Plávanie bábätiek. Bezpečná záležitosť?

eva/ redakcia 7

Chodiť s bábätkom na „baby plávanie“ bolo pred  rokmi niečím výnimočným, ešte nedávno len módnou záležitosťou a dnes už akoby bežným programom mamičiek.

Kluby, centrá, hotely, bazény, kde sa dá s dieťatkom prísť a organizovane sa „popotápať“ vám google vyhodí určite v rádiuse, ktorý je na dostrel, aj keď bývate v Dolnej Maríkovej.

Na tému plávania s bábätkami som si prizvala aqua baby inštuktorku z Banskej Bystrice, s k remeslu prislúchajúcim priezviskom, Mgr. Katku Žabkovú.

Katka, ako ste sa vy dostali k tomuto „remeslu“? Môže za to vaše meno? 

Meno je len šťastná náhoda, ktorá ma usmernila vybudovať si centrum s týmto názvom. V skutočnosti som vyštudovala Lekársku fakultu v Bratislave odbor fyzioterapia a tam sa nasmerovala na detského pacienta.

Pracovala som s detičkami s rôznym druhom postihnutia a tam som pochopila, aká je dôležitá jednak správna prevencia a taktiež vhodná podporná liečba aj vo vodnom prostredí.

Po skončení vysokej školy som pracovala ako aqua baby inštruktorka v  jednom z najznámejších baby klubov v Bratislave. Po čase  som sa rozhodla vybudovať detský bazénik aj u nás v Banskej Bystrici.  

Prvá vec, ktorú zvykneme hodnotiť ako podstatnú, je voda. Aké kritériá by mala spĺňať voda, do ktorej vstupujem s bábätkami ? 

Priestory s bazénom pre baby plávanie musia spĺňať normu vyhlášky regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Taktiež je dôležitá aj samotná hygiena vody na kúpanie, ktorú chodia hygienici kontrolovať v pravidelných intervaloch. Bohužiaľ slovenská legislatíva nie je dostatočne pripravená na otázku plávania detí v slanej vode, keďže normy sú ešte staré a každá novinka sa legalizuje až časom. U susedov v Čechách je slaná voda pre baby plávanie už normálna záležitosť a málokde sa tam stretnete s plávaním v bežne chlórom upravenej vode.

V našom klube máme  bazén so slanou vodou. Pridávame do nej soľ z jadranského mora, ktorej koncentrácia je o trošičku nižšia ako ľudská slza, preto deti neštípu očká. Slaná voda v bazéne priaznivo pôsobí na citlivú detskú pokožku a dýchacie cesty,a preto baby plávanie v takto upravenej vode môžu navštevovať aj detičky s problémovou pokožkou.

Dá sa pri zábave typu baby-plávanie  niečo pokaziť?

Pri „plávaní a potápaní“ detí je nutné rešpektovať základné princípy, ktoré vyplývajú z neurologických a psychomotorických vzorcov dieťaťa, ktoré sú uložené v mozgu. Dieťa sa vyvíja podľa naprogramovaných tzv. pamäťových stôp (engramov), ktoré tvoria základ pre vytvorenie správneho motorického prejavu (napr. posadenie sa, pretáčanie dieťaťa a pod.)

Nesprávnou, neodbornou manipuláciou dieťaťa a nevedomosťou motorických vzorcov sa môže narušiť správny motorický stereotyp daného motorického stupňa (dieťa  vykoná pohybový prvok ale nesprávnym prevedením a fixuje si to až do dospelosti, môže byť ohrozený skoliózami a rôznymi deviáciami motoriky). 

Vyskúšali sme si baby plávanie v akvaparku. Naša skupina mala 7 detičiek v rozpätí veku 6 mesiacov až 2 roky. Mala som pocit, že menšie bábätká reagovali na potápanie lepšie, ako batoľatá. 

Pri potápaní detí na tzv. signál a „šup“ si treba uvedomiť, že myelinizácia („dozrievanie“) určitých nervových dráh sa deje max. do 1 roka dieťaťa, kedy je tento postup potápania možný. Od jedného roku dieťa na signálne potápanie nereaguje, alebo len veľmi obmedzene, preto sa postup potápania u detí nad jeden rok učí „iným spôsobom“.

Jednou z najdôležitejších vecí pri výbere kurzu je teda profesionálne vedenie…

Kvalitné a odborné vedenie kurzov plávania dojčiat a batoliat zabezpečí vhodné ponúkanie pohybových stimulov v rámci výuky, čo má za následok správne ovplyvnenie motorických programov a vzorcov tak ako je to dané a naprogramované v zrejúcom CNS dieťaťa.

Bohužiaľ nesprávne a neodborné vedenie kurzov plávania detí, s nevhodnou manipuláciou, najmä do obdobia ich najbúrlivejšieo vývoja, môže mať za následok zbytočné poškodzovanie ich psychomotorického vývoja.

Preto opakovaný nesprávny pohybový program, môže narušiť správnu koordináciu (postupné zapájanie) svalov do pohybu čo vedie k určitým neskorším problémom (skoliózy, nesprávne držanie tela, bolesti chrbta…), ktoré sa odzrkadlia či už v detstve, alebo v dospelosti.

Ako rodič zistí, že  plávanie vedú naozaj odborníci?

Je na to viac možností. Informujte sa na vzdelanie, aké majú vaše inštruktorky. Bohužial, oficiálne stačí pre baby plávanie absolvovať jednoducho kurz inštruktora plávania, ktorého náplňou nie je podrobná analýza neurologických vzorcov a ontogenézy dieťaťa.

Dobrý inštruktor by mal mať zvládnutú aj túto oblasť, keďže sa jedná o dieťa a nie dospelú osobu, ktorá už  má vývin  za sebou. Vhodná kombinácia je fyzioterapeut a samozrejme s kurzom inštruktora plávania.

Rodič by si mal všímať vysvetlovanie inštruktora – kvôli čomu sa robí daný manupulačný hmat, prečo robíme taký alebo onaký úchop, kvôli čomu plávame na doskách a pod. Tiež je dôležitá otázka potápania a veku dieťaťa. 

Veľa príjemného času so žabkami 🙂

Za rozhovor ďakujem Mgr. Katke Žabkovej, z  www.babyclubzabka.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

    1. Pozerám, že link nie je vidno. Je to článok „Ponárať či neponárať“ z Mama a ja, marec 2011. Skúsim to vložiť bez http vpredu…
      drive.google.com/file/d/0B0z8fhjiqfdhSG5sT2xvbmNlUVE/view

  1. za tú kvalitu ktorú tam inštruktorky odvádzaju je tych 40 pod cenou.(cisto z hladiska výkon – cena).

    Pekné priestory, čisté a hlavne samostané sprchy aj z dietatkom pred plávaním.

    Personál sa postara o vaše detičky ked sa potrebujete po plavaní obliect.

    Dalej ziadni dôchodcovia či iná verejnosť a to je velmi velké plus pretoze rozne kluby si z verejneho bazena prenajmu par hodín a tvaria sa ze strasne plavaju a do takeho bazena by som moje dieta určite nedala.

     

    a v neposlednom rade baby bar s rôznymi čerstvými priamo pred vami namiešanými mňam nápojmi, či skvelou kávou si spríjemníte pobyt v babyclube.

  2. skoda ze tie baby plavania su take strasne drahe, ja by som s malou velmi chcela chodit, ale asi by nas to v tejto situacii polozilo…

Pridaj komentár