ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

04.02.2016verzia pre tlač


Problémový rodič – príčiny a liečba

Autor: redakcia

Ak by si rodičia boli schopní priznať vlastné chyby, takto by sa mohla volať kniha známa pod názvom Malý tyran. Na Slovensku vycházda v rozšírenom vydaní. 

Ľudia majú občas problém správne vyhodnitiť situáciu. Za všetko hovorí výskum, v ktorom väčšina Európanov označila za najpracovitejších Nemcov, iba Gréci označili samých seba. Podobne je to pri nezvládnutej výchove, kde je ľahšie onálepkovať dieťa, ako hľadať korene problémov vo výchove. 

Epidémia detskej panovačnosti

Prvé nemecké vydanie knihy Malý tyran vyšlo ešte na konci osemdesiatych rokov. Jej autorka bola emigrantka Jiřina Prekopová. Do Nemecka odišla v roku 1970 spolu s manželom, ktorý si ako politický väzeň odsedel pätnásť rokov. Až tam sa mohla naplno venovať detskej psychológii. V socialistickom Československu jej to nedovolili, vyhodili ju dokonca aj z miesta učiteľky. To ju takmer stálo život – istý čas pracovala v poľnohospodárstve a takmer umrela na týfus. 

V emigrácii pracovala s postihnutými deťmi, autistami a až do dôchodku na oddelení vývinových porúch na detskej klinike v Stuttgarte. Pri svojej práci si všimla veľkú zmenu, vďaka ktorej je jej kniha bohužiaľ dodnes aktuálna. Zatiaľ čo do u detských porúch osobnosti dovtedy prevažovali úzkostné a ustráchané deti, zrazu mali prevahu deštruktívne a agresívne deti. Pre takéto deti je typický citový chlad, egoizmus a bezohľadnosť.

Prichádzali za ňou bezradní rodičia: hoci sa svoje deti snažili vychovávať čo najlepšie, vykľuli sa z nich malí tyrani. Je pre nich príznačná závislosť na vlastnej moci – jediný spôsob, ako ich upokojiť, je im vo všetkom vyhovieť. Tým sa však dostávate do bludného kruhu. 

Exotické riešenia

Autorka v knihe ukázala, koľko opory a aké hranice deti potrebujú, aby ich vývin prebiehal hladko a bez porúch. „Ak sa dieťa zlostí, napríklad, na privysoko umiestnenú kľučku, a samo na seba, pretože na kľučku nedosiahne, má sa naučiť svoju frustráciu vydržať. Má získať skúsenosť, že krízu dokáže zvládnuť aj vlastnými silami. Ak je však jeho zlosť namierená proti matke či otcovi, musí dostať príležitosť ku konfrontácii,” píše v úvode k rozšírenému vydaniu. 

Porovnáva spôsoby výchovy v rôznych kultúrach a neraz zisťuje, že nás technický pokrok zbavil prirodzených inštinktov. „Keď som vyzvala matku z Turecka, Perzie alebo Bolívie, aby svoje dieťa vzala na ruky, okamžite ho začala rytmicky kolísať. Tieto matky to urobili okamžite, len čo vzali dieťa na ruky, bez toho, aby čakali na moju výzvu. Keď som ich z pokusných dôvodov vyzvala, aby sa prestali pohybovať, reagovali, akoby som vyžadovala niečo neuveriteľné: ´Prečo by som to mala urobiť? Čo sa deje?´ Utišujúci rytmus kolísky v priamom telesnom kontakte mali tieto ženy od detstva v krvi. Tento rytmus sa neoddeliteľne a nevedome spája s potrebou upokojenia a vnútornej rovnováhy. Matky z Nemecka, Ameriky, Holandska a iných ´civilizovaných´ krajín berú svoje deti na ruky bez toho, aby ich kolísali či ich hladkali, tisnú ich k sebe a strnulo sa im prihovárajú.”

Jeden z najnovších projektov Jiřiny prekopovej je zameraný na obnovu lásky v rodine a podporu pozitívneho rodičovstva, ktoré odmieta ponižovanie, fyzické tresty, manipuláciu, prehnanú starostlivosť a ďalšie nežiaduce javy. Všetky tieto zásady zhrnula už v Malom tyranovi, kde opísala rozdiely medzi normálnym vývojom (s prirodzenou fázou vzdoru) a patologickým, keď dieťa začína byť závislé na moci a snaží sa svoje okolie ovládať. Samotný pojem “malý tyran” je možno voči deťom trochu nespravodlivý, pretože chyba zvyčajne nastáva u rodičov, svoj účel však splní, ak rodičov tento názov pritiahne k tomu, aby sa problémom začali zaoberať. 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia