: 

Šestonedelie – obdobie vylaďovania

Prvé tri mesiace

Prvé tri mesiace – pohyb a poloha

Obdobie 4. – 6. mesiaca – najharmonickejšie  v 1. roku bábätka

Obdobie 4. – 6. mesiaca – pretáčanie z bruška na chrbátik

Obdobie 4. – 6. mesiaca – dieťatko by malo byť v polohe na brušku spokojné a aktívne

Obdobie 4. – 6. mesiaca – hračky a hry

Keď bábätku nejde pretáčať sa z chrbátika na bruško

7 – 9. mesačné bábätko: plazenie

7 – 9. mesačné bábätko: lezenie

7 – 9. mesačné bábätko: sedenie

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.

Mgr. Art Anna Sedláčková, ArtD., Pedagóg vývinového pohybu IDME v systeme BMC, Babyfit o.z., www.babyfit.sk, napísala pre www.babetko.sk   sériu článkov o psychomotorickom vývine .

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár