Rizikové faktory SIDS

Mária Kopčíková 7

Za rizikové faktory syndrómu náhleho úmrtia dojčiat sa považuje viacero vecí – všetko v kontexte možných príčin vzniku tohto syndrómu. O príčinách SIDS sme písali v predchádzajúcom článku.

Čo zvyšuje riziko objavenia sa SIDS

Napriek tomu, že stále presne nevieme, prečo SIDS vzniká, ukazuje sa, že SIDS sa objaví častejšie vtedy, ak sa súbežne objavia tri faktory, a to:

  • Bazálna zraniteľnosť dojčaťa – nízka pôrodná hmotnosť, predčasne narodené dieťa,
  • Kritické obdobie vo vývine dojčaťa – 1. – 3. mesiac života,
  • Vonkajší stresor – napr. spanie na bruchu.

Rizikové faktory delíme na tie, ktoré sa objavia na strane matky a tie, ktoré nesie na svojej strane dieťa. Takto ich vo svoje práci uvádza Peter Ďurdík

Rizikové faktory zo strany matky

Rizikové faktory zo strany dieťaťa

Fajčenie

Nedostatočné okysličenie plodu v maternici

Alkoholový abusus (najmä v prvom trimestri)

Vnútromaternicová rastová retardácia plodu

Drogový abusus (hlavne opioidy)

Prematurita, nízka pôrodná hmotnosť

Nedostatočná prenatálna starostlivosť

Chlapčenské pohlavie (30-50% vyšší výskyt)

Nízky sociálno-ekonomický stav rodiny

Etnické rozdiely (vyšší výskyt v rómskej populácii a u černochov)

Nízky hygienický štandard domácnosti

Vek (najčastejšie v 2.-4. mesiaci života)

Nízke vzdelanie matky

Sezónnosť (najmä zimné mesiace)

Nízky vek matky

Pasívne fajčenie, deti kŕmené umelou výživou

Slobodná matka

Nedávno prekonaná ľahká infekcia horných dýchacích ciest (častejšie vírusová)

Krátky interval medzi dvomi tehotenstvami

Prehrievanie, poloha pri spaní na brušku

Mäkká podložka, vankúš pri spaní

Spanie v spoločnej posteli s rodičmi

Niektoré rizikové faktory SIDS rozmenené na drobné

Pronačná poloha v spánku – poloha na brušku

Z rôznych štúdií na tému SIDS sa poloha na brušku pre spánok ukazuje ako najrizikovejší faktor. Zo štúdií, ktoré boli robené, vyplýva, že v spánku na brušku dieťa spí dlhšie – má dlhšie non-REM fázy spánku a zároveň sa budí menej často. V tejto polohe bola tiež zaznamenaná zvýšená srdcová frekvencia a zvýšená teplota. Možné vysvetlenie je v spätnom vdychovaní vydychovaného vzduchu. Zistilo sa, že deti v polohe na brušku vdychujú až 3x viac CO2.

Pri spaní na mäkkom matraci môže dôjsť k tomu, že v okolí tváre sa postupne zvyšuje koncentrácia CO2 a dochádza tak ku hypoxii.

Spanie s rodičmi ako riziko pre SIDS

Veľa z rodičov, najmä dojčených detí, by sa v tomto bode rázne ohradilo a povedalo by, že spoločné spanie s dieťaťom považujú za výbornú prevenciu SIDS. Toto potvrdzujú aj viaceré práce na tému SIDS.

Ako riziko však rôzni autori vnímajú možné prehriate pri spoločnom spaní v rodičovskej posteli, ako aj zvýšenú možnosť spätného vdychovania CO2.

Pri tom odborníci upozorňujú na riziko prekrytia dieťaťa spoločnou prikrývkou rodičov. Teda ak majú rodičia jeden veľký paplón a dieťa by malo ležať uprostred, medzi rodičmi.

jedného výskumu robeného v Írsku, kde sa SIDS objaví v 0,7/1000 prípadov, vyplýva, že spoločné spanie v posteli s rodičmi sa objavilo u 49% zo sledovaných prípadov.

Prehriatie dieťaťa

K prehriatiu dieťatka môže dôjsť pri spoločnom spaní s rodičmi, ale aj pri samostatnom spaní v postieľke či kdekoľvek inde. Deti treba preto obliekať primerane, na spánok ich netreba extra babušiť a prikrývať perinami. Prevenciou proti prehriatiu sú detské spacie vaky. Zároveň dieťa, ktoré je v spacáčiku, si nemôže prekryť hlavu nejakým kusom látky z posteľnej bielizne a tiež sa v nejakej látke nemôže zamotať – čo by následne mohlo viesť k prehriatiu.

Pri tejto téme rôzni autori ešte upozorňujú na kvalitu materiálov, na ktorých dieťa spí. Ak sú príliš mäkké a dieťa s do nich môže ľahko zaboriť, či zamotať, zvyšuje to riziko vzniku SIDS.

Pasívne fajčenie a jeho význam pri SIDS

Jedna americká štúdia  potvrdila, že až 21% zo všetkých prípadov SIDS bolo spájaných s fajčením matky. Pasívne fajčenie ohrozuje dieťa nielen keď vdychuje dym z cigarety, ale ja pokiaľ matka fajčiarka dieťa dojčí. Koncentrácie cotinínu (látka, ktorá sa tvorí v ľudskom tele pri vdychovaní nikotínu) boli v moči dojčiat fajčiarok na takej istej úrovni ako u ich matiek. Dojčatá žijúce vo fajčiarskom prostredí majú až 3,5x vyššie riziko SIDS ako deti z nefajčiarskeho prostredia. Toto riziko stúpa s každou vyfajčenou cigaretou.

Podobne aj fajčenie matky počas tehotnosti – ak žena fajčí v tehotenstve u jej dieťaťa sa objavia negatívne zmeny na mozgovom kmeni.

Sezónnosť a SIDS 

Zvýšený výskyt SIDS v zimných mesiacoch bol dokázaný vo viacerých štúdiách. Predpokladá sa, že to súvisí so zvýšeným výskytom vírusových infekcii v tomto období, aj keď sa nepreukázal žiadny špecifický vírus, ktorý by mal priamy vzťah k SIDS.

Spracované s použitím: pediatriepropraxi.cz, jfmed.uniba.sk, medicinenet.com, patient.co.uk, kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. @Maria

    Studie Viery Scheibner (o spojitosti SIDS s ockovanim) su velmi dostupne a velmi zname. Staci trosicku pogooglit 🙂

  2. ok, ja len že očkovanie (aj vzhľadom napr. na soli hlinika, ktore vakciny obsahuju a ktore su neurotoxicke) mi príde rádovo rizikovejšie ako faktor: slobodná matka, to ma, musím povedať, fakt dostalo…

    1. Preco ts to dostalo? Slobodna matka je vyznamny sociologicky faktor- matka bez partnera ma menej podpory a vacsi napor.

      1. ani matka s partnerom nemusi mat zakonite lepsiu podporu a mensi napor… ale ok, ja som len podotkla, ze ked uz je rizikovym faktorom slobodna matka, kde je potom intoxikacia hlinikom z vakcin…

  3. Pretože jeho súvis so SIDS sa nijako významne nepotrvrdil, resp. som o tom nenašla vo väčšine štúdií (áno, určite som neprečítala všetky dostupné) takmer žiadnu zmienku.

Pridaj komentár