Maznáčik pomáha bábätkám lepšie zaspať

MikSa 0

Milovaná hračka, obvykle v chatrnom stave, veľakrát opravovaná, neurčitej farby, nie práve najpríjemnejšej vône, zaisťuje pokoj rodičom a dieťaťu vracia pohodu.

Obľúbená hračka sa objavuje na scéne okolo 8. – 10. mesiaca veku dieťaťa, teda v období, kedy dieťa začína prežívať pocit strachu a neistoty pri odlúčení od matky.

ingimage

Prvý kamarát

Ak zbadáte, že vaše dieťa prejavuje väčšiu náklonnosť k istej plyšovej hračke, nejakému kúsku plienky, k malej prikrývke, je to tá správna chvíľa podstrčiť mu ju do postieľky alebo si ju začať brávať na prechádzky.

Takáto plyšová hračka má najlepšie šance stať sa jeho spoločníkom na všetky chvíle, jeho maznáčikom, ktorý ho upokojí, ktorý mu bude pripomínať domov a milovanú matku. 

Načo sú nám kamaráti?

Plyšáčik (či iný obľúbený kus látky) pomáha malým deťom rásť, lebo vďaka nemu dokáže malé dieťa zaspať aj v tme, odísť s ním samo k babičke, utešovať sa vo svojich smútkoch a v prípade únavy mu maznáčik dodá potrebnú energiu.

Bábätko si doň rado zabára nos, vdychuje jeho vône, túli sa k nemu a cumle ho dovtedy, kým sa mu odvaha nevráti a slzy sa nevysušia. 

Prečítajte si viac o separačnej úzkosti.

Viac ako hračka

V obľúbenej hračke sa koncentrujú rôzne vône: zrána je to vôňa postieľky, domova, mliečka, maminy, neskôr ihriska… Je zdrojom všetkých rodinných vôní, ktoré sa miešajú a znásobujú tou mierou, akou si dieťa rozširuje okruh svojich objavov.

Maznáčik je viac ako obyčajný predmet, má dušu a dovolím si tvrdiť, že je legitímnym členom rodiny (ak sa stratí, sú všetci v rodine ochotní obrátiť celý dom hore nohami, len aby sa opäť našiel a priniesol do rodinného kruhu znova vytúžený pokoj.)

Postupom času sa hračka stane protagonistom mnohých príbehov a bude sa vyvíjať s vekom a podľa potrieb dieťaťa.

ingimage

Zdravá (ne)závislosť

Nikdy mu jeho obľúbenú hračku nevyhoďte. Ak si to želá, môže si ju ponechať až do dospelého veku. Vzťah lásky medzi dieťaťom a jeho „najhračkou“ je veľmi citlivá vec, nezasahujte doň. Je na ňom, aby sa rozhodlo, kedy sa s ňou bude chcieť navždy rozlúčiť.

Maznáčikovi prejavíte „úctu“ aj tak, že sa s dieťaťom dohodnete ako a kedy ho spolu budete kúpať, hlavne ak sú už zápach a špina neznesiteľné. Zároveň si zachovajte zdravú rozumnosť a nepripisujte hračke nadmernú dôležitosť.

Stále spolu

Niektoré deti sa bez svojho obľúbenca zaobídu počas celého dňa, ale večer ho chcú nájsť vo svojej postieľke, zatiaľ čo iné sú s ním noc i deň a to až do veku 3 – 4 rokov. Všeobecne okolo 6. – 7. roku sa ho aj tí najviac naviazaní vzdajú.

ingimage

Bezpečný maznáčik

Pri výbere obľúbenej hračky si všímajte najmä:

  • mäkkosť materiálu – čím mäkšie a jemnejšie tým lepšie,
  • veľkosť – radšej menšie a stredné hračky,
  • vhodnosť pre vekovú kategóriu – ideálne sú hračky označené 0+,
  • bezpečnosť – dbajte na to, aby dieťaťu nehrozilo žiadne nebezpečenstvo ako prehltnutie alebo odtrhnutie drobných častí, (dobre si overte prišité ceduľky alebo očká)
  • hygiena – možnosť čistenia, pranie v práčke.

Rebríček detských obľúbencov 

  1.  vankúšiky (detský motív, tvar zvieratka),
  2. plyšové zvieratká (vedú macovia a zajace),
  3. handrové bábiky,
  4. vreckovky alebo plienky,
  5. šály, ceduľky a rôzne štítky.
  6. Naše dieťa nemá maznáčika – stala sa chyba? 

    Ak si vaše dieťa nevyvolilo žiadneho „obľúbenca“, nič sa nedeje, psychológovia tvrdia, že neexistujú preukázateľné rozdiely v psychickom vývoji detí, ktoré obľúbenú hračku nemajú a tými, ktoré sa od nej nevedia odlúčiť.

    Zdroj: Gravillon, Isabelle: Spánek malých detí, Portál, 2003 a www.babyfrance.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár