ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

01.03.2004verzia pre tlač


Banskoštiavnickej pôrodnici odobrali licenciu

Autor: SITA

BANSKÁ BYSTRICA 1. marca (SITA) - Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v pondelok rozhodol o odobratí licencie gynekologicko-pôrodníckemu oddeleniu Mestskej nemocnice v Banskej Štiavnici. Rozhodol sa tak na základe výsledkov kontroly a podkladov z odboru zdravotníctva Úradu BBSK. Zrušenie licencie má nadobudnúť účinnosť 8. marca, pacientky sa dovtedy musia presunúť do iných nemocníc. BBSK zároveň rozhodol o pokute 100 tis. Sk pre nemocnicu.

Hlavným dôvodom na odobratie licencie bolo nezabezpečenie nepretržitej starostlivosti pediatra o novorodencov. "Konzultoval som to s mnohými lekármi, a ani v jednom prípade neexistoval názor, že by sme licenciu mali ponechať. Boli aj extrémne názory zobrať licenciu celej nemocnici, ale od toho som upustil s ohľadom na Štiavničanov a pacientov,“ povedal Marčok. Dodal, že podľa odborníkov pre neprítomnosť pediatra na oddelení hrozilo, že môže zomrieť rodička alebo dieťa. Ak nemocnica požiada o vydanie novej licencie, bude BBSK požadovať stanovisko lekárskej komory podložené stanoviskami krajských a hlavných odborníkov pre gynekológiu a pediatriu.

Riaditeľ banskoštiavnickej nemocnice Martin Mačaj pre agentúru SITA uviedol, že rozhodnutie BBSK ho prekvapilo a nemocnica s právnikom prekonzultuje možnosť odvolať sa. "Nepočítali sme s tým, urobili sme všetko pre to, aby nám licencia odobratá nebola. Doložili sme odstránenie všetkých vytýkaných nedostatkov,“ povedal Mačaj. Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Marián Špila sa v pondelok po dohode s vedením nemocnice vzdal svojej funkcie a prešiel na ambulanciu. "Bola to jedna z podmienok Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na obnovenie zmluvy s nemocnicou. K 1. marcu nám totiž pôvodnú zrušila,“ vysvetlil Mačaj. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Banskej Štiavnici má kapacitu 15 postelí, v súčasnosti je podľa riaditeľa naplnená.

Kontrola Úradu BBSK v Mestskej nemocnici Banská Štiavnica okrem nedostatkov v pôrodnici zistila, že nemocnica poskytovala starostlivosť na dennom kožnom stacionári, na čo nemala povolenie. Nemala uzavretú zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu pri výkone povolania, čo bola jedna z podmienok licencie. Na jednotlivých ambulanciách sa nedodržiavali úväzky uvedené v licencii. "V prevažnej väčšine ambulancií bol úväzok umelo znížený, niekde až o polovicu,“ uviedol vedúci odboru zdravotníctva Úradu BBSK Richard Rišňovský.

BBSK vykonal v banskoštiavnickej nemocnici kontrolu na základe výsledkov kontroly Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá okrem chýb v zdravotnej starostlivosti o novorodencov odhalila aj nelegálne vykazovanie neuskutočnených hospitalizácií na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. VšZP podala na nemocnicu trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu.

Zdroj: SITA

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia