Odkedy bábätku vankúš pod hlavu?

Mária Kohutiarová 0

Spíme na ňom zvesela takmer všetci, okrem výnimiek. Mäkký, poddajný, sen o sne, ideál pod unavenú hlavu. Mať vankúš je pre dospelých samozrejmá vec. Ako je to dobré a potrebné pre bábätko?

Vankúš nie!

K téme vankúšov sa názory pediatrov a neonatológov líšia. Preto aj rozpätie, od kedy je podľa nich možné dať dieťatku vankúš, je veľmi široké: bábätko by tak podľa ich názorov malo od narodenia až – ideálne – do svojich 10 rokov spať – napriek tomu, že si to mnohí veľkí na sebe nevieme predstaviť – na rovnej podložke bez vankúša pod hlavou.

Prečo?

Jeden z najdôležitejších argumentov hovorí o pokračujúcom vývoji chrbtice dieťatka. Vankúš správnemu vývinu neprospieva, chrbtica má byť aj počas spánku, ktorý tvorí dôležitý a dlhý čas, vo fyziologickej polohe.

Fyzioterapeut Andrej Foltýn k tomu hovorí: „Prvé izolované pohyby krčnej chrbtice nastávajú vo veku troch mesiacov dieťatka. Postupne dochádza k rozpohybovaniu sa celej chrbtice a od šiesteho mesiaca je chrbtica ako celok rotabilná. Preto sa zväčša odporúča nechávať dieťa na rovnej podložke, aby si chrbticu nekrivilo a rešpektovali sme jej vývoj.

Ďalším z dôvodov je aj to, že dieťa po narodení preferuje viac jednu stranu, kam rotuje hlavičku. Hovorí sa tomu fyziologická predilekcia. Ak by sme dieťa podložili vankúšom, môžeme mu týmto dopomôcť až k prechodu do tortikolisu (chorobné naklonenie hlavy na jednu stranu). V dospelosti sa odporúča na vyrovnanie chrbtice maximálne 5 cm hrúbka vankúša, aby bola chrbtica v jednej rovine.“

Ako to ale odhadnúť u dieťaťa, keď sa ešte len vyvíja a rodič presne nevie odhadnúť, aké má zakrivenie chrbtice a akú podložku teda dať pod hlavu? Najlepšia je teda rovina. Ňou nič nepokazíme: bez vankúša predídeme tortikolisu, skolióze, hernii v krčnej chrbtici, chybnému držaniu tela, odstávajúcim lopatkám, hyperlordóze driekovej chrbtice.

Druhým dôvodom, pre ktorú má vankúš u bábätiek červenú, je možnosť udusenia sa počas spánku na vankúši, zvlášť, ak dieťatko spí na brušku, resp. pridusenia sa dýchaním vlastného vydýchaného vzduchu, ak má noštek zaborený vo vankúši. Rovnako sa neodporúča vankúš ani z dôvodu SIDS.

Výnimky sú

Vankúš však môže byť pomocou, ak má bábätko či maminka na to dôvod – ale aj v tom prípade by mal byť skôr malý a symbolický. Aj MUDr. Peter Krcho, prednosta Kliniky neonatológie v Košiciach, pripúšťa používanie vankúša, ak dieťatko uprednostňuje polohu na chrbte.

Tie mamy, ktoré majú dieťatko s refluxom, vedia, aké dôležité je udržať mliečko v brušku a koľko roboty stojí sústavné prezliekanie dieťaťa a perín. Pre tieto deti je odporúčaná aj od lekárov zvýšená poloha. Pozor však, vankúš v tomto prípade nepatrí priamo pod hlavu – je potrebné ho dať pod plachtu, odporúča sa dať aj deku tak, aby nebol v priamom styku s dieťaťom a zároveň aby vytvoril vyvýšenú plochu v sklone 30 stupňov. Je dobré položiť na ňu dieťatko tak, aby nemalo na vankúši len hlavu a zároveň, aby hlava bola najvyššie položená – čiže ho treba aj mierne vytvarovať. Aj tu pomôže vankúš na dojčenie.

Vankúš je potrebný aj pre tie detičky, ktoré rady spávajú len na jednej strane a majú problémy s preležanou hlavičkou – použije sa však len na podoprenie dieťatka, ktoré uložíme na opačnú, nepreležanú stranu a vankúš má byť v tomto prípade (keďže má byť pomôckou a oporou) nie pod hlavou, ale za dieťatkom. Ideálne je v tomto prípade použiť nie klasický vankúš, ale vankúš na dojčenie.

Nakoniec: vankúšu celkom neuhnú tie bábätká, ktoré spia s mamami v jednej posteli – lebo je náročné urobiť „oddelenie“ bežnej manželskej postele bez vankúša. V tom prípade by ste mali zvážiť a vydržať, aj keď holdujete vy sami riadnej duchne pod hlavou, rovnako len malý a tenký symbolický vankúš.

Hm, ale…

Ak sa škrabete za uchom, čo teda urobiť, ak už ste vankúš dieťatku kúpili alebo nebodaj na ňom aj tak spí (aj keď s tým nesúhlasíte, tak si v noci zmotá perinu pod hlavu), ostaňte v pokoji.

Aj podľa všemožných fór nie ste ani prvá, ani posledná mama, ktorej dieťa na tom vankúši z akýchkoľvek príčin skončilo – mnohé tvrdia, že im deti spávajú pokojnejšie odvtedy, keď ten vankúš dostali.

Ak už ho teda majú, treba len urobiť diplomatický krok a vankúš s obrovskými oblinami vymeniť za vankúš „de facto“ – teda za tenký a symbolický, nad ktorým prižmúria oči aj rehabilitační pracovníci aj ortopédi.

Pre uspokojenie svedomia a aj pre prípadnú prevenciu proti skolióze a iným potvorám chrbticovým, ktoré by vás mohlo postihnúť, nezabúdajte na veľa pohybu pre dieťatko, ideálne je plávanie, ale fajn sú aj prvé loptové hry – hádzanie, gúľanie, kopanie, rovnako, ako veľa prechádzok – po vlastných. Rozhodne však sa vyhnúť dlhému pasívnemu sedeniu, aj tomu v kočíku.

Spánok je dôležitý, má byť dobrý a má byť investíciou – aj pre zdravie nášho dieťatka, čo v tomto prípade znamená: bez vankúša.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár