inzercia

27.09.2013verzia pre tlač


Gaštankovia

Autor: Dagmar Mozolová

Aj vy ste v detstve zbierali gaštany a robili ste z nich tie najrôznejšie figúrky? Ponúkame vám niekoľko tipov, čo všetko sa z nich dá vytvoriť. Od gaštanovej ZOO s gaštanovými zvieratkami po príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.

Gaštany a detstvo

foto: isifa

 

K jeseni a detstvu neodmysliteľne patria gaštany. Aspoň k tej mojej. Veľmi rada som gaštany zbierala. Potom sme doma robili z gaštanov rôzne figúrky. Každý rok sa to opakovalo a zbieranie gaštanov a potom výroba figúrok sa stala akýmsi rodinným jesenným rituálom. Nedávno som bola s deťmi v Sade Janka Kráľa a potešili sa, keď zbadali gaštany v tráve. Zbierali sme ich asi hodinu, veľmi ich to bavilo. Každý si našiel svoje miesto, kam si ich odkladal ako maličké poklady.

Gaštan. Vedeli ste, že?...

Pagaštan konský má svoju domovinu v južnej Európe. Je to obľúbený parkový strom. Kvety sú potravou pre včely, drevo sa používa v rezbárstve. Plody pagaštanu konského obsahujú veľa trieslovín a iných látok, pre ktoré chutia zvieratám. Z jeho plodov sa v minulosti vyrábala náhradka kávy, využívali sa namiesto chmeľu pri výrobe piva, dokonca sa z nich mlela múka a pridávala sa do obilninovej múky. Dá sa z nich vyrobiť lepidlo pre potreby knihárov a na tapety. Kôra pagaštanu sa využíva v ľudovom liečiteľstve a vo farmaceutickom priemysle. Výťažky z kvetov a plodov sa napríklad používajú pri liečení reumy či kŕčových žíl.

_banners
foto: isifa

Gaštan ako hravá zábava!

Deti budú brať tvorenie figúrok z gaštanov ako hru. Vy však viete, že aj takýmto spôsobom podporujete cibrenie jemnej motoriky a kreativitu dieťaťa. Výhody pobytu na čerstvom vzduchu pri zbieraní gaštanov zrejme netreba zdôrazňovať.

Čo budeme potrebovať?

Na rôzne výrobky z našich gaštanov budeme potrebovať: zápalky alebo špáradlá, lepidlo, ceruzky, ihlicu, klinec, kladivo, nožničky, papier, lepenku, vlnu, rôzne materiály z prírody (listy, žalude, konáriky, mach...), nite(silón), drôt, veľkú dávku fantázie.

Vytvorme si gaštanové ZOO

Z gaštanov môžeme vytvoriť tie najrôznejšie zvieratká, s ktorými sa potom môžeme hrať, napr. hady, žirafy, prasiatka, mačky, vtáky, kone, postavy ľudí.

Jeleň:

Z gaštanov alebo žaluďov vytvoríme jeleňa. Do väčšieho zapichneme štyri nožičky – zápalky – tak vznikne bruško, to potom spojíme šikmo pomocou prepolenej zápalky s hlavou jeleňa (menší gaštan alebo žaluď), do ktorej sme už predtým upevnili parohy (dve zápalky alebo konáriky).

Ježko

Vyberieme najväčší gaštan, vyvŕtame veľa dierok do „chrbta“ ježka, vytvoríme a nalepíme ježkovi nos z vlny, centrofixkou namaľujeme oči. Deťom dáme zápalky (tie je najlepšie nalámať na polovičky, resp. tretiny) a môžu ich nastrkať do každej dierky na chrbte.

Gaštanový kôň

Telo koňa (veľký gaštan) a hlavu (menší) spojíme skrátenou zápalkou. Ako nohy nám poslúžia zápalky (najlepšie je skrátiť ich na polovicu, aby bol gaštanový koník stabilnejší). Niekoľko pramienkov vlny prilepíme na hlavu koňa ako hrivu. Domaľujeme oči, nozdry. Môžeme prilepiť aj uši z papiera.

Had

Gaštany navlečieme jeden za druhým na niť (silón), ukončíme. Samozrejme, musia byť najprv prevŕtané. Môžeme domaľovať oči a na hlavu prilepiť niekoľko pramienkov vlny.

Húsenica

Jeden väčší gaštan bude stredom húsenice, dopredu a dozadu pripájame na doraz ostatné gaštany pomocou zápaliek (najlepšie aj lepidla), aby sa húsenica nevlnila ako had, ale aby bola stabilná a pevná a nebolo vidieť spoje. Môžeme použiť aj drôt.

Macko

Ako bruško poslúži veľký gaštan, ten spojíme s dvoma ploskejšími - stabilnými gaštanmi (nohami) pomocou zápaliek. Hlavu- menší gaštan spojíme s bruškom pomocou skrátenej zápalky. Prilepíme dve uši, ktoré sme vystrihli z papiera (lepenky) a namaľovali. Domaľujeme tvár a na bruško prilepíme dve guličky z vaty – budú slúžiť ako labky.

TIP: Pre súrodencov môžeme vymyslieť hru: kto bude rýchlejší, kto to urobí lepšie (nezabudne ani na jednu dierku), všetky deti odmeníme.

 

Jesenná dekorácia

Do plytkej misky poukladáme

  • listy,
  • gaštany,
  • šípky,
  • žalude (resp. iný materiál – podľa chuti)

a vytvoríme si príjemnú jesennú dekoráciu.

Foto: autorka a www.kinder-web-esslingen.de 

Gaštanová krajinka

Pomaľujte s deťmi pestrými farbami kus tvrdého papiera. Potom vytvorte z gaštanov, príp. iného materiálu (napr. žalude) rôzne figúrky. Na papier prilepte pestrofarebné jesenné lístie (prípadne iné rôzne dary jesene, ktoré ste si na prechádzke nazbierali). Potom rozostavte figúrky a jesennému zátišiu nájdite v byte vhodné miesto.

foto: isifa

 

Girlanda z gaštanov

Najprv musíme do gaštanov urobiť dierky – napríklad okrúhlou ihlicou na štrikovanie, prípadne nám ich môže tenkým vrtákom prevŕtať šikovný tatko. A potom s deťmi navliekame gaštany na niť, môžeme použiť aj drôt. Reťaz z gaštanov si môžeme zavesiť v izbe ako jesennú dekoráciu.

TIP: Reťaz nemusí byť len z gaštanov, ale aj jesenných listov a žaluďov, šípok, šišiek. Použiť môžeme aj pestrofarebné koráliky, vysušené kolieska pomarančov, klinčeky a pod., tak bude girlanda pestrofarebnejšia a krajšia.

Gaštany pre zvieratká

Odložme si gaštany na zimu. Môžeme ich potom zaniesť do ZOO pre zvieratká alebo počas prechádzky zimnou zasneženou prírodou vložiť do krmelcov.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

kiko napísané 18.01.2014 14:45 answer email

Váš komentár Mr. Green likeeeeeeeeeeeeee

Misa napísané 27.09.2013 07:39 answer email

Milujem gastany aj gastankov!

smile

jana napísané 24.09.2013 07:40 answer email

jáj, zasa gastanýýýýý, uz sa na ne tesíme

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia