18.01.2011verzia pre tlač


Zápis dieťaťa do MŠ

Autor: MikSa/redakcia

Kto, kedy a ako sa môže zapísať?

Dieťa sa do MŠ prijíma k začiatku školského roka od 15. februára do 15.marca alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita materskej školy.

Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov, výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov pokiaľ to umožní kapacita materskej školy.

Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty a šiesty rok veku a  ktorému bol odložený začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky alebo mu bolo dodatočne odložené plnenie povinnej školskej dochádzky. Prednostne sa prijímajú aj súrodenci už prijatých detí v materskej škole.

Rodič podáva žiadosť na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie vedeniu materskej školy. Formulár do materskej školy rodič obdrží u riaditeľa, zástupkyni MŠ. Po jeho vyplnení rodič k nej prikladá lekárske potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, interný dotazník, preukaz poistenca a predloží ho riaditeľovi, zástupkyni školy.

Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do MŠ k začiatku školského roku dostane rodič najneskôr do 15. apríla príslušného kalendárneho roku. V prípade prijímania v priebehu školského roku do 30 dní od odo dňa podania žiadosti.

Čo treba na zápis a ako prebieha?

- Rodič prinesie vyplnenú prihlášku. Tú mu vydá materská škola alebo si ju stiahne z jej webovej stránky.

- Pri zápise odovzdá aj potvrdenie od lekára o zdravotnom stave dieťaťa.

- Zápisy sa konajú v každej MŠ viac dní podľa nimi stanoveného termínu.

- Na zápis by mal prísť rodič aj s dieťaťom, aby sa zoznámilo s prostredím. Môžu si spoločne pozrieť priestory.

- Zápis má podobu rozhovoru, pri ktorom sa riaditeľka zoznamuje s dieťaťom a rodič môže klásť otázky.

Ako dostať dieťa do škôlky?

Všetci vieme, že dnes je väčšina MŠ v mestách preplnená a praská vo švíkoch. Sponzorské dary (či úplatky?), aby MŠ prijala dieťa, nie sú dnes ničím nezvyčajným. Pokiaľ ste doma na MD s druhým dieťaťom alebo Vaše dieťa do začiatku školského roka nedovŕši tri roky a ak nemáte trvalý pobyt v mieste škôlky, sú šance na prijatie Vášho dieťaťa mizivé. A bude to ešte ťažšie, lebo v roku 2011 skončia prechodné výnimky, kedy mali MŠ povolené väčšie počty detí v triedach. Škôlky samozrejme kladú nároky aj na deti, ktoré by mali byť v čase nástupu do škôlky „odplienkované“ a samostatné v jedle i v obliekaní.

Počty zo zákona

Podľa zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) platného od 1. januára 2009 v §3 Princípy výchovy a vzdelávania sa okrem iného píše:

Materská škola sa zriaďuje spravidla pri počte desať detí.

Najvyšší počet detí v triede materskej školy je:

a) 20 v triede pre troj- až štvorročné deti,

b) 21 v triede pre štvor- až päťročné deti,

c) 22 v triede pre päť- až šesťročné deti,

d) 21 v triede pre troj- až šesťročné deti.

Ak sa do triedy zaradí dieťa mladšie ako tri roky, zníži sa najvyšší počet detí o jedno dieťa. V odôvodnených prípadoch môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa a Štátnej školskej inšpekcie prekročiť počet detí v triede podľa odseku 10 najviac o tri deti.

foto:sxc.hu

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

adel napísané 16.07.2012 10:40 answer email

Prosím Vás poradí mi niekto keď chcem malú prihlásiť do škôlky, či v dannom meste musím mať aj trvalé bydlisko alebo mi stačí prechodné. ďakujem

Lucia napísané 09.03.2012 08:48 answer email

Malá mi chodí do jasličiek od septembra 2011 a dali sme si prihlášku do školky v Petržalke. bolo nám povedané, že voľných miest od sept. budú mať 15 a predpokladajú do 100 prihlášok. Kto rozhoduje pri takom počte o prijatí či neprijatí, keď je celá Petržalka zahataná detmi? rozhodujú o tom len riaditeľky škôlok alebo niekto iný?

A tiež sa chcem spýtať, či sa dá podať viac prihlášok ako na jednu škôlku.

lenka1 napísané 01.03.2012 14:50 answer email

vie mi niekto povedať, či môžem dať prihlášku aj do viacerých škôlok? (ako keď sa človek hlási na vysokú - dám zo tri prihlášky a niekde sa už len voľné miesto hádam nájde). alebo sa môže podať iba do jednej, a potom tŕpnuť či dieťa vezmú alebo nie

Anna napísané 17.03.2010 09:16 answer email

Vážené mamičky,nikto si nevymýšľa kritéria lebo v rámci zákona 245/2008 je uvedené v podmienkach prijatia detí aj to ,že riaditeľka MŠ si stanoví sama kritéria na svoje podmienky.Nakoľko je teraz väčší záujem o MŠ ako sú kapacity , tak je samozrejmé že riad.si musí dať také kritérium ktoré určuje aj zamestnanosť oboch rodičov.Budte sebakritickí a uznajte,že keby ste boli vy zamestnaní a zobrala by riad.dieťa matke ktorá je na MD ako by ste v tom prípade reagovali?

gabriela napísané 18.02.2010 13:03 answer email

ahojte.neviete mi niekto pordit?

akurat mam v ruke prihlášku pre malého do školky a je tam kolonka ,,závazný nástup dieťaťa do MŠ"no ja neviem, čo tam uviesť maly bude mať v septembri len2 roky a 9 mes. a ja ho chcem dat do skolky, ale bojim sa ze si nenajdem prácu a zoberú mi rodič.príspevok.a nahodou tam nebude chcieť byť a mna porazí... ale ked je tam ze závazny....??? Sad

monika napísané 20.01.2011 09:03 answer email

vobec nic sa nestane ak by si potom dieta zo skolky odhlasila,maju na cakacke este veeela deti.vobec sa tym netrap zwinker

ludmila223 napísané 18.02.2010 10:05 answer email

Náš drobec mal v januári 3 roky. Na zápis do škôlky sme boli aj vlani, no samozrejme, že ho kvôli veku neprijali. Tento rok sme robili všetko pre to, aby to už vyšlo:

 

1. v septembri bude mať 3 roky a 8 mesiacov zwinker

 

2. boli sme sa pýtať, kedy prebehne zápis, lebo u nás v Hlohovci rozhoduje okrem iného aj to, kto bol skôr zapísaný. A tak v pondelok ráno bol starký poučený a vyslaný do škôlky (pretože býva vedľa škôlky) a zapísal svojho vnúčika hneď do prvej kolonky

 

3. odovzdali sme lekárkou potvrdenú prihlášku

 

4. pýtali sa na zamestnanie rodičov - uviedli sme. A hoci som na predĺženej rodičovskej dovolenke a nedostávam absolútne nič, čiže nás živí len tatino Cry (neviem ako to to zmáknem, lebo ma čaká ešte zacvakať školné na výške- posledné zwinker v máji sa stanem Mgr Cool ) No ale napísala som si aj ja zamestnávatela - môjho otca firmu, len kôli tomu, aby ho zobrali do škôlky

monika napísané 20.01.2011 09:05 answer email

no nechcem strasit,ale v nasej skolke,ak by sa prislo na to,ze sa na prihlasku uviedli nepravdive informacie(zamestnanie,ak to nieje pravda...,su tam male pismenka,podla ktorych potom moze riaditelka dieta vylucit na zakla de toho a prijat dalsie dieta "pod ciarou "

Lenka napísané 17.02.2010 14:34 answer email

No niektoré škôlky majú aj iné požiadavky.. V Pezinku sa bude konať zápis niekedy v marci a žiadajú ako ďalšie kritérium prečo prijať vaše dieťa do škôlky aj potvrdenie od zamestnávateľa že ste obaja zamestnaný. ,,odporúča sa predložiť potvrdenie od zamestnávateľa"

No nieje to svinstvo? Nedávno v telke dávali že by škôlky nemali pýtať vôbec takéto potvrdenie.. a vidíte to. Veď každé každé dieťa má právo sa vzdelávať medzi svojimi rovesníkmi. To ju mám akože až v 5 rokoch dať do škôlky keď som teraz na materskej? Evil

MikSa napísané 17.02.2010 23:13 answer email

Zial, je to tak. Pyta sa aj potvrdenie od zamestnavatela rodicov, co je v tomto pripade diskriminacne, tak ako aj dalsie ine obmedzenia... Samozrejme mate pravo dat dieta od 3 rokov do skolky, ale skolky naberaju deti "odzadu", najprv tie s odlozenou sk. dochadzkou a najstarsie deti 6-5 rocne, potom 4-rocne, 3-rocne a nakoniec ak "nahodou" ostane nejake volne miesto, tak aj mladsie....Zial, kapacita statnych skolok je mensia ako pocet deti, ktore sa do skolok hlasia a tak sa vymyslaju dalsie kriteria ne/prijatia.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia