ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

20.11.2006verzia pre tlač


Šikanovanie začína v škôlke

Autor: Katie

Sikan

Skúsenosť

Zakaždým, keď rozprávam tento príbeh, zdvihne sa mi adrenalín. Moja neter Katka, ktorá má teraz už dvanásť rokov, bývala tou najmilšou škôlkarkou. Veľmi sa tešila na prvý ročník základnej školy, avšak po týždni si moja sestra všimla, že jej radosť akosi vyprchala. Z ničoho nič sa Katka s mamou pohádala kvôli tomu, čo jej chcela prichystať na desiatu. Odmietala všetko okrem chleba a mlieka. Žiadne ovocie, koláč, čokoládu či malinovku. Keďže mama hneď vytušila, že niečo nie je v poriadku, rozhodla sa s Katkou porozprávať. Po rozhovore jej bolo všetko jasné. Nakoniec zistila, že jedna z jej spolužiačok jej každý deň zje polovicu desiaty.

Moju sestru to naozaj nahnevalo a rozhodla sa, že sa porozpráva s pani učiteľkou. Na veľké prekvapenie jej učiteľka povedala, že by sa Katka mala naučiť podeliť so svojimi vecami. Dokonca zašla až tak ďaleko, že jej navrhla, aby chystala každý deň dve desiaty....

Ako to vyriešiť

Hoci tento príklad nerieši problém šikanovania, je zjavné, že sa môže vyskytnúť už v prvých ročníkoch základnej školy, či dokonca v škôlke. Deti sa môžu sťažovať na kopance od kamarátov alebo nadávky. Najčastejšou formou šikanovania totiž nie je fyzické napádanie, ale používanie rôznych posmešných nadávok.

Ak sa vám stane, že sa vám dieťa sťažuje na kamarátov v škole, mali by ste ho pozorne vypočuť. Poraďte dieťaťu, aby vždy, keď cíti, že mu ide niekto ublížiť, vyhľadalo dospelého a od útočníkov /či už útočia fyzicky alebo slovne/ odišlo.

Neobviňujte vaše dieťa za šikanovanie. Je jeho obeťou. Keď už sa vám zdôverilo, nie je na mieste ho kritizovať za vzniknutú situáciu alebo za jej nezvládanie. Uvedomte si, že pre šikanované dieťa je domov útočiskom. Dieťa by malo mať dôveru, že vás môže o všetkom informovať.

Čo najčastejšie mu hovorte, že ho ľúbite. Vyzdvihujte jeho kladné stránky a silné miesta. Ľahšie sa mu bude začleňovať do kolektívu a zníži sa tak riziko šikanovania. Tiež ho nezabudnite podporiť v jeho snahe nájsť si nových kamarátov.

Hoci uvedené rady komplexne problém šikanovania neriešia, pomôžu vám otvoriť dušu dieťaťa a môžete mu tak pomôcť. Ak sa situácia nezlepšuje, je dobré pohovoriť si s učiteľkou alebo riaditeľom školy.

Foto: www.mirocacik.sk

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia