10 možných riešení, keď sa dieťa hnevá

Mgr. Katarína Greškovičová 0

V pilotnom článku „Hneváme sa“ rozoberáme hnev ako súčasť našich emócií.

Teraz  sa zameriame na jednotlivé riešenia výbuchov hnevu u dieťaťa.

pexels

 

Vytvorte si plán

Určite, ktoré veci vám pomôžu odvrátiť výbuchy hnevu dieťaťa. Nehľadajte nejaké komplikované riešenia, využite svoj „zdravý sedliacky rozum“. Pri raňajšom strese môžete veci s deťmi pripraviť deň predtým, pri príprave obeda môžu deti skladať obrázky na chladničku.

Aké alternatívy by ste použili, aby ste odvrátili hnev dieťaťa? Napíšte si ich viac a potom vyberte jednu/dve, ktoré sú podľa vás najlepšia.

 

Oceňte emócie dieťaťa

Keď sa už dieťa hnevá, pomôžte mu pochopiť a identifikovať jeho emócie. „Si smutná. Ty tu chceš asi zostať a hrať sa, že?“ Neznamená to však, že ustúpite detskej požiadavke, ale prejavíte záujem a pochopenie. Už toto môže dieťa ukľudniť.

 

Dajte dieťaťu na výber

Predísť výbuchom zlosti môžete aj tak, že dáte dieťaťu na výber. Miesto toho, aby ste mu dali rozkaz: „Choď hneď do postele.“, ktorý môže vyprovokovať výbuch zlosti, môžete mu povedať:

„Čo by si chcel teraz urobiť- umyť si zuby alebo si obliecť pyžamo.“ Tým, že sa dieťa zamestná rozhodovaním, nemá čas na zlosť. Okrem toho tým vyjadríte aj to, že si vážite jeho názor.

 

Čo chcete, aby dieťa urobilo

Rodičia často zakážu to, čo sa im nepáči, ale nepovedia dieťaťu to, čo by malo robiť. Takže hovorte dieťaťu to, čo robiť má alebo čo má povedať a pod.  Okrem toho dávajte jednoduché inštrukcie.

 

Prevencia

Pred odchodom na kritické miesto (do obchodu, na ihrisko a pod.) si môžete s dieťaťom prejsť, čo by ste chceli, aby robilo. Nie to, čo nechcete. Miesto „Neber iným deťom hračky,“ môžete povedať:

„Dnes sa budeme s ostatnými deťmi deliť o hračky. Keď si budeš chcieť nejakú hračku požičať, poprosíš a dieťatku dáš nejakú svoju. Určite sa takto pekne zahráme všetci spolu.“ Formulujte vety pozitívne a buďte čo najkonkrétnejšia.

 

Vyriešte problém 

Čo zapríčinilo, že sa dieťa rozčúlilo? Vyriešte daný problém a milé dieťa je späť ako šibnutím čarovného prútika. Dieťa je napríklad smädné a chce sa napiť. Podáte mu fľašu, ale tú nechce a začne sa hnevať. Ešte vám nevie povedať, čo chce. Ale vás po chvíľke napadne, že v poslednej dobe skúša piť z pohára, tak mu dáte vodu do plastového pohárika. Keď mu ju ponúknete, odmení sa vám širokým úsmevom.

 

Naučte ho relaxačnú hru

Keď sa dieťa nahnevá, jeho fyziologické symptómy ho udržujú v excitovanom stave. Naučte preto svoje dieťa relaxovať. Môžete každé ráno alebo večer vyskúšať „tichého zajka“.

Dieťa sedí alebo leží so zavretými očami. Menujte jednotlivé časti jeho tela, nech nimi zatrasie a potom uvoľní. „Tichého zajka“ môžete využiť vtedy, keď sa dieťa začína hnevať. Môžete mu povedať „Poď, teraz si taký nesvoj/nahnevaný, poďme sa radšej zahrať na tichého zajka.“

 

Odveďte pozornosť dieťaťa

Keďže dieťa nie je veľmi dobré v paralelnom spracovaní úloh, môžete ho ľahko odpútať od nejakej činnosti, keď mu ponúknete novú činnosť.  Napríklad na hojdanie sa, maľovanie a pod.

Využite predstavivosť dieťaťa

Pokiaľ sa dieťa na niečo hnevá, môže vám pomôcť to, keď problém nafúknete a prifarbíte, pričom využijete jeho fantáziu, tzv. čo by sa stalo keby. Ste napr. v obchode a dieťa chce ďalšiu hračku. Vy mu ju nechcete kúpiť a reagujete: „Stavím sa, že by si chcel kúpiť každú hračku v tomto obchode. Predstav si, že by sme všetky kúpili,…“ Môže sa to stať veselou hrou pri nakupovaní.

 

Keď je po tom, je po tom

Po výbuchu zlosti hoďte túto epizódu za hlavu. Keď je po tom, je naozaj po tom a už to nerozpitvávajte. Nie je dobré, keď sa snažíte dať dieťaťu ďalšiu výchovnú lekciu tým, že mu odopierate svoju spoločnosť, lásku, pochvalu či uznanie. Deti vedia zabudnúť na celú epizódu celkom rýchlo, tak to spravte aj vy tak.

informačný zdroj : pantley.com,

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár