5 „liekov“ na detské protesty, ktoré fungujú

Silvia Hanová 0

Dieťa sa nechce pripútať v autosedačke, nechce si umývať zuby, jesť zeleninu, nepočuje, keď ho voláte. Poznáte dôverne? Dobrou správou je, že je to normálne.

shutterstock

Ako však zvládať podobné situácie bez zbytočného stresu a naťahovania? Existuje niekoľko účinných a praktických trikov, ktoré vám pomôžu priviesť vaše ratolesti k väčšej spolupráci.

 

„Môj drobec sa nechce nechať pripútať v detskej autosedačke.“

Pripútanie dieťaťa v autosedačke je otázka života a smrti. Podľa toho musíte konať. Skúste vymyslieť činnosť, ktorá odvedie jeho pozornosť od nepríjemnej aktivity. Robte opičky, ktoré ho počas pripútavania zabavia, prípadne majte pri sebe jeho obľúbenú hračku. Dať mu do rúk niečo na zahryznutie tiež nikdy nie je na škodu. Ak máte detí viac, nechajte ich súťažiť, ktoré sa pripúta skôr a efektívnym trikom je aj veľa smiechu.

 

„Moje dieťa nechce pobozkať starú mamu.“

Psychologička Debbie Glasser, PhD. v tomto prípade dvíha varovný prst a jednoznačne hovorí: NIE! V žiadnom prípade rodičom neodporúča, aby svoje deti nútili bozkávať príbuzných.

Miesto toho radí, aby ste ich pripravili na príchod týchto ľudí tak, že im poviete, že starká či teta sa tešia na ich veľké AHOJ. Povedzte drobcovi, že teta alebo stará mama sa rada objíma a bozkáva, ale že sa bude veľmi tešiť aj z jeho širokého úsmevu.

 

„Moje dieťa si nechce umývať zuby.“

Aj tu sa mnohým osvedčila tzv. liečba zábavou. Kloktanie či vypľúvanie vody môže byť veľmi pútavým momentom plným radosti a zábavy, ktorý zabezpečí dostatočný záujem aj tých najmenších protestujúcich kriľúňov o túto inak neatraktívnu každodennú aktivitu.

 

„Moje dieťa nechce jesť zeleninu.“

Obdobie batoľaťa je nesmierne dôležitým z hľadiska nastavenia budúcich stravovacích návykov dieťaťa. Avšak, aj v situácii, kedy sa vaše dieťa nachádza v zeleninovom bojkote, netreba ešte panikáriť a lámať nad ním palicu. Časom sa to môže zmeniť. Čo je však veľmi dôležité, je váš prístup, ktorý by mal aj naďalej zahŕňať jemné náznaky zelených, červených, oranžových či žltých chutí rôzneho ovocia a zeleniny, ktoré mu budete stále ponúkať.

 

„Moje dieťa nepríde, keď ho volám.“

V prípade, že zavoláte na svoje dieťa, očakávate, že sa dostaví. Ak na neho budete opakovane volať, ale ono nepríde, učíte ho, že vás môže ignorovať. Ako účinný postup sa v takejto situácii niektorým rodičom osvedčilo, že deťom dajú „krátky čas na rozmyslenie“ alebo väčšie deti upozornia, že v stanovenom čase – napríklad 5 minút – ich očakávajú vo svojej prítomnosti.

Ak dieťa nezareaguje, batoľa odporúčajú chytiť za ruku a odviesť so slovami „keď na teba volám, chcem, aby si prišiel“ a podobne. Po tejto lekcii by sa ste sa mali uistiť, že drobec vášmu skutočne naliehaniu porozumel. Samozrejme, všetko je potrebné podať adekvátne jeho veku.

Rétoriku môžete zvoliť aj jemnejšiu a dieťatku sa prihovoriť štýlom, že vy rozumiete tomu, že sa mu na danom mieste veľmi páči, ale je veľa hodín a tak už musíte ísť. Môžete ho ešte napríklad uistiť, že zajtra sa na obľúbené miesto opäť vrátite.

Mohlo by vás zaujímať aj: 5 spôsobov, ako povedať deťom NIE inak

Samozrejme, niekedy aj pri tom najlepšom a maximálnom úsilí zistíte, že akékoľvek tipy a praktiky zlyhávajú. Závisí to od rôznych faktorov, ktoré vás v danej situácii stretnú. Trocha cviku a kreativity z vás však časom môžu urobiť skúseného harcovníka v boji s malým-veľkým protestujúcim človiečikom 🙂

parenting.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár