Hry vo vode

Mgr. Dana Jančíková 0

Aby naše dovolenkové kúpanie nebolo len bezcieľne čvachtanie sa vo vode, prinášame vám pre inšpiráciu niekoľko nápadov pre hry vo vode s detičkami.

Ich výber závisí od veku a schopností dieťaťa, pričom vždy citlivo berieme do úvahy jeho náladu a potreby. Dôležité je dieťa vhodne motivovať, byť s ním v stálom kontakte a hlavne do ničoho ho nenútiť.

Shutterstock

Tieto hry sú využívané pri získavaní základných plaveckých zručností dojčiat, batoliat a sú vhodné po psychomotorickej i zdravotnej stránke.

Vhodné od 4.mesiaca

Pláchanie prádla – Dieťa je uchopené za hrudník tvárou k nám, pričom s ním pohybujeme na brušku smerom k sebe a na chrbátiku smerom od seba. Tempo môžeme zrýchľovať a obmieňať strany.

Had – Dieťa držíme pod pazuchami, je v polohe na brušku. Ťaháme ho za sebou, pričom ho mierne vytáčame striedavo do strán.

Zvony – Dieťa uchopené za hrudník je vo zvislej polohe, striedavo ho nakláňame na obidve strany a zanárame až po ústa so slovami Bim- Bam.

Od 6. mesiaca

Kolotoč – Dieťa držíme pod pazuchou bokom k nám v polohe na brušku. Otáčame sa okolo vlastnej osi, dieťa vedieme po hladine ponorené po ústa, neskôr po nos, oči a postupne u detí schopných zanorenia aj hlbšie.

Barany buc – Dieťa uchopíme do polohy na bruško tvárou k nám. Naša tvár je nad hladinou vody v úrovni dieťaťa. Vystretím rúk ho odďaľujeme a približujeme, pričom cúvame dozadu so slovami „barany- barany buc“.

Hopsanie – Dieťa držíme za hrudník tvárou k nám, krátko ho nadvihujeme a recitujeme riekanky.

Vyhadzovanie do výšky – Dieťa dvíhame nad hladinu stále vyššie a rýchlejšie- „vyletela raketa“. Po dopadaní sa môže ponoriť do hĺbky.

hry vo vode
Shutterstock

 

Od 9.mesiaca

Prší – Dieťa sedí na schodíku, spoločne špliechame vodu, spievame „prší, prší“

Od 10.mesiaca

Spinkanie – Dieťa leží v polohe na chrbátiku, hlavičku má na plávacej doske- „vankúši“. Oboma rukami sa drží okrajov dosky, ktorú držíme aj my a stojac za hlavičkou dieťaťa cúvame dozadu. Môžeme spievať uspávanku.

Vodník – Dieťa sedí na schodíku, my oproti nemu hrozíme prstom, ako vodník „ty-ty-ty“. Ak sa dieťa smeje pokračujeme tak, že sa ponoríme, ale ruku necháme nad hladinou vody. Povzbudzujeme ho, aby nás napodobnilo.

Schovávačka – Dieťa sedí na schodíku, 1-2 metre od nás. Povzbudzujeme ho aby skočilo za nami, potom sa schováme pod hladinu-„Kde je mama?“

Krokodíl – Dieťa je v plytkej vode opreté rukami o dno, voda mu siaha po bradu. Ostatné telo sa vznáša na hladine. Môže rúčkovať, fúkať do vody, kopať nohami.

Posielanie dieťaťa medzi dvoma osobami – Rodičia stoja oproti sebe- asi 1m, podávajú si dieťa. Spočiatku je ponorené po ústa, potom po nos, oči. Postupne sa zväčšuje hĺbka ponoru a predlžuje vzdialenosť.

Shutterstock

 

Od 12.mesiacov

Spoločné splývanie pod vodou – Dieťa držíme za hrudník vo zvislej polohe otočené chrbtom k nám. Po vyslovení signálu sa ponoríme naraz s dieťaťom. Odrazením od kraja sa dostaneme do pohybu, pričom dieťa držíme pred sebou v natiahnutých rukách v polohe na brušku.

V súčasnosti sa pobytu a pohybu detí vo vode pripisuje veľký význam. Nielenže napomáha vytvárať návyk na aktívny odpočinok, ale aj priaznivo ovplyvňuje telesné funkcie.

Podnecuje rozvoj pohybových schopností, no hlavne má priaznivé rehabilitačné účinky. Pobyt vo vode tiež prináša pocit psychickej pohody a upevňuje zdravie. Plávanie sa tiež v poslednom období preferuje ako vhodný šport u niektorých druhov alergií, ktorých počet hlavne u detí stúpa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár