ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

14.05.2017verzia pre tlač


Mama je najlepší liek

Autor: Ľubica Kaiserová

Metóda skin to skin, teda koža na kožu, ktorá využíva priamy kontakt medzi rodičom (matkou či otcom) a dieťaťom ihneď po narodení, resp. ihneď, ako to dovoľuje ich zdravotný stav.

shutterstock

 

Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až desatina z nich je narodených predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti.

„Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených detí a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.

Klokankovanie

„Klokankovanie“, „Kangaroo care“ či „K – starostlivosť“ je metóda skin to skin, teda koža na kožu, ktorá využíva priamy kontakt medzi rodičom (matkou či otcom) a dieťaťom ihneď po narodení, resp. ihneď, ako to dovoľuje ich zdravotný stav.

Klokankovanie trvá zväčša 2 – 3 hodiny denne, u stabilných detí je ale bez časového obmedzenia. Kangaroo care bola po prvýkrát použitá v 80. rokoch 20. storočia v Bogote v Kolumbii, ako reakcia na vysokú úmrtnosť predčasne narodených detí a zároveň nedostatok inkubátorov.

Vďaka jej výhodám sa znížila mortalita nedonosených detí v spomínanom regióne o polovicu. Dnes je už klokankovanie natoľko známe a úspešné po celom svete, že má aj svoj svetový deň.

Najbližšie ho budeme sláviť už v pondelok 15. mája.

 

Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček a zároveň staničná sestra na JIS predčasne narodených detí má na klokankovanie jasný názor: „Klokankovanie prispieva k zdravému vývoju, ale i duševnej harmónii nielen u predčasne narodených detí, ale aj zdravých novorodencoch, narodených „v termíne“. Kolísanie, priloženie dieťatka na kožu či hladenie sú ideálne spôsoby stimulácie psychomotorického vývoja. Príchod na svet z tela matky je pre dieťatko obrovská zmena. Pre novorodeniatko sú tak bezpečie a pohodlie niečoho známeho mimoriadne dôležité. Matka je prirodzený inkubátor – dieťatko počuje a vníma známy tlkot srdca, cíti vôňu a počúva známy hlas.“

Aj preto Ľubica Kaiserová, spolu so svojimi kolegyňami, každodenne vedie nielen mamičky, ale aj oteckov predčasne narodených detí, k tejto metóde ihneď, ako to zdravotný stav dieťatka či matky dovolí.

Pokračovať v klokankovaní odporúča rodičom aj po ukončení hospitalizácie.

shutterstock

 

Tomáško

Skúsenosť s klokankovaním má aj mamička Iveta Jančoková:

„Keď sa nám narodil Tomáško na konci 6. mesiaca môjho tehotenstva (27 tt.), bol to obrovský šok a vôbec sme na to neboli pripravení. Len sme sedeli vedľa inkubátora a modlili sa, aby všetko dobre dopadlo. Miešali sa vo mne rôzne pocity a trápilo ma, že si nemôžem svoje dieťa vziať do náručia. V deň,keď nám ho sestrička vybrala z inkubátora bol nezabudnuteľný. Konečne sme sa s manželom začali cítiť ako rodičia a odvtedy sme sa každý deň tešili na to, keď si svojho synčeka budeme môcť priložiť na hruď.“

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia