Desatoro obnovy lásky v rodine Jiřiny Prekopovej

Annie 2

Česko-nemecká psychologička Jiřina Prekopová je známa najmä ako propagátorka kontroverznej metódy pevného objatia, ktorá vyvolala v posledných rokoch pomerne vášnivú diskusiu.

Menej známou je Prekopovej Škola lásky v rodine.

Výchova láskou, bezpodmienečnou láskou medzi otcom a matkou a medzi rodičmi a deťmi, predstavuje podľa Prekopovej životný štýl, ktorý má byť prevenciou rozvratu rodín, vzťahov a porúch vývoja jednotlivých osobností.

Thinkstock

Škola lásky v rodine stojí na riešení konfliktov empatiou, vcítením sa do druhého človeka („Mám na teba zlosť, keď si neukladáš svoje veci.“ „Bolí ma, keď na mňa kričíš.“).

Konflikt sa končí výlučne uzmierením – potvrdením bezpodmienečnej lásky (Mám ťa rada, aj keď hneváš.“), akékoľvek telesné tresty alebo „time out“ sú neprípustné.

V systéme rodiny má každý svoje miesto,

rodičia sú na prvom mieste, deti na druhom. Prirodzenú prevenciu zbytočných konfliktov zaisťuje dôsledná výchova tým, že určuje pravidlá a stará sa o ich dodržiavanie.

Aj tu platí, že rodičia idú príkladom, dodržujú tie isté pravidlá, ktoré zaviedli pre deti. Vo výchove by sa malo dbať na to, že vyslovené „áno“ je „áno“ a „nie“ znamená „nie.“

Prečítajte si tiež: Prekopová: Mužom chýba teplo domova

 

Desatoro obnovy lásky v rodine

 

Prijmi sám seba takého, aký si a maj sa rád, aj keď pochybuješ.

 

Prijmi svojich vlastných rodičov takých, akí sú a prijímaj ich v úcte, aj keď robia chyby.

 

Prijmi partnera aj s jeho rodinou takých, akí sú a prijímaj ich v úcte, aj keď robia chyby. Pretože bez nich by nebola ani tvoja súčasná rodina.

 

Vedz, že každý človek v systéme svojej rodiny má nenahraditeľné miesto, ktoré mu patrí už jeho príchodom.

 

Vedz, že počatie dieťaťa je aktom prijatia a žitia bezpodmienečnej lásky k dieťaťu. Vnímaj jedinečnosť tehotenstva každej ženy a dávaj jej podporu na tejto neľahkej ceste.

 

Tak ako maternica dáva pevné hranice tvojmu dieťaťu, tak aj ty mu daj zažiť túto istotu, bezpečie a dôveru v tvojom náručí. V pravý čas však dopraj dieťaťu slobodne sa odlúčiť, daj mu možnosť rozvinúť sa a podpor ho v jeho zvedavosti, podnikavosti a tvorivosti.

 

Dbaj na to, aby tvoje vyjadrovanie bolo jednoznačné; tvoje áno je áno a tvoje nie je nie.

 

Uč sa, že najprv je dôležité vnímať a vyjadrovať svoje vlastné pocity vyplývajúce zo vzťahu, bez toho aby si druhého kritizoval, odsudzoval a ponižoval. Bez toho sa nemôžeš emočne konfrontovať a vcítiť do druhého. Dbaj na to, aby si premenil hádku do uzmierenia skôr, než slnko zapadne.

 

Vedz, že ak trestáš dieťa bitím, posielaním preč, mlčaním, ignorovaním a zastrašovaním, dieťa sa cíti opustené, neprijaté a bez lásky. Vychovávaj dieťa nie v strachu a pod tlakom, ale v atmosfére lásky a radosti.

 

Ži vyššie uvedené v jednotnom spojení s tvojou rodinou a tým dávaj svojim deťom vzor. Takto my ľudia pestujeme a obnovujeme bezpodmienečnú lásku v rodine.

prekopova-nadacnifond.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Asi tak, môžme ich prijať ale musia sa tak správať aj oni k nám. S bývalým manželom sme už rozvedení ale neočiernujem jeho ani jeho rodinu pred deťmi a tak by to mali robiť aj oni.

Pridaj komentár