ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk ephoto.sk Dnes24.sk

03.03.2008verzia pre tlač


Zapisujeme dieťa do škôlky

Autor: redakcia (mk)

Pred nástupom dieťaťa do predškolskej výchovy je potrebné dieťa do vybraného zariadenia zapísať. Dieťa môže do materskej školy prihlásiť rodič, resp. zákonný zástupca.

 

Ako dieťa zapísať?

K zápisu je potrebné vyplniť tlačivo, ktoré má každá škôlka vlastné a priložiť k nemu potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa. To vystavuje na požiadanie rodiča za poplatok detský lekár, ktorý má dieťa v evidencii.

 

Kde môžete prihlásiť svoje dieťa do materskej školy?

Dieťa môžete prihlásiť do materskej školy u riaditeľa zariadenia. Miesto a čas podania prihlášky zverejní riaditeľ na budove predškolského zariadenia alebo iným obvyklým spôsobom najneskôr do 15. februára.

Dieťa môže navštevovať škôlku podľa výberu rodiča, avšak na umiestnenie dieťaťa do zariadenia predškolskej výchovy neexistuje nárok zo zákona. Je preto dobré začať sa zaujímať o materské školy v okolí už s dostatočným predstihom.

Nezanedbateľná je tu otázka poplatkov. Tieto môžu byť veľmi odlišné od jedného zariadenia k druhému a závisia od rozhodnutia zriaďovateľa. Je potrebné sa na ne opýtať priamo v škôlke. Okolo 1000 Sk mesačne vás vyjde starostlivosť o vaše dieťa aj so stravou v mestskej či obecnej škôlke. Orientačné sumy pre súkromné zariadenia sa pohybujú od 3.000 do 20.000 Sk za mesiac (niektoré dokonca aj viac).

Pred prihlásením dieťaťa do materskej školy si zistite aj to, aké doplnkové aktivity ponúkajú. Môže to byť výučba cudzích jazykov, športové aktivity (lyžiarsky či plavecky výcvik), hudobná a tanečná náuka. Plusom je, keď škola pre deti organizuje rôzne výlety, navštevuje detské predstavenia alebo s deťmi pripravuje príležitostné programy pre rodičov. Tieto aktivity môžu byť v cene alebo za ďalší poplatok.

Pri návšteve si všímajte ako sa správa riaditeľ školy a pracovníci, nielen k Vám, ale ja k deťom v materskej škole. Opýtajte sa na maximálny počet deti v triede, stravovanie v škôlke, na odpočinok , denný program a prevádzkový čas zariadenia (niektoré škôlky sú otvorene do 16.30, iné až do 19.00, čo môže byt pre Vás vzhľadom na vaše zamestnanie dosť podstatná informácia.

 

Kedy prihlásiť dieťa do materskej školy?

Štandardne sa deti prihlasujú do škôlok v marci pred začatím školského roku, kedy má dieťa do nej nastúpiť. Môžete však prihlášku podať aj oveľa skôr. Aktuálne je to v zariadeniach, o ktoré je zvýšený záujem a kde sa prijíma len málo detí. Pri vyššom počte prihlásených detí, ako je možné prijať, riaditeľ prednostne prijíma všetky deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti, ktoré dovŕšili päť rokov veku (predškoláci). Materská škola môže mať vlastné podmienky na prijímanie detí, v závislosti od jej zamerania a rozhodnutia zriaďovateľa. V niektorých škôlkach prijímajú deti aj v priebehu celého roka, je preto potrebné sa informovať u riaditeľa na podmienky prihlásenia.

 

Čo v prípade, že má dieťa špeciálne potreby na starostlivosť?

Do špeciálnej triedy materskej školy alebo do špeciálnej materskej školy sa zaraďujú a preraďujú deti, ktoré vzhľadom na ich zdravotné postihnutie nemožno vychovávať spolu so zdravými deťmi. O zaradení alebo preradení dieťaťa do špeciálnej triedy materskej školy alebo do špeciálnej materskej školy rozhoduje riaditeľ predškolského zariadenia, do ktorého má byť dieťa zaradené alebo preradené, po prerokovaní s rodičom dieťaťa na základe vyjadrenia špeciálneho pedagóga, psychológa a praktického lekára pre deti a dorast. Na zaradenie dieťaťa do špeciálnej materskej školy pri zdravotníckom zariadení je potrebný súhlas rodiča a ošetrujúceho lekára. Rozsah výchovnej činnosti určí riaditeľ po dohode s ošetrujúcim lekárom.

 

Dobré rady

Ak vaše dieťa začne navštevovať predškolské zariadenie (jasle, škôlku), ktorého zriaďovateľom je obec, či mesto (teda dotované zariadenia), strácate nárok na rodičovský príspevok , ktorý máte nárok poberať do troch rokov veku dieťaťa. O rodičovský príspevok neprídete len v prípade, ak si vyberiete zariadenie súkromné.

 

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia