Novorodenec, dojča, batoľa, puberťák…

eva/redakcia 0

Je to už batoľa alebo ešte stále dojča, keď sa vo svojich dvoch rokoch dojčí? Často hľadám správny výraz. Čím je práve toto dieťa?

Ak sa potrebujete so mnou zorientovať v pojmoch a súvislostiach i vy, pozývam vás.

Vývin detí podľa veku
Shutterstock

Od novorodenca po pubertu

Detský vek sa delí na 5 období, z ktorých je každé iné.

Napríklad aj tým, že deti „nejako“ vyzerajú, „nejako“ sa zväčšujú, niečo už vedia a dokážu a prekonávajú „nejaké“ tie bežné choroby.

Predskokanom detského veku je prenatálne obdobie (280 + – 14 dní), čiže obdobie, ktoré dieťa strávi v maminom brušku.

Po narodení začína:

  • novorodenecké odbobie – od prestrihnutia pupočníka do 28. dňa života
  • dojčenské obdobie – do konca 1. roku
  • batolivé obdobie -od 1. do 3. roku
  • predškolské odbobie – od 3. do 6. roku
  • školské obdobie  – od 6. do 15. roku
Novorodenec
Shutterstock

Novorodenec (do 28 dňa)

Novorodenec po vyhupsnutí z maminho prenájmu toho má na robote veľa. Už v minúte „nula“ svojho života bábätko silno a hlasne zaplače. Asi minútu sa upokojuje a drží sa maminých pŕs. To je prvý kontakt novorodenca s mamou (ak je im to v pôrodnici dopriate).

»»»»» Prečítajte si aj: Minúta po minúte. Tako vyzerá prvá hodina života novorodenca.

Začína samostatne dýchať, papať, nechávať odkazy v plienkach a udržuje si vlastnú telesnú teplotu. Väčšiu paniku z týchto zadaní má nezrelý novorodenec, ktorý nie je ešte „úplne hotový,“ a narodil sa predčasne. Preto tie inkubátory a pod.

Nezrelé dieťa sa obyčajne rodí s hmotnosťou pod 2500 g, môže mať problémy s dýchaním, udržiavaním telesnej teploty, infekciou, žltačkou, príjmom potravy, prospievaním, neurologickým vývojom …

Ak sa novorodenec dožije 28 dní, matke vzniká nárok na plný príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý je vo výške takmer 830 eur.

Z novorodenca dojča
Shutterstock

Dojča

Dojčenské obdobie, napriek pomenovaniu, trvá od narodenia do konca 1. roku života, bez ohľadu na to, či sa dojčí týždeň, pol roka, alebo do zápisu do školy.

Toto obdobie je „najšialenejšie“ z celého nášho života.

Niekedy medzi 4. – 6. mesiacom dieťa zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť a okolo prvých narodenín má 2,5 – 3 násobok toho, čo pri narodení. Do pol roka zdvojnásobíme a do roka strojnásobíme svoju hmotnosť, a narastieme bežne až do 74 cm.

Ako rodičia často riešime, či naše dieťa spadá do tabuľky hmotnostných prírastkov, potom neskôr, či náhodou nie je príliš tučné, chudé, neviem aké.

Preto je celkom na mieste dobre si zvážiť, čo drobcovi dávame v tomto revolučnom období papať. Nikdy to nie je pre budúci život tak dôležité, ako teraz. 

Tak keby vám nebolo niečo jasné, stačí si kliknúť na tieto články o výžive detí, lebo sú naozaj užitočné. V krízových situáciách pri problémoch s mliečkom vám môžu „zachrániť život“ poradkyne v dojčení, nebojte sa ich kontaktovať.

Okrem papania má naše dojča ešte na robote vývoj psychiky. Vypracúvajú sa podmienené reflex, rýchlo sa vyvíja motorika, začína vývin reči. Prerezávajú sa mliečne zúbky, čo môže byť ťažká kapitola rastu.

No a choroby, ktorým sa  v dojčenskom období pravdepodobne nevyhneme:  najčastejšie zdravotné problémy v dojčenskom období sú infekcie dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, močových ciest a zápaly kože.

Veľmi častým problémom u dojčiat je reflux. Ale potrápiť vedia aj „obyčajné“ potničky a zapareniny.

Z dojčaťa batoľa
Shutterstock

Batoľa

Batolivé obdobie sa delí na tieto fázy:

  • mladšie batoľatá od 1 do 2 rokov,
  • staršie batoľatá od 2. po 3. rok.

Batoľatá oproti dojčatám už toľko v raste nešturmujú, idú na to pozvolnejšie. Dynamiku za to naberá rozvoj reči a zmyslových vnímaní. No a úporne riešime presviedčanie dieťaťa smerom od plienky k nočníku.

V tomto veku sa uzatvára veľká fontanela a doprerezávajú sa všetky mliečne zúbky.

Aj kategórie problémov, ktoré utekáme riešiť k doktorovi sú diametrálne odlišné od tých najbežnejších v prvom roku. Tým, že batoľa je už pohyblivé, ale niekedy veci nestihne vopred domyslieť (nemá zatiaľ skúsenosti), často riešime úrazy, otravy, oparenia a popáleniny.

Z tých bežnejších  sú to infekcie dýchacích ciest a  infekčné choroby.

Batoľa, škôlkar
Shutterstock

 

Predškolský vek

Trvá od troch sviečok na konečne čokoládovej torte do nástupu do školy. Mamy si začiatok tohto obdobia spájajú s návratom do práce po rodičovskej dovolenke. A deti začínajú chodiť do škôlky, ak majú pre ne miesto a tiež, ak im nástup do škôlky nepokazíme 🙂

Niektoré deti zvládajú nástup do predškolského zariadenia s úsmevom a dobrou náladou, iné si začiatok nového školského roka odplačú. Každé dieťa je iné, čo sa týka adaptácie na nové pomery.

V tomto veku žasneme nad tým, koho nám to hviezdy zoslali na výchovu. Prejavuje sa osobnosť dieťaťa, začíname tušiť, s kým, akou povahou máme do činenia. Občas sa pýtame, prečo je to s trojročnými viac na nervy ako s dvojročnými

Samozrejme, že telesný i duševný vývin stále pokračuje.

Niektorí rodičia od svojho dieťaťa chcú v tomto veku naozaj veľa, napr. aby vedelo rátať do 10, aby sa vydržalo hrať nejakú hru aspoň hodinu… Iní rodičia sú zase príliš ochraňujúci a od dieťaťa vlastne nechcú nič, resp mu to ani nedovolia, takže potom prichádzajú 3, ktoré sa nevedia samostatne najesť, či napiť z pohárika. V každom prípade, trojročné deti by už mali niečo vedieť

Výchova dáva zabrať, aj keď vždy môžeme skĺznuť k tomu, že si to dieťa „prinieslo zo škôlky.“

Starodávne príslovie „ohýbaj ma mamko“ je však na mieste. V desiatich rokoch je väčšinou neskoro vysvetľovať, že drobček nie je centrom vesmíru a nejaké to sociálne  vnímanie, ohľaduplnosť, ochota, zdieľnosť, zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a ich dopad by mali byť  súčasťou života. Ak ste nezačali s hranicami skôr, je na to čas teraz.

Školský vek, obdobie.
Shutterstock

Školský vek

Trvá od nástupu do školy (6 -7 rokov) do 15-tky. 

Toto obdobie sa tiež zvykne deliť na

  • mladší školský vek (do 12. rokov)
  • starší školský vek (do 15. rokov)

Kostra a svaly ďalej rastú, mliečny chrup sa kompletne vymení za trvalý (prečítajte si, kedy ktorý vypadne), zdokonaľuje sa nervový systém a psychika.

Tu sa nám začína dosť odlišovať tempo napredovania smerom k dospelosti u dievčat a chlapcov. Puberta nastupuje u dievčat skôr, nezriedka od 10 rokov. Je to obdobie urýchleného rastu a výrazných zmien nielen tela ale aj psyché. 

U dievčat sa objavuje prvá menštruácia, u chlapcov polúcia. Puberta trvá priemerne 2 roky.

Čo má spoločné dojča a puberťák?

Odborníkmi overená súvislosť hovorí, že puberta a dojčenské obdobie majú niečo spoločné. Sú to dve najzraniteľnejšie obdobia detského veku.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Trinedžeri. Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár