Pomocníci pri prerezávaní zúbkov

Manuela Kačurová 1

Čaká to každého malého človiečika. Niektorých skôr, iných neskôr, ale nevyhne sa tomu žiaden. Prerezávanie zúbkov.

Zvyčajne sa táto strastiplná cesta za kompletným dvadsať zúbkovým mliečnym chrupom začína okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca a končí okolo dva a pol až troch rokov. U niektorých detí to prebehne takmer nepozorovane, iné sú podráždené, plačlivé, odmietajú potravu, slintajú, niekedy zúbky sprevádza aj zvýšená teplota a hnačka.

Mamičky vždy hľadali cestu, ako dieťatku pomôcť. V minulosti medzi osvedčené recepty patrilo potieranie ďasienka citrónovou šťavou, vínom ba aj pálenkou, deťom sa dávala žuť chlebová kôrka či kožka zo slaninky. 

Po čom siahajú mamičky dnes? 

1: Hryzátko

Prvou pomocou býva často hryzátko. Obchody ich ponúkajú množstvo. Sú rôznych tvarov, farieb, materiálov. (Na trhu je dokonca  prírodné hryzátko z koreňa fialky.) Ich  hryzením si dieťatko masíruje ďasná, čo mu prináša úľavu od bolesti. Tie, ktoré sú naplnené tekutinou, po krátkom odložení v chladničke vďaka  chladivému efektu navyše zmiernia opuch. Nezanedbateľný je aj fakt, že hryzátko dieťa zaujme a tým odpúta jeho pozornosť od bolesti. 

2: Gély

Ďalších pomocníkov nájdete v lekárni.  Sú to špeciálne gély. Existuje viacero druhov,  ktoré sa líšia zložením, v princípe však fungujú  na báze znecitlivenia a upokojujúcich zložiek.  Natierajú sa na ďasno a okrem upokojenia  majú rovnako ako hryzátko tú výhodu, že masírovaním pri natieraní, sa zúbku uľahčuje jeho cesta „von“. 

3: Fytotrapia

Pomôcť od bolesti môže aj fytoterapia. Dezinfekčné a utišujúce účinky má šalviový odvar.  Upokojujúce účinky má aj odvar z Harmančeku pravého. Stačí namočiť kúsok gázy do odvaru a ňou potierať miesto, kde sa tlačí zúbok. V závislosti od veku dieťatka je možné podávať aj harmančekový čaj. Ten uvoľní organizmus a prispeje k pokojnejšej noci vášho dieťatka.

4: Jantárové náhrdelníky

V niektorých krajinách  má dlhú tradíciu nosenie jantárových náhrdelníkov a náramkov v čase rastu zúbkov. Jantáru, teda skamenenej živici je pripisovaný upokojujúci účinok. Liečivou zložkou je údajne kyselina jantárová, ktorá sa telesným teplom dieťatka uvoľňuje a pomáha prekonať bolesť. 

Vyskúšali sme všetko …

Moje deti vyskúšali všetky vyššie uvedené prostriedky. Hryzátko pomáhalo len pokiaľ dieťa bavilo si ho vkladať do úst, gél fungoval, ale vždy len nakrátko, rovnako aj odvar z byliniek.

Jantárový náhrdelník – synček  mal tendenciu ťahať si ho z krku, prípadne doň hrýzť, takže uňho jantár nedostal šancu.  

Hoci ani jeden zo spomenutých pomocníkov nefunguje ako čarovný prútik, je dobré že sú a že ich je viac. Môžte si vybrať.  A keďže synček je so svojimi siedmymi zúbkami stále na ceste za kompletným mliečnym chrupom, nie je vylúčené, že objavíme ďalších.

 

Čítali ste príspevok do  projektu „Dobrý článok“ 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. My sme skusali tiez kadeco – celkom dobre zaberal dentinox, aj muconasal, hryzatka ani jedno z mojich deti nemuseli, radsej zuzlali vsetko ostatne, co na hryzenie vobec nebolo urcene – hrebene, ovladace, hodinky, no hroza pre kazdu starostlivu matku, ale vzdy zabral nurofen, najma na noc, nech sa vyspia a ukludnil ich aj prsnik, pri kojeni a mojkani im bolo fajne

Pridaj komentár