Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?

Mária Kopčíková 0

Nedávno sa ma spýtala kamarátka, že aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A že či naozaj to dojčenie až tak zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?

Tak jej vravím, že dojčenie sa pochopiteľne na podobe nášho horného objemu odzrkadlí, ale ako u koho. Na druhej strane sa prsia menia už len vďaka tehotenským hormónom, aj bez toho, že by žena dojčila.

Shutterstock

A čo sa týka postoja Angličaniek – nuž áno, tiež som ho počula, podobne sa na vec dívajú aj obyvateľky Francúzska či Američanky, resp. ženy kdekoľvek na svete, len to v danej krajine možno nie je tak vypuklý postoj.

V niektorých krajinách – a Slovensko patrí medzi ne – v posledných 15 rokoch nastala veľká podpora dojčenia, takže u nás je trend skôr opačný. No aj u nás sa pochopiteľne nájdu ženy, ktoré dojčenie odmietnu práve z vyššie spomenutého dôvodu.

Zmeny prsníkov počas tehotenstva a dojčenia

Ženský prsník tvorí mliečna žľaza, väzivové tkanivo a tukové tkanivo, pričom žľaza je akoby uložená v tukovom vankúši. Od množstva tukového tkaniva závisí veľkosť a tvar našich prsníkov. S ohľadom na vek a funkčný stav – teda tehotenstvo a dojčenie – sa mliečna žľaza diferencuje a rastie.

Prsník ženy, ktorá ešte nebola tehotná, sa vyznačuje prevahou väzivového tkaniva s ložiskami tuku. Z mliečnej žľazy sú založené len hlavné vývody, chýbajú tie časti žľazy, v ktorých sa tvorí materské mlieko (alveoly).

Po otehotnení, vďaka hormónom estrogén, progestrerón, prolaktín a placentárnemu laktogénu sa začína mliečna žľaza množiť a diferencovať. Žľazy začína byť viacej v pomere k tukovému a väzivovému tkanivu.

Najväčší rozvoj zaznamenáva mliečna žľaza v čase dojčenia. Tvorí ju 15 – 20 „lúčov“, ktoré sú rozdelené na lalôčiky. Mliekovody sú dlhé cca 2 – 4 cm. Väzivo, ktoré bolo počas tehotenstva rozrastajúcimi sa vývodmi mliečnej žľazy stále viacej stláčané, je teraz zredukované len na tenké obaly okolo alveol – lalôčikov.

Po skončení dojčenia dochádza k pozvolnému zániku alveol, kde sa tvorilo mlieko. Súbežne s tým sa opäť množí väzivo a tuk, až prevládne nad žľazou. Ale na rozdiel od stavu pred otehotnením úplný zánik alveol nenastane. Hoci ojedinele, v malej miere ostávajú zachované. K definitívnej involúcii mliečnej žľazy dochádza v klimaktériu.

Má dlhodobé dojčenie vplyv na „vyťahanosť“ prsníkov?

Z diskusie mamín táto úmera nevyplýva. Sú ženy, ktoré sú po dlhodobom dojčení s prsiami, ich veľkosťou a tvarom spokojné a nič by nemenili. Iné naopak túto súvislosť vidia. Otázka ale je, ako sa o svoje prsia počas tehotenstva a dojčenia starali a tiež – akú majú genetickú výbavu.

Odborníci tiež upozorňujú na to, že dlhodobé dojčenie umožňuje, aby sa prsia postupne prispôsobovali znižujúcej sa tvorbe mlieka.

Po začatí dojčenia, ako sa v žľaze produkuje mlieko, prsia oťažievajú a aj vďaka gravitácii klesajú – naťahujú tkanivo, ktoré fixuje prsník k hrudnej stene. Koža je veľmi elastická a umožní prsníku poklesnúť. V tomto prípade môže byť dobrou pomôckou vhodná podprsenka, ktorá urobí prsiam oporu a nedovolí pokožke sa príliš naťahovať. 

Ako vybrať podprsenku na dojčenie? Klik sem.

Druhým problémom ženy označujú strie. To, či sa objavia, alebo nie, nezávisí len od rýchlosti rastu prsníkov, ale aj od pevnosti spájacích tkanív, ktoré sú zmesou vláken kolagénu a elastínu. Dôležitá je aj rýchlosť naťahovania kože. Pri postupnom naťahovaní sa koža dokáže prispôsobiť.

V tehotenstve vlákna elastínu a kolagénu pod vplyvom hormónov mäknú a trhajú sa. Potom sa tieto pretrhané miesta zaplnia tkanivom, ktoré je bohaté na cievy – preto tá farba strii smerujúca do bordova. Tieto cievy však časom ustupujú a strie blednú.

Ako vybrať podprsenku na dojčenie? Klik sem.

Shutterstock

Ako sa vysporiadať so zmenami a rastom prsníkov

Nemám na mysli teraz emocionálne vysporiadavanie sa s tým, že nám v puberte začnú rásť prsia a nie pre každú mladú teenagerku je toto radostný fakt.

Ako sme už spomenuli, počas tehotenstva sa prsníky zväčšujú, pretože estrogén a prolaktín spôsobujú rast žľazového tkaniva. Počas tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300g. Tomuto nárastu sa musí prispôsobiť aj pokožka na našom tele.

Odborníci odporúčajú, že je vhodné jej pomôcť striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní, „slnením“ prsníkov, a občasnou masážou kvalitným, za studena lisovaným olejom (prípadne s prímesou éterického oleja).

V tomto pokračujte aj počas dojčenia.

Už v tomto čase by si tehotná žena mala dobre vybrať podprsenku, tá by mala prsia držať, nie stláčať. Príliš tesná podprsenka môže sťažiť krvný obeh a spôsobiť nepríjemný opuch. Tiež by podprsenka mala mať široké ramienka a nemala by mať kostice.

To, čo na podporu zvýšenia elasticity kože a tiež celkového vzhľadu prsníkov odporúčajú viacerí odborníci, je plávanie a prsná gymnastika. Plávanie posilňuje chrbtové svalstvo a tiež aj prsné svalstvo (na ktoré sa upína mliečna žľaza).

Prsná gymnastika:

  • Držte ruky pred hruďou, pevne si chyťte zápästia. Do jednej päste zápästie druhej ruky a naopak. Silne stlačte dlane, narátajte do desať a uvoľnite. Opakujte aspoň päťkrát.
  • Držte ruky ako pri prvom cviku, zdvihnite ich na úroveň očí, stlačte, podržte stlačené, uvoľnite, opäť zopakujte päťkrát.
  • Zaprite dlane oproti sebe a tlačte z celej sily 15-20 sekúnd. Cvik opakujte 10x za sebou.
  • Postavte sa vzpriamene proti múru a natiahnuté ruky si oprite o múr. Začnite tlačiť proti stene tak silno, ako vládzete, vydržte 10 sekúnd a ruky uvoľnite a vytraste. Opakujte toto cvičenie 10x za sebou.
  • Postavte sa do mierneho predklonu a vykonávajte plavecké „prsiarske“ pohyby v pomalom tempe až pokým vládzete mať prsné svaly v napätí. Opakujte do 100 plaveckých temp.
  • Postavte sa vzpriamene proti múru, vystrite paže a dlane oprite o múr. Telo, ktoré by malo byť celý čas v miernom napätí, nakloňte dopredu a pokrčte pritom lakte. Tlakom rúk proti stene sa vráťte do vzpriamenej polohy. Opakujte 20x.                                                         
Shutterstock

Strava a krásne poprsie

Pokiaľ máte pocit, že po ukončení dojčenia sú vaše prsia menšie, vyťahané a chceli by ste s tým niečo skúsiť spraviť na prirodzenej báze, môžete okrem plávania a gymnastiky ešte upraviť vašu stravu. Upraviť o potraviny, ktoré podporujú tvorbu estrogénu, progesterónu a prolaktínu, ktoré sú zodpovedné za objem ženského poprsia.

  • Tofu: je zdrojom izoflavónov – látok podobných estrogénu, ktoré sú schopné ovplyvniť hladinu hormónov v našom tele. Odporúča sa jesť v surovom stave.
  • Sladké drievko: preukázateľne zvyšuje hladinu prolaktínu v tele, takže sa odporúča aj dojčiacim mamičkám, pretože podporuje tvorbu mlieka. Prolaktín ovplyvňuje aj rast prsného tkaniva.
  • Fenikel: táto aromatická bylina obsahuje dianetol a fotoanetol, ktoré môžu meniť hladinu estrogénu v ľudskom tele.

Akokoľvek – tehotenstvo a dojčenie sa na prsiach podpíšu. Z môjho pohľadu je to normálny a prirodzený jav a je nepredvídateľné, aké naše prsia po ukončení dojčenia budú. (Veľmi milo, vtipne a reálne svoj „stav pred a po“ opisujú aj naše fórové diskutérky). Ovplyvňujú ho naša genetika, prirodzená elasticita kože, ako aj starostlivosť o prsia v tehotenstve i počas dojčenia.

Keďže prsník ako taký nie je tvorený svalmi, nemôžeme prsia „vyposilovať“, ako iné časti tela (zadok, stehná). Môžeme však skúsiť urobiť nejaké opatrenia pred i po pôrode a počas dojčenia. V každom prípade – prsia máme nielen pre potechu našich mužov, ale tiež ako zdroj jedinečnej živiny pre naše deti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár